RAŞİT ALTUN (ARAFTA BİR MEVSİM) SERGİSİ
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

RAŞİT ALTUN (ARAFTA BİR MEVSİM) SERGİSİ

23 Ekim 2019 - 22:34

19 Ekim - 1 Kasım tarihleri arası GT Art sanat galerisinde İzmirli sanatseverler "Arafta bir mevsim" isimli sergiyi ziyaret edebilir. Sanatçı ressam Raşit Altun, uçsuz bucaksız dağların arasına 27 eser sığdırmış. Fark, kalite, mantalite farkını ressam yaratır entellektüelliğini çok iyi kullanmış. Amaç; çok bilmek değil, bildiğini dışa vurmak topluma ve sanata kazandırır.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191023_181658.jpg

Tablolara baktığımda bir meydanda toplanmış insan topluluğu göze çarpıyor. Gökyüzünde matemi andıran bulutların insan kitlesiyle birleştiğini hisseder oldum. Ama, yer sarı gök mavimsi tonu resme değişik bir minval katmış. Tabloda bir duruş var: Duruş sanattır. Sanatçı ise sanatıyla topluma değer katar.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191023_171919.jpg

Çok başarılı geçen sergiye ilginin büyük olması bir tesadüf değildir. Ya çok başarılı çalışmalar, eserler gündeme gelmiş ya da sanatseverlerin ilgilendiği farklı kombinasyonlar vardır. İzmirli sanatçı Raşit Altun kendisini yetiştirdiği alandaki başarılı çalışmalarıyla sanatı ezip geçen tablolara imza atmıştır.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191023_181610-2.jpg

Sanatçı iki yılda bir GT Art'ta sergi açıyor. Yerli ve yabancı kolleksiyonlarda bulunan yurtiçi ve yurtdışı sergilere imza atan önemli bir sanatçıdır. Tuval, duralit ve kağıt üzerine çalışmalar yapan sanatçı akrilik boya ile işlemiştir. Renklerin ahengi koyu olduğu için bazen göğe doğru yürür, koyulaşır. bazen de yerin en katı kısmında siyaha bürünür.
Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191023_181518-1.jpg

Hayatım boyunca sanatı iki yönlü düşünmüşümdür: Ya çok seversiniz ya da çok sevilirsiniz. Ya kararlısınızdır ya da kararsız. Birçok sergi dolaştım. Gezdim ve gördüm. Farklı bir ambiyansı var Raşit Altun'un...

YAKUP UYKUTALP

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum