MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KARMA SERGİSİ-2
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KARMA SERGİSİ-2

10 Kasım 2019 - 20:44

"MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KARMA SERGİSİ-2″(KARACA KÜLTÜR MERKEZİ 6-20 KASIM)   

Bugün 10 Kasım. Atatürk’ün ölümünün 81.nci yılı. Saygıyla, özlemle, minnetle anıyorum. Bu güzel ülkeyi emanet ettiği için Atatürk’e, ne kadar minnet duysak azdır.

6-20 Kasım tarihinde “Mustafa Kemal Atatürk karma sergisi 2” Karaca Kültür Merkezi'nde açıldı. Güzel bir sergi olmuş. Gezip görmenizde fayda var derim. Kasım, hüzünlüdür. İnsan, hüzünlenir, ağlar. Ağladıkça, sanat, tabloya dökülen gözyaşıdır. Usuma sanat nerede başlar sorusu geldi. Bence; Atatürk’ün doğumundan günümüze, günümüzden geleceğe sanatın topluma yansımasıdır.    Atatürk için sanat, vatan aşkı, millet aşkıdır. Herşeyin başı sevmek olduğunu söylemiş ve belirtmiştir. Özel gecelerde dans eder, insana olan sevgisini, sanata yansımasını bir lütuf görerek topluma aşılamıştır. Tabloya baktığımda, tabloyu resmeden sanatçı, Mustafa Kemal Atatürk’ün dans ederken sanatı nasıl yaşadığını çok iyi aktarmış. Sanki elleri hiç el tutmuyormuş gibi bir izlenimi var. Sol serçe parmağı kalkık, sağ el gözükmüyor, dokunmuyormuş bir hayali yaşıyor insan. Daha ciddi, daha içten duyguların yaşandığı bir balo da sanatın öne çıktığını daha nasıl yaşatabilirdi ki?


    Sanat, en büyük siyasettir. Atatürk için sanat ” Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

    20.y.y. dünya liderleri ile Atatürk arasındaki en büyük fark, kimi liderler faşist, kimisi sosyalist, kimisi emperyalist, kimisi komünist zihniyetle ülkelerini yönetti/ler. Atatürk, ilke ve inkılaplarıyla yol gösterici oldu.    Bir lider de olması gereken özellikler neler olmalı diye düşündüm.

Usuma; fedakar olmalı, ileri görüşlü olmalı, vizyon sahibi olmalı, dahi olmalı, inançlı, kararlı ve tutarlı olması, ilim, bilim, kültür ve sanat alanında yeniliklerle sonuca gidebilmeli ve en önemlisi, bir ülkeyi kurtarabilecek yeteneğe sahip olmasıdır.

Atatürk ilke ve inkılapları gerçekleştirirken 19.y.y. kapılarını kapattı. 20. y.y.’a çağdaş sanata ülke olarak “merhaba” dedik.    Atatürk, çocuklara önem verir, çocukları çok severdi. Hep eğitimden bahseder, eğitimin gücü geleceğe yansıyacağını, ülkeyi aydınlatan bir ışık olacağını söylerdi.

İnsan ister istemez neyi düşünüyor biliyor musunuz? Varlık ile yokluk arasındaki boşluğu nasıl dolduracağız?

Çocuklar bizim geleceğimiz, eğitim geleceğimizin gerçeğidir. Eğitimsiz bir toplum düşünülemez. Bugün, yarın ve daha ötesini kim yaşamak istemez ki? Ekonomide eğitim, sağlıkta eğitim, ticarette eğitim, sporda eğitim usuma gelenler. Geliştirmek de fayda var derim. Örnekleyerek anlatılmak istenirse sayfalarca sürer. Ama sanat bir tabloda bir ansiklopedi aktarır. O yüzden eğitimin geliştirdiği sanat, sanatın, bir tuvalde aktardığı eğitimdir.    Ebedi hayata hepimiz göç edeceğiz bugün, yarın ve yarından sonrası çok yakındır. Dünyada tanıdığımız en son kişi hayata gözlerini yumduğunda, o zaman tam anlamıyla ebedi hayatımız bitmiş olacaktır. Dünyada hiç yaşamamış olacağız, hiç yaşanmamış gibi. Bir eser vardır, bir değer vardır, bir ilke vardır ve bir de Lider vardır ebedi hayatı hiç bitmeyecek olan…

Kimileri toprağa, kimileri kalbe gömülür.

                                       SEVGİ, SAYGI, ÖZLEMLE….

YORUMLAR

  • 2 Yorum