NESLİHAN ATAŞ "KELEBEK ETKİSİ" SEEGİSİ
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
 • Youtube

NESLİHAN ATAŞ "KELEBEK ETKİSİ" SEEGİSİ

26 Ekim 2019 - 22:28

Yeni İTO binasındaki karma sergiye davet edildim. Sanat çevresi farklı bir çevre olduğu için daveti sevgili Ayşe Resa hocam gönderdi. Kendisine teşekkür ettim. Birbirini tanımayan sanatçıların kendi sergisiymiş gibi davet etmesi şok etkisi yarattı. Sanatın insan/a/lığa bahşedilmiş bir lütuf olduğunu hissettim, yaşadım, gördüm. Emek var, sevgi var, hoşgorü var. Bir de sevmeyeni bilmek değil, sevmeyeni sevmek vardır. 35 ayrı fotoğrafta ayrı bir güzellik siyahın beyaza kadrajın farklı çekimleri göze değişik çarpıyor. Kendimi dünyanın en güzel fotgraflarıyla süslenmiş bir çiçek bahçesinde dolaşırken hissettim. 35 ayrı fotoğrafta İzmir var. İzmir'e mâl edilmiş bir güzellik göz kamaştırıyor. Bir fotomodel sandım. Nasıl çekmişse her bir fotograf canlı gibi karşımda duruyordu. El salladım el salladı. İşaret diliyle konuştum karşılık verdi. Düşlerimi fotoğraflarıyla desenlerken kendimi kahve dünyasında kahve içerken buldum. İnsan hayal dünyasını değişik çemberlerin içinde görüyor. Tarz, siyah beyaz 1980 silueti, grafik ve eskizler günümüzü yansıtıyor.

20191025_201252.jpg

"Kelebek etkisi" sergisinin mimarı Neslihan Ataş. İnsanlar bir varmış bir yokmuş kadar kısa bir hayat sürerler. Uç uçabildiğince özgürlüklere. Denizin masmavisi sularında yüzerken gökyüzüne yükselmek, en derin, en masum, en zarif insan davranış şeklini sanat iyi öğretir. Öğrenmek, bilmek ve yaşamak sanatın vazgeçilmezidir. Duygular düşünceyi, düşünceler ise devinim yaratır minvali kimisi mutluluk, kimisi sevgi kimisinin içinde yaşayan dünya/sı/dır. İçimdeki çocuk çok güzel, ruhumu oksuyor. Söz geçiremiyorum. Ruhumu şefkatle kucakladığı için huzur buluyorum. 

izmir'e kelebek etkisi yarattı Neslihan Ataş..

Samimi duygularını fotoğrafladı, düşüncelerini en sessiz yarınlarına saklayarak bugüne taşır. İnsanın hayata tutunacak bir dalı olmalı. Meyva veren ağaç gibi. İnsanı hayata motive edecek bir hobisi olmalı. Resim yapmalı, yazmalı, çizmeli, karalamalı. Spor yapmalı ya da bol bol fotoğraf çekmeli. 1981 Malatya doğumlu fotoğraf sanatçısı Neslihan Ataş, elektronik mühendisidir. Cıvıl cıvll bir masal perisi gibi yol olur, girizgah olur. Bir kelebek etkisi yaratarak, mutlu olmasını bilmek yaşam felsefesidir.


izmr'e kelebek etkisi yarattı Neslihan Ataş...
Malesef günümüzde bir uğraşı ya da meslek insanı mutsuz edebilir, mutsuzluğa itebilir. Hobi olarak fotoğraf çekmeye başlayarak mutluluğu katbekat artar. İnsan neyi seviyorsa, neyi istiyorsa, neyi çok düşünüyorsa gerçekleştirmeli. Yaşadığım kadar varım, yaşamadığım kadar yokum dememeli. Hayat bir fotografta kızıla dönen güneş'in rengidir. Al benisi vardır ya da yoktur. En önemlisi güneşi sarıya fotoğraflayarak gülümsetmek, sevmeyi bilmeyene gülümsemektir.

20191025_201955.jpg

Tebrikler Neslihan Ataş.

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Necmettin Aktaş
  8 ay önce
  Böyle güzel bir fotoğraf sergisine böyle güzel bir yorum yapan Yakup bey sizi kutluyorum .Genç sanatçılara destek böyle olmalı yazarlık bu çizgide olmalı
 • Yakup Uykutalp
  8 ay önce
  Teşekkür ederim Necmettin bey. Sevgiyle kalın. Saygılarımla.