İZMİR FUARI OLUNCA, HER İZMİRLİ'NİN ANISI VARDIR
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
 • Youtube

İZMİR FUARI OLUNCA, HER İZMİRLİ'NİN ANISI VARDIR

05 Eylül 2019 - 23:22

İki gün önce Fuar Kültürpark'ı dolaşıyorum. Bir baktım ki, bir telaş bir telaş ağaçların etrafındaki boşluklar çiçeklerle dolduruluyor. Oh be dedim, dünya varmış. Mis gibi kokan çiçeklerin al benisi göz kamaştırıyordu. Kıpır kıpır gülümseyen çiçekler yüreğime taze kan gibi dokunu verdi. Yine fuarın eskisi gibi göz kamaştırıcı renkli günleri usuma geldi. O günler ne güzel günlerdi diyerek içimden geçiriverdim.


 
Lise dönemi arkadaşlarımla boş zamanlarımızda en güzel kaçamağımız, Fuar'dı. Aradan uzun bir zaman geçti. Ama, fuar yerinde duruyor. Ne güzel günlerdi neşeli günler. Atraksiyon, huzur, mutluluk, heyecan ve sevgi dolu yüreklerde tek beden yürüyorduk. Adeta geçmişe özlem mutluluk rüzgarı esiyor/du. Öyleydi de. Yine eskisi gibi güzel, eskisi gibi canlı duruyordu. Keşke Fuar'ın ağzı olsa da konuşsa. Sahnelerin ezildiği, sesiyle, müziğiyle, sanatıyla ünlü sanatçıların şovu her gece bir başka İzmir'i yaşatır/dı. Geceler, renkli, mutlu, umutla geleceğe hayata ve yaşama dair bir yıldız gibi parlar/dı.
 
Her yıl olduğu gibi bir İzmirli olarak Fuar'ın açılmasını bekliyorum. Evet, dün birinci, bugün ikinci günü.
 
Beni mutlu eden doğayla iç içe şehrin göbeğinde nefes alabilmektir. Çünkü şehrin mazot kokusu her tarafı sarıyor.
 
Kuş sesleri yine dinlendirir ambiyansı, dört bir yandan saran şehrin akdeniz iklimi, kordon'dan Fuar'a uzanır. Sıcak mı sıcak. İçten, samimi ve yemyeşiĺ çevre dostları, şehrin merkezini doğayla bütünleştirmiş. Evrensel ve ortak bir alan üzerine olduğu için, her kültürden insan vardır. Çünkü adı Fuar Kültürpark, Türkiye'nin İzmir'den dünya'ya açılan kapısıdır.
 
Ülkemiz bir turizm cenneti, İzmir Fuar Kültürpark ise, göz bebeğidir. Belki unutulanı tamamlamak ya da tekrar hatırlatmak düşündürecektir. Amaç, modern ya da modern olmayan hedef kitlesi aynıdır. Aynı çatı altında, aynı çerçeve de, aynı düşünce de yer almak değer kazandırıyor. Tabii, söz konusu İzmir Fuarı olunca hemen hemen her İzmirli'nin anısı vardır.


O yüzden;
 
Fuar dönemi bir telaş sarıyor yediden yetmişe. Hazırlıklar, çalışmalar ve gelen giden ziyaretçi akını şehri bambaşka bir havaya sokuyor. Çünkü hazırlıklar günlerce bitmeyeceği gibi, bir gelin gibi süslenir İzmir Fuarı. Ancak işin en güzel kısmı, on gün gibi kısa bir zaman sürecinde eskisi gibi kalabalıklaşması. Olduğu kadar, olmadığına kader diyelim geçelim. İzmir Fuarı'nın duvarlarına dokunarak pencereyi açmak dünyayı kucaklamaktır. Dedim ya her hali güzel izmir fuarının dünyaya açılan kapısı, sinerjiyi yaşatıyor.
 
Mutlu eden,
 
On günlük sürecin mutlu bir şekilde sonlanmasıdır.
 
Düşündüren,
 
On gün sonra yer, zaman ve mekanlı fuarın yalnızlığa itilmesi, yalnızlaşmasıdır.
 
Sevgiyle kalın.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yakup Uykutalp
  4 ay önce
  Çok teşekkür ederim Resa hocam. Sevgiyle kalın. Saygılarımla.
 • Resa Irmak
  4 ay önce
  Özlenen İzmir Fuarı’nı çok güzel anlatmışsınız Yakup Bey,çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum,tebrik ederim.