GÖBEKLİTEPE KARMA SERGİSİ
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

GÖBEKLİTEPE KARMA SERGİSİ

17 Aralık 2019 - 22:12

 

Bornova Uğur Mumcu Kültür Merkezine girdiğimde, merdiven basamaklarına rastlayamadım. Basamakların yerine üst geçit tünele girerken helezon biçimli bir yapının içinde, kendimi ilerlerken buldum. Duvarlar resimlerle süslenmiş, Göbeklitepe'yi anlatan tablolarla desenlenmişti. Dönemin ambiyansını birebir yaşadım.Aklımdaki, yaşayışları ve döneme ait izlerin günümüzdeki arkeologların yorumu, kaçta kaçı eksik, tamamlayıcı, çarpık konulara muhatap olduğudur. Ama dönemi yaşayan insanların tarih, kültür ve sanat üzerindeki kalıntıları su yüzüne çıktı. Yaşadılar mı? Yaşamadılar mı? Evet, yaşadılar. Nasıl yaşadılar gibi sorular insan zihniyetini zorluyor. Maalesef azlık ve yokluk da düşünen varlık eksik insan iki yönlü düşünmek zorundadır. Ya belirliliği yaşayacak ya da belirsizliği doğrulayacaktır. Kimine göre yaşam şekli belirsizlik, kimine göre krallık, kimine göre ataerkil bir toplum yaşamış. 
 
 
Hayat üç evreden oluşur. Doğum, yaşam, ölüm döngüsünün içselleştirilmesidir. Düşünen varlık eksik insanı farklı kılan yaşam hikayesidir. Ortada bir toplum var. Sağduyulu bir şekilde daha açıklayıcı olması için varsayımlar, tez ya da araştırma/larda yetmez. Hissetmek ve sezgi gücünün doğallığını yaşamak olağanüstü hissiyatı yaşamaktan geçer. Sezginin ya da hissetmenin aydınlatıcı gücünü mum ışığıyla değil, bilgiyi güneş ışığıyla yaşa/t/mak sezgisidir. Hayatın her adımı her basamağı sanata açılan kapıdır. Ya mabed ile, ya kültür ile, ya da çağdaşlık yolunda ilerlemenin doruğunu yaşıyoruz. Evet, mabet bambaşka bir konudur. Kutsal bir bölgenin derinlemesine yaşadığı inanç meselesidir. Burada düşünceler belirgin ve keskindir.  

Sanat varsa toplum kültürü belirginleşir. Sanat yoksa toplumlar hiçselleşmeye mahkumdur.
 
 
Bir hayal, bir senaryo ya da bir kurgudan girecek olursam hayal, senaryo ya da kurgu değil. Yalnız sanatın altın kalbi ve iyileştirici yönü değişiyor, değiştiriyor. Ama çok gerilere dönerek anlatım sağlamak ne kadar doğrudur? Burada paradokslar yaşadığımız kesin. Sanatta öncelikler ve önceliklerimiz vardır. Sanatçı ne kadarını ve nasıl bir teknik kullandığını yansıtır. Hayat, bir misal gibi gökyüzü parçalarını yeryüzünde birleştirir. İyiliği düşünürken ne kadar karamsar olabilirsiniz. Burada insanların açığa çıkmamış bastırılmış duygularına şahit olursunuz.
 

 

Tablolara bakıldığında sanatın altın kalbini yaşayıp görmüşseniz sezginiz çok kuvvetlidir. Hiçbir sey görmeyip yaşamamışsanız hissiyatınızın eksikliğini yaşarsınız.

Sanatın altın kuralı, yaşadığınız kadar varsınız, yaşamadığınız kadar yoksunuz. Ben yaşadım. Gördüm ve hissettim. Bornova'ya yolunuz düşerse muhakkak Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Göbeklitepe Karma Sergisini izlemelisiniz. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum