ERHAN CİHANGİROĞLU SERGİSİ(24 - 16 KASIM GALERİ A)
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

ERHAN CİHANGİROĞLU SERGİSİ(24 - 16 KASIM GALERİ A)

24 Ekim 2019 - 22:02

Son zamanlarda bir sergi trafiğidir akıp gidiyor. Zaman kısıtlılığından dolayı davetlere üzülerek katılamıyorum. Ama her sergi gerçekten farklı bir dünya anlatıyor. Değişik suretler hayal gücüyle resmedilmesi insanı başka alemlere götürüyor. Her tabloda farklı düşüncenin bir başka dünyası var. Yetenek dediniz mi? Bu dünyayı yaşarken başka bir dünyayı hayalgücüyle resmetmeli. Serginin ismi "Mühürlenmiş zaman." Bazen düşler zamanı durdurması mümkün. Yaşayacağınız atmosfer, oluşturabileceğiniz platform yaşamı farklı kılar. 

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191024_181933-1.jpg

1983 İstanbul doğumlu ressam sanatçı Erhan Cihangiroğlu diksiyonu düzgün, sanatıyla konuşan karakter yapısıyla minvalini oluşturmuş. Ama gerçek dış dünyayı bir başka dünyanın içine girdikten sonra görebilmek mümkün. Çünkü ıra resmedilirken hayatı bir başka boyuta getiren neden, niçin soruların tanığı olursunuz. Nereden başlasam, nereden girsem gibi düşünceyi yaşarken düşselliğin içeriğini yaşarsınız. Bir başka boyutttan bir başka boyuta geçersiniz.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191024_182011.jpg

Gerçekten yaşanılan nedir? Yaşanmışlık mı? yoksa yaşanılan bir kurgu mu?Evet, bu soruyu sevgili ressam sanatçı Erhan Cihangiroğlu'na sorduğumda düş gücüyle tablolarını resmettiğini söyledi. Bu kadar doluluk, bu kadar içten ve canlılık nasıl kurgulanıyor? Hissiyatın verdiği gücü iyi kullandığı kesin.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191024_182758.jpg

Hedef mi? Her sanatçının hayalleri vardır. Düş bahçesinde akan bir şelalenin büyüsüne kim kapılmak istemez ki? Hayaller olmazsa yaşayan varlık insan gıdasız kalır. Verim alamazsınız. Rahat devinim yaratamayacağı gibi eskizlere de rastlayamazsınız. Bunu da yaşayan bilir, yaşatan bilir. Sanatçı, hayal gücüyle yaşayarak yaşatır.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191024_182528.jpg

Yurtiçi ve yurtdışı birçok kişisel ve karma sergilerde bulunan sanatçı, insan ve doğa birleşimi resimler yaparak metaforik anlamlar yükledi. Sanki günümüz insanın doğaya sahip çıkmadığı usuma geldi. İnsan ister istemez orman yangınlarında yıkılıyor. Fakat tabloda çelişki yaşayan birçok düşüncenin örtüşmediği doğayı sırtlayarak nereye doğru götürdüğü düşündürücü. Şimdi ben de düş gücümü kullanarak ormanların yangınlardan korunarak kaybolduğunu hayal etmeye başladım. Maalesef, yapan, yıkan düşünen varlık eksik insandır.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: 20191024_183009.jpg

Ressam sanatçı Erhan Cihangiroğlu "Rüyadayken gördüklerimin gerçekliği, uyanınca tuhaflığa dönüşüyor ve bu tuhaflık, gerçek olandan daha güzel ve daha sahici görünüyor." diyor. Hep düş gücünüzle sanatla kalın Erhan Cihangiroğlu. Sergiyi ziyaret etmek isterseniz 24 Ekim - 16 Kasım tarihleri arasında galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

                                   
                                      ERHAN CİHANGİROĞLU KİMDİR?

1983 İstanbul doğumluyum ve Kadıköy’de yaşıyorum. Kısaca eğitim hayatım; yarım bıraktığım Marmara Üniversitesi Resim iş öğretmenliği ve 2011 yılında bitirdiğim Doğuş Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü ve Grafik Tasarım yandal programı.

Okul dönemlerinde ve sonrasında da uzunca vakit Ressam Prof. Devrim Erbil atölyesinde asistanlarından biri olarak İstanbul resimlerini nakış gibi işledim.

Resim, çocukluğumdan beri hep vardı, sinemaya ve özellikle edebiyata olan ilgim ile kendime dönüp, insanın tek gerçeği yalnızlık üzerine mutsuz ama umudu olan karaterler ve onların sıkışmış küçük dünyalarını çizmeye başladım.

Bu sıralar karışık teknik ile hazırladığım çalışmalarım ile yurt içi ve yurt dışı karma sergilere katılıyorum, vakit buldukça edebiyat dergilerine ve piyasaya illüstrasyonlar yapıyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum