ELİ İRİNİ FİLİDİS RESİM SERGİSİ...
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

ELİ İRİNİ FİLİDİS RESİM SERGİSİ...

20 Ağustos 2019 - 11:19

Değerli Okuyucularım Bugünkü köşe yazımda İzmir'in Dünyaca tanınan ressamlarından olan Eli İrini Filidis hanımefendinin "pencereden İçeri" konulu resim Sergisi hakkında İzlenimlerimi siz değerli Gazete4 okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Bir arkadaşımla görüşmek üzere erken saatlerde evden çıktım. Görüşme bittikten sonra GT Art Sanat Galerisi'ne gitmeye karar verdim. Acaba kimin resim sergisi var merakındaydım da. Eli Filidis'in sergisine tesadüfen denk gelmem beni çok mutlu etti. Resimleri de bir hayli değişik geldi. Sanatçının, işin sanatsal boyutunda devinim yaratması, farkındalığını yansıtmasıdır.

Hayatımızda, ilgi duyduğumuz, etkilendiğimiz nitelikli kişi/ler vardır. Kimisine göre rol model, kimisine göre örnek insan, kimisine göre bir değerdir o. Hayatımıza sanat gibi akar. Bazen bir çağlayan, bazen de gökyüzünde sanat yıldızı gibi parlar, ilham verir insana. Yaşamı boyunca annesinin ağır bastığı, İthaf ettiği özgün, sanatsal boyutunu soyutlaştırmak annesine bir lütuftur. Belki de sanatı annesiyle özdeşleştirdi. Geçmişte yaşadığı anıları tekrar sanat ile yaşa/t/mak istedi. Tabii, sanatı nasıl görmek istediğiniz değil, ne hissettiğiniz önemlidir. Görselleşmiş sanata anlam katmak, sanatı algılamaktır. Bunun için de sanat/çı, ruhu olması gerekiyor.

Ve....

sanat ruhuyla özdeşleşen sanatçı kimliği, anlam kattığı yaşama duygu ve düşüncesini farklı perspektifle sunuyor. Huzur, mutluluk ve başarı dolu bir hayat hikayesi vardır Eli Filidis'in.

Herşey sevmekle başlar.

Ve...

Sevmeyi bilmek, bilmeyeni sevmekten geçer diye devam eder. Huzur da öyledir, mutlulukta öyledir, başarı da öyledir. Hepsi varsa başka neye gerek var ki?

Toplumun sanat'a, sanatçıya ihtiyacı vardır.

1986 yılında İzmir'de Epsilon Sanat Galerisi'nin devamında Türkiye, İsviçre ve Sakız Adası'nda sergiler açtı. 2012 yılı itibarıyla atölyesi yanı sıra Arkas Sanat Merkezi'nde sanat rehberliği yapmaktadır.

19-29 Nisan tarihleri arasında GT Art Sanat Galerisi'nde sergi açan Eli Filidis, çocukluğunu Sakız Adası'nda geçirdi. Mutluluk sendromunun en güzel çağını yaşayan sanatçı, sanat'a yönelmesinin en faydalı katkısı tuval üzeri akrilik boya yaparak belki de en huzur bulduğu an'ı yaşadı. İnsan ne ile mutluysa onunla olmalı, nasıl yaşamak istiyorsa, içinden nasıl geliyorsa o şekilde yaşamalıdır. Hayatı boyunca Sakız Adası'na bağlılığı, sanatçı için eşsiz yaşam tarzı, ayrı bir güzelliktir. Sanat ruhunun buradan geldiğini, insanların ne kadar etkili olduğu hikayelerini de natürmortlaştırdı. Sakız Adası'nda pekçok hikaye dinleyen sanatçı, belki de yaşamı boyunca yaşadığı çevrenin insanları da çok etkili oldu. Kültürlerin, yaşanmışlıkların dışavurumunu yansıtan minvali, gizemin sır perdesinde düşündürüyor. Ezoterikliğin ne olduğunu yaşatıyor üstad sanatçı. Sanatı sadece sanat için değil, bir öğreticinin anlatacağı konuları tablolarına resmetmiştir. Mükemmelliyetçilik, hayatım boyunca tasvip etmediğim bir kelimedir.

Üstadın yapıtına ne diyebiliriz ki?

Alkışlamak ve mükemmel demekten başka bir çaresizliği yaşatır mı bir sanatçı?

İsviçre'de güzel sanatlar okuluna gitti. Nü, doku, desen, grafik gibi birçok konuda çok önemli çalışmalar yaptı. Bu çalışmaları ve değerli eserleri bir şekilde taçlandırmak zamanı gelmişti. Doğallığın saf görünümünü renklendirdi, desenledi. Göze hitap eden dokuyu tuval üzeri akrilik boya ile resmin içinde resmederek görselleştirmesi, günümüze değişik bir boyut, farklı bir ivme kazandırdı. Sempatik, vizyonist, sevilen ve emeğe saygı duyan bir kişiliğe sahip olan Eli Filidis, mütevazılığında asla ve asla ödün vermeyen nezaketi naifliğe sahiptir.

Sanatçı doğulmaz, sanatçı olunur. Aslında, sanatçının topluma katmak istediği karakterdir. Ne kadar çok seversiniz, bir o kadar sevilirsiniz. Ne kadar çok sayarsanız, bir o kadar çok sayılırsınız. Hem sevilen, hem sayılan olmak, hem de sanatçı ruhunu konuşturmak insanın içindeki cocuğu okşuyor. Hassasiyetinin önemini en güzel şu şekilde tanımlıyor Eli Filidis. Serginin ismini "Pencereden İçeri" koyarak herkesi, her kesimi, her toplumu içine alarak dünya vatandaşlığını tanımlıyor.

Gönüller sultanı Yunus Emre ne güzel demiş. "Beni benden demen, bende değilim. Bir ben vardır bende, benden içeri." sözü sanatçıyı anlatıyor.

Anlam ve bağlamdaki mesajı dünya toplumlarının hoşgörüye dayalı bir bütün olabilmesidir. Düşünsel grafiğin sanat tarafına bakıldığında tabloyu lokomotif gibi işlemiş. Pozitif çarpıklığı insan ruhuna dokuduğu gibi işliyor.

Daha önce de karma sergilerde bulunan ve kişisel sergiler açan Eli Filidis, fırçayı eline aldığında dünya işlerini unutarak, tabolonun içinde kaybolur. Hayat bulur, yaşam bulur, bir vazoda çiçek olur, köprü olur, gökyüzünü kucaklar. Deniz, yol, bahçe olur. Ufku geniş sanatıyla ağaç olur meyva verir, su olur hayat verir.

İşte sanat böyle birşey demekten insan kendini alıkoyamıyor.

Hayatı mı arıyorsunuz?

Yaşamın ne olduğunu anlamak mı istiyorsunuz?

En yakın bir sanat galerisine giderek sanatın insanlığa sunulmuş bir lütuf olduğunu görebilir/sin/iz. Belki de göremediğimiz hayat, bir tabloda resmedilerek karşımıza çıkacaktır.

Oksijeni bol, havası temiz, dört mevsimi birden yaşatacaktır.

İşte sevgi, saygı, huzur, mutluluk ve başarı hikayesi.

Tebrik ederim Eli Filidis.

Sanat alanında başarılar dilerim.

Herşey gönlünüzce olsun.

Sevgiyle kalın.

 

  • ELİ FİLİDİS KİMDİR? (RÖPORTAJ)
https://www.gazete4.com/yazarlar/yakup-uykutalp/eli-filidis-kimdir/2/

 

  • ELİ FİLİDİS SERGİSİ...

https://www.gazete4.com/yazarlar/yakup-uykutalp/eli-irini-filidis-resim-sergisi/3/

 

Etiketler:Eli Filidis, Eli İrini Filidis, Eli Filidis haberleri, Eli Filidis Haber, Eli Filidis Son Dakika, Eli İrini Filidis, eli irini filidis Sergisi, eli irini filidis Resimleri, Eli Filidis Kimdir, eli irini filidis Fotoğrafları, eli irini filidis Sergisi, Eli Filidis Sergisi, Eli Filidis resim Sergisi,Eli Filidis Arkas.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet goksan
    6 ay önce
    Yakup bey Kaleminize sağlık sayenizde böyle değerli bir sanatçıyı tanıma imkanı bulduk . Ege mizin güzel ikliminden çıkan böyle değerli sanatçıları tqnımamız sahip çıkmamiz gerekir diye düşünüyorum .