CUMHURİYET VE 29 EKİM...
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

CUMHURİYET VE 29 EKİM...

28 Ekim 2019 - 10:39

Daha ilkokula yeni başlamıştım.

Birinci sınıftan ikinci sınıfa geçiş dönemimde Cumhuriyetin ne demek olduğunu bilmiyordum.

İkinci sınıfa başladığım okul dönemindeki ikinci Cumhuriyeti kutlamak, okulların açılmasından hemen bir buçuk ay sonra olacaktı.

29 Ekimden bir gün önce sınıf arkadaşlarımla birlikte sınıfımızı süsledik. Cumhuriyet bayramını bir gün önceden kutlamaya başladık.

Ne güzel günlerdi o günler. Çocukluğum usuma geldi.

Ve…

Dersteyken öğretmenim bizlerle sohbete başladı.

Çocuklar sınıfımızı, her sınıftan daha güzel süslemişsiniz.

En önemli milli bayramda, en büyük milli bayramımızda Cumhuriyeti çok güzel süslemişsiniz. Sizlerle gurur duyuyorum. Atatürk ve silah arkadaşları şimdi burada olsaydı, sizlerle gurur duyardı dedi.

“Sizlere bir soru sormak istiyorum”

Cumhuriyet demek ne demek?

Haftanın Cumhuriyet haftası olduğunu bildiğimiz halde, sözlükten bakmayı bile düşünememiştik.

Belki de öğretmenimiz bizleri hazırlıksız yakalamak istemiş düşüncesinde de olabilirdi.

Keşke söyleseydi de çalışmış olsaydık, ne olduğu yanıtını verebilseydik? Arkadaşlarım ve ben, üzerimizdeki mahcubiyeti öğretmenimize karşı yaşadık.

Öğretmenim hem soruyor, hemde sorduğu soruya kendisi yanıt veriyordu.

Sınıfta birkaç haylaz arkadaşım vardı. Dikkatimi çekti. Pürdikkat dinlediklerini fark ettim.

Öğretmenim konuşmaya devam etti. “Yanıt veriyorum çocuklar hepinize teker teker soracağım, sizler de bana anlamını söyleyeceksiniz” dedi.

Cumhuriyet demek, bir milletin kendi kendisini yönetmesidir.

“Ne demekmiş” diye sordu.

Arkadaşlarımla hep bir ağızdan ” Cumhuriyet demek, bir milletin kendi kendisini yönetmesidir” 

Ve devam etti..

“Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasıyla saltanatlık sona ermiş, yeni yönetim şeklimiz Cumhuriyet, Cumhuriyettir” dedi.

“Kurtuluş Savaşında Atatürk ve atalarımızın verdiği mücadele yeni nesle hak, hukuk, özgürlük kapılarını açtı. Yeni yönetim şeklimiz Cumhuriyet.” dedi.

Hiç unutmam sınıftaki haykırışı halen kulaklarımda çınlıyor. “Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Cumhuriyet” diye.

“Çocuklar, eğer bugün rahat dolaşabiliyorsak, rahat hareket edebiliyorsak bizlere bu güzel vatanı bırakanların, atalarımızın sayesinde  yaşayabiliyoruz.” dedi.

Şimdi..

Cumhuriyet öncesi ve sonrasında geldiğimiz noktalara değinmek istiyorum.

Osmanlı döneminde kadın insan değildi. Doğurgan özelliği olan insan diye düşünülürdü. Cumhuriyet döneminde kadına değer verildi. Her hak erkeğe tanındığı gibi, kadına da tanındı.

Günümüz sosyalleşmede sanatta, müzikte, sinemada, tiyatroda, sporda iyi, tek bir tuşla dünyanın her yerine ulaşabiliyoruz.

Osmanlı döneminde elektrik sadece üç şehirde vardı. İstanbul, İzmir ve Tarsus. Cumhuriyet sayesinde bugün güzel ülkemin her yeri ışıl ışıl yanıyor.

Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine kalan dört fabrika vardı. Bugün binlerce fabrika var.

İşin ilginç yanı, belki bir gün ya da bir ayda farklı zamanları yaşayan insanlar, güneşe bakarak battığı saati ezani saati kendisine baz alıyor, saatin kaç olduğu sorulduğunda farklı saatleri söylüyorlardı. İnsanlar o dönem, ayları aynı zaman diliminde farklı yaşıyordu.

Zaman farkımız bile dünya saatlerine tersti düşünce olarak. Uzunluk kısalığa girmeyeceğim. Zaten en kötüsü dünya üzerindeki ağırlığımızın olmayışıydı.

Eğitim durumu her beş çocuktan biri okuyor, erkek çocuklar okula gönderiliyor, kız çocuklar gönderilmezdi. Öğretmen, doktor, Mühendis, hemşire sayısı parmakla gösterilecek kadar az, 1923 yılındaki nüfus 13 milyon civarıydı. Bugün bakıyorum nüfus seksenbeş milyon. Doktor, Mühendis, Hemşire, Öğretmen sayımız iyi.

Seçme ve seçilme hakkı yoktu. Cumhuriyet yönetimiyle tanındı. Mutlakiyetçilik anlayışın temeli çözüldü. Yerine özgürlük yolunda demokrasi heykeli dikildi.

Atatürk ve atalarımızın bizlere emanet ettiği Cumhuriyete minnettarız. En büyük milli bayram cumhuriyet, yaşasın cumhuriyet.

Cumhuriyeti kazanmak için yedi düvel ile savaşan Atatürk ve silah arkadaşları kurdu. Cumhuriyete sahip çıkmak, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyerek göklere yükseltecek bizleriz. Bir devleti devlet yapan kimdir? Millettir. Bir milleti devlet yapan yine millettir. O halde bir milleti devlet yapan millet olduğuna göre, bir milletin kendi kendisini yönetmesine Cumhuriyet denir.

Sevgiyle kalın..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum