BUNUN VEBALİNİ KİM ÖDEYECEK?
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

BUNUN VEBALİNİ KİM ÖDEYECEK?

19 Mart 2020 - 14:37

Son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan virüs kaosu esiyor. Ülkemizde şu an'a kadar 2 kayıp var. 98 vaka'dan 190 küsura çıktı. Güzel ülkemin duyarlı insanları bu süreci tedbirini alarak çabuk iyileştireceklerine inancım tam. 

Çin'de başlayan, dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ne zamana kadar süreceği düşündürücü. İnsanoğlu hep der ya "zaman en iyi ilaçtır" diye. Tabii, zaman en iyi ilaçtır. Tüm yaraları sarar. Zamanla herşey unutulduğu gibi, geçer. Ama herşey zamanda kaldığı için yine eski tas eski hamam gibi devam eder. İnsan yaşadığı kadarını bilir, yaşamadığını da alır götürür başka bir deryaya.

Peki, bu kadar tedbir ve önlemler neden alındı? Durum bu kadar vahim mi? 

Türkiye'nin virüs'e karşı tutumu ciddiyetini korudu. Benzin ve Motorin fiyatları düştü. İnsanlar bilinçli bir şekilde sokağa çıkmıyor. Kalabalık ve İzmir'in en hareketli merkezi yerler bomboş. Ekonomik anlamda önlemler alındı. İzmirli temkinli davranarak tokalaşma, öpüşmek gibi temaslardan uzak duruyor. İşin ilginç yanı vatandaşın hücum ettiği marketler bir taraftan boşalırken, bir yandan raflar dolmaya devam ediyor. Elinde, avucunda olmayan vatandaş ne alacak?

Avrupa'da vahim bir durum söz konusu. İtalya'nın ciddiye almadığı virüs binlerce vatandaşın yaşamına neden oldu.

Asıl meseleye gelelim... 

Virüs krizini fırsata çeviren dolandırıcı, fırsatçı, üç kağıtçı ve sahtekarlara dikkat edelim. Şu an fırsatı kendilerine çevirebilmek için fırsat kolluyorlar. İyi niyetli insanların ve vatandaşların daha temkinli davranması hususunu göz önünde tutmasında yarar vardır. Böyle durumda emniyete bilgi vererek yardım talebinde bulnablirler:

En asıl meseleye gelelim.

2020 yılına girdiğimizden beri neler oluyor?

Dünya toplumları olarak bu soruyu içselleştirerek kendimize sormalıyız. 
Dünyada binlerce çocuk açlıktan ölüyor.
Sokak hayvanlarına eziyet edildiği gibi sakat, aç ve susuz bırakılıyor.
Ormanlar yakılıyor, çölleşmeye doğru gidiliyor.
Buzullar erimeye, yeraltından sular çekilmeye, şırıl şırıl akan dereler akmamaya başladı.
Yakında Yeryüzünden yağmur yerine taş yağarsa hiç şaşırmam...

Dünya ülkeleri küreselleşmenin eşiğinde ama, hiçbir şeyin farkında değil ya da farkında olmak istemiyor. Gelecek için kaygı çok büyük ve bu önlemler alınmazsa gelecek nesiller mağduriyetini yaşayacaktır. 

Tabiat ile savaş halindeyiz. Ve halen kazanmak için mücadele ediyoruz. 

Ve...

Mutlak bir galibiyeti doğayı yanına alarak, Coronavirüs zararsızları gölgesine alarak kazanmayı bildi.

Şimdi elimiz kolumuz bağlı evlerimizde oturuyoruz.

Bunun vebalini kim ödeyecek?

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Olgunay Koplay
    3 ay önce
    Kalemine ve yüreğine sağlık.Tabi ki doğaya en büyük kötülüğü yapan insanoğlu ödeyecek.En çok üzüldüğüm kurunun yanında yaşta yanıyor