AKŞAMLARI HEP BEKLEDİM, HİÇ GELMEDİ
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

AKŞAMLARI HEP BEKLEDİM, HİÇ GELMEDİ

21 Haziran 2020 - 10:44

Oldum olası Kasım ayını hiç sevmem.

Bana hep çocukluğumda yıkıldığım 5 Kasım’ı hatırlattığı gibi, soğuk hüsranlı, acı ve kederlidiir.

Nasıl seveyim ki Kasım'ı. En sevdiğim, sevmeye doyamadığım, hasretiyle yandığım, içimi saran, sevgisiz baba şefkatiyle yanan, yalnızlığı yaşatmasını halen unutmadım.

Oldum olası hep soğuk gelirsin bana Kasım.

Yapraklar döküldüğü gibi, ağaçlar budaklanmadı.Bahar mevsiminde yapraklar yeşermedi.

En sevdiğimdi..Giden gitti, hiç mi hiç ardına bakmadan..Ne selam verdi, ne de bir kelam…

Bir yaz sabahıydı.

Uyuyordum...

Annemin seslenişiyle uyandım..

"Kalk oğlum baban çok acı çekiyor. Eczaneden ilacını al gel" dedi.

Babamın öteki odada acılar içinde kıvrandığını duydum.

Hemen yataktan fırladığım gibi yanına gittim. Ellerini öptüm. Acılar içindeyken acısını içine çekti, sevgisini benden esirgemedi.

Sarıldı bana. "Oğlum hemen acilen ilacımı eczaneden al gel. Çok acı çekiyorum" dedi.

Eczaneyle evimizin mesafesi bir km. civarı.

İlacın reçetesini aldım. Koştura koştura gidip bir hışımla ilacı alıp eve döndüm.

Eve geldiğimde babam ilacını dört gözle bekliyordu. Beni gördü.

Çocuklar gibi sevindiğini unutamam. Babamı mutlu ederken çocuk yüreğimle sanki çok büyük iş başarmıştım. Acısını dindirdiğim için içimdeki çocuk beni çok çok mutlu etmişti..Çocukluk aklı ya, kendimle gurur duymuştum. Çünkü çok önemli iş başarmıştım çocukluk yaşımda.

Tekrar sarıldı bana. "Aferin oğlum çok hızlı gidip geldin" dedi..

Acılar içindeyken baba yüreğindeki babalığı ben gitsem bile benim sevgim her zaman üzerinde kalır diyordu. Ama bunları benimle konuşmuyor, ben içimden konuşuyordum. Hep iyileşeceğini düşünüyor, ben de, babasızlığı kaldıracak pozisyonda değildim. Aklımın ucuna bile getirmek istemiyordum..

Bir Sonbahar günü, içimin elvermediği Kasım ayına bir ay gibi bir zaman var..Tam tarihini hatırlamıyorum. Babam şifa bulur niyetine memlekete gitti..Eş, dost, akrabalarımız hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Sağolsunlar. Çünkü sevgi dolu babam, sevgisini onlara da, onlarla da paylaşırdı..Ve çok severlerdi babamı..İyi bir esnaf, bonkör, mert, sözünün eri yapacağım dediği işi yapar, yapamayacağım dediği işe de söz vermezdi..

Bana her zaman şunu söylerdi.."Oğlum her zaman doğru ol..Arkadaşlarını iyi seç..Ve insanları her zaman sev. Seni sevmeyeni de sev. O zaman çocukluk aklımla ne dediğini anlamıyordum, fakat şimdi ne demek istediğini daha iyi anlıyorum.. Söz verdiğin zaman, sözünü de yerine getir" derdi.

İzmir’deyim..Benden ufak iki kardeşim annem babamla beraber memleketteler. Babam çok ağır hasta..Akrabalarımız sürekli İzmir’deki evimizi ziyaret ediyorlar..Ne olduğunu anlamıyorum..Hissediyorum hissetmesine fakat ölümü aklımın ucundan bile geçirmek istemiyorum.

Yıkılası hayallerimin bir pazar sabahı kabus gibi üzerime çökeceğini beklemiyordum..Teyzem ve eşi erkenden bize geldiler..Teyzemin çocukları da..Evde ne annem vardı, ne de babam…Memleketin yolunu gözlüyor, güzel haberler bekliyordum.

Kuzenim dedi ki "hadi biraz dolaşalım.".

Gezdik, dolaşıyoruz ve Pazar öğle saatleri evin yolunu tuttum.

Eve geldim. İnanılmaz acı, keder ve yas havası var. Ablam üzülüyor, ağlıyor,  ağıtlar yakıyor, abimse evin tam ortasında kurumuş kalmış, gözlerinden bir damla yaş bile akmıyor, belki de şok geçiriyor..Ne olduğunu halen bilmiyor, anlamıyorum. Soruyorum kimse yanıt vermek istemiyor..Çocuk aklıyla anladım fakat çok geç anladım Yoksa babam….dedim..Yoksa dedim daha devamı gelmedi..Hıçkırıklara boğuldum..Gözlerimdeki her bir yaş çocukluğunu yaşayamayan bi çocuk gözyaşları değil, babasını ebedi hayata yolcu bile edemeyen çocuğun hıçkırıklarıydı..Takdiri ilahi mi, ilahi mukadderat mı? ne anlama geldiğini bilmeyen on yaşındaki bi çocuk ne düşünebilirdi ki?

Çocuk gözüyle ölüm nasıl bi şeydi diye hatırlıyorum..Sanki hiç ölmemiş gibi, bi akşamüstü dönecekmiş gibi geliyordu babam..

Ama beklediğim akşamlar hiç bitmedi..Babam ise, sürpriz yapıp hiçbir akşamüstü çıkıp gelmedi.

Babalar gününüz kutlu olsun..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum