5. MURAD'IN HAYATI BALE İLE SAHNELENDİ.
Yakup Uykutalp

Yakup Uykutalp

YAKUP UYKUTALP
  • Youtube

5. MURAD'IN HAYATI BALE İLE SAHNELENDİ.

01 Aralık 2019 - 21:45

İzmir Devlet Opera ve Balesi, Bornova Kültür Merkezi'nde gösterime giren Osmanlı hükümdarı 5. Murad'ın hayatını anlatan oyunda ne yoktu ki bale, tiyatro, illüzyon ve semazen gösterisiyle sahnelendi. Mükemmelliğin doruğunu yaşatan sanat gösterisi defalarca alkışlandı.

5. murat oyunu izmir ile ilgili görsel sonucu

Her hareket, her davranış sanattır. Dikkatimi çeken sahnede balerinlerin birbirine bakarak yaptıkları mimik hareketleri konuşur gibiydi. Adeta sahne sanatçılara, sanatçılar seyirciye gülümsüyordu. Sanatçılar, sahnenin her yerini kullandıkları gibi basmadık yer bırakmadılar. Sanatçıların duruşundaki asalet Osmanlı dönemini yansıttığı gibi, dönemi olduğu gibi yaşadım. 

Sanatın en güzel yanı ne biliyor musunuz?

Tebessüm etmesidir. Ayna olur yansır, sahne; çerçeve olur yansıtır. Ne söylersek söyleyelim, nasıl övgü yapılırsa yapılsın bence az. Yapılan sanatı oturarak alkışlamakta yetmez, ayakta alkışlamakta...

Hani bir albüme bakarsınız gözünüzü kırpmadan. Durmadan albüm sayfalarını çevirirken, diğer sayfada kimler var, neler göreceğim diye merak edersiniz ya,  kültür, tarih ve sanat vardır. Kültürü, geçmişten günümüze tarih anlatır. Her perde de farklı bir melodi kulağıma geldi. Seyrederken olduğu gibi yaşadım.

İlgili resim

Balede sahneyi en güzel yansıtan müzik eşliğindeki balerin, kostüm, değişken sahne dekorudur. Her perde açıldığında, kapanmasını hiç istemedim. Sahne ışıl ışıl, avizeler gökyüzü havası ambiyansını yaşattı. İkinci perde açıldığında masmavi deniz sularında yüzdüğümü hisseder oldum. İnsan bir şeyi yaşadığı zaman ne olursa olsun mübalağasız anlatmalı, yaşamalı ve yazmalı. İşte, bu duyguyu nasıl anlatabilirimi yaşıyorum. Balerinlerin, sahneyi bir köşeden diğer köşeye kullanmaları çok güzeldi. Sanatın içinden sanat yapmak ve birçok yeteneği sergilemek başarıdır. Sahne bazen buğulu bir hava, bazen masmavi bir deniz, bazen de kızıl renginde değişik bir ambiyansı yaşattı. Balerinler, adeta hayal aleminde bale yaptılar, kimi zamanda sessiz burukluğu vurguladılar. Hep merak etmişimdir balerinler parmak ucuyla nasıl dengesini sağlıyorlar diye. Saatlerce dursalar bile incecik bedenleriyle mükemmeldiler. Sanatçılar, 5. Murat oyunuyla bale yaparken, illüzyon gösterisini balenin içine sokmaları sahne performansını artırdı. Merak ettiğim yuvarlak cismin,  perdenin üzerinde görünerek denge sağlamadan hareketlendirilmesi sahneye bir hayli adrenalin kattı. Sanatçıların sahneye gemi ile kürek çekerek girmeleri de çok güzeldi.

5. murat oyunu izmir ile ilgili görsel sonucu

En çok tedirgin eden yanı, bir güvercin gibi havada dönmeleriydi. Her oyunuyla sahneyi ezip geçtiler. Defalarca alkışlandıkları için, birçok kez eğilmek zorunda kaldılar.

Tek kelimeyle mükemmel ve harikaydılar. başarı/ları/nız daim olsun. Tebrik ederim.

https://www.gazete4.com/biyografi/burcu-borovali-surmeli/

YORUMLAR

  • 0 Yorum