YILAN İLE ATEŞBÖCEĞİ
Uzman Psikolog İnci Güçer

Uzman Psikolog İnci Güçer

İnci Güçer

YILAN İLE ATEŞBÖCEĞİ

06 Aralık 2019 - 23:58

Yılanın biri bir ateş böceğinin peşine düşmüştü. Onu tam yemek üzereyken ateş böceği, “Sana bir şey sorabilir miyim?” dedi. Yılan, “Aslında kurbanlarımın sorularını cevaplamam ama bir istisna yapıp sana izin vereceğim” diye yanıtladı. Ateş böceği sordu: “Sana bir şey mi yaptım?” “Hayır,”dedi yılan.”Senin besin zincirine mi dahilim?” diye sordu ateş böceği. “Hayır,” diye yanıtladı yine yılan. “O halde niçin beni yemek istiyorsun?” diye sordu böcek. “Işığını görmeye dayanamıyorum da ondan.” dedi yılan.
 
Haset, kişinin ihtiyaç duyduğu ancak sahip olmadığı bir şeye bir başkasının sahip olduğunu görmesi durumunda açığa çıkabilen bir duygudur. Kişinin ruhsal dünyası, kendisinden daha üstün algıladığı bir kişiye ya da duruma yönelik duygularla kuşatılır. Haset, kişinin kendiliğini, yetersizlik ve eksiklik hislerinden koruma girişimi olarak düşünülebilir. Ancak bu girişim, kişinin yetersizlik duygusunu hissetmemek adına başvurduğu umutsuzluk içeren bir savunmadır.
Kendini sıklıkla başkalarıyla kıyaslayan biri, haset duygusunu daha fazla ve daha yoğun hisseder. Haset duyulan kişi beğenilir, takdir edilir. Bu sürece, bu kişiye duyulan yoğun bir hayranlık eşlik eder. Bunun sonucunda, haset duyan kişi kendini yetersiz veya eksik hisseder. Aynı zamanda, haset duyulan kişinin hayatına dair yoğun bir merak duygusu devreye girer. Bu kişinin nasıl biri olduğuna ve nasıl davrandığına dair takıntılı düşünceler ortaya çıkabilir. Bu durum yoğun bir ruhsal uğraşa dönüştüğündeyse, kişinin enerjisini tüketir ve acı hissetmesine yol açar. Kişinin acı hisleriyle mücadelesi, haset duyduğu kişiye yönelttiği intikam ve misilleme arzuları aracılığıyla olabilir.
Haset duygusunu yoğun olarak hisseden kişi, çevresindekilerle sıklıkla rekabete girer. Kendisini başkalarıyla girdiği rekabet aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışır. Kendini gerçekleştirme sürecinde ölçütü kendi idealleri değil, başkalarının yaptıkları ya da sahip olduklarıdır. Dolayısıyla kendi yaşantısına ve arzuladıklarına yönelik farkındalığı da azalabilir. Haset duygusuna eşlik eden yoğun rekabet, kişinin üretkenliğine ve içsel kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmasına bu şekilde bir engel oluşturur.

Hasetten arınabilmek ancak minnet ve şükran duygularıyla mümkün olur. Hasetin ilkelliğine karşılık şükran olgun bir duygu durumudur. Şükran duyduğunuz neler varsa fark etmeniz ve hasete karşı şükranı çoğaltmanız dileğiyle,
 
                                                                                              İnci Güçer
                                                                              Klinik Psikolog & Psikoterapist