ÖĞRENMEK ÖMÜR BOYU
Uzman Psikolog İnci Güçer

Uzman Psikolog İnci Güçer

İnci Güçer

ÖĞRENMEK ÖMÜR BOYU

24 Kasım 2019 - 16:17

Öğretmenler Günü’nde kime ve niçin teşekkür etmek istersiniz?
Ben en çok, başarısız olduğumda bana “bir dahaki sefere” diyerek gülümseyen bir öğretmenime teşekkür etmek istiyorum bugün. Sayesinde kendime inancım tazelendi. Böylece o anki hayal kırıklığına takılıp kalmak yerine çalışmaya devam etmeyi öğrendim. Hayatta her şeyin sınav notları olmadığını bu kısacık destekle içtenlikle kavradım, hissettim. Yetişmemde yol gösteren, anılarımdan hala aydınlatan, davranışlarıyla örnek olan, “irfanı, fikri ve vicdanı hür” tüm öğretmenlerime emekleri için teşekkür ederim.
Yaş aldıkça gördüm ki, öğrenmek ve öğretmek yaşamın içinde boyutlanarak her zaman devam etmekte. Hayatın her alanında birbirimizden bir şeyler öğreniyor, birbirimizin gelişmesine katkıda bulunuyor ve bazen de birbirimize bir şeyler öğretiyoruz. Ve insan öğrendikçe daha da hevesleniyor yeni öğrenmelere, bildikçe de azalıyor sanki bilgisi. Çünkü; öğrenme motivasyonu kazanmaya başlıyor, giderek bu durum bir yaşam serüvenine dönüşüyor; yaşam boyu merak ve istekle öğrenme, araştırma, deneyimleme. Öğrenmenin tadına vardıkça bu yolda ilerlemeyi sürdürme. Ne güzel.

İyi yetişmesi için çok uğraştığımız çocuklarımıza kazandırmamız gereken ilk unsur, öğrenme isteği. Bu zaten her insanda doğuştan var olan ilgi ve merak duygusu aslında. Biraz destek ve anlayış, motivasyon yaratmak için yeterli. 

Yine değerli bilgilerden öte bir zihniyet kazandıran bir başka öğretmenimin sözüyle noktayı koyalım: “İyi öğretmen, ilham verendir”.

https://www.gazete4.com/biyografi/inci-gucer/
 
İnci Güçer
Klinik Psikolog & Psikoterapist