BAŞARMA KORKUSU
Uzman Psikolog İnci Güçer

Uzman Psikolog İnci Güçer

İnci Güçer

BAŞARMA KORKUSU

30 Kasım 2019 - 00:27

Başarıdan korkulur mu hiç?
İnsan başarılı olmaktan neden korksun ki?
Elbette bilinçli olarak kimse başarının korkulacak birşey olduğunu düşünmez. Ama bazılarımız bilinçaltının derinliklerine saklanmış bu korkuyu hissederiz. Başarı korkusu oldukça yaygındır.
Çok özen göstermenize ve çabalamanıza rağmen randevularınıza hep geç kalıyorsanız;
İşlerinizi bir türlü bitiremeyip ertesi güne sarkıtıyorsanız;
Yakınlaşmak sizi ürkütüyorsa;
Mükemmeliyetçi iseniz;
Yaşamınızı erteliyorsanız, bilin ki siz başarıdan korkuyorsunuz.
Başarı korkunuzun olması için bu özelliklerin tümünün olması gerekmez, bunlardan biri bile sizin başarıdan korktuğunuzu gösterir.

Başarılı olduğumuzda hep daha, daha, daha başarılı olacağımıza ilişkin kendimize güven duyamayabiliriz. Ya bu başarımız bizim varabileceğimiz en yüksek başarı ise? Ya başarılı olduğumuzda çok fazla dikkati çekersek ve sırlarımız bir şekilde ortaya dökülürse? Ya çevremizde bizden birşeyler bekleyen insanlar çoğalırsa? Ya başarılı olmaya kendimizi layık görmüyorsak?

Hepimiz hem özel hayatımızda hem iş hayatımızda hem de sosyal hayatımızda başarılı, doyumlu, bizi mutlu eden bir hayatı arzularız. Ama bilinçaltımız farkında bile olmadan bizi sabote eder. Hak etmediğimizi düşündüğümüz bir başarı bizi korkutur. Yoğun bir değersizlik duygusu içindeysek bu kaçınılmazdır.
Eğer çocukluğumuzda sevilmeye ve değerli bulunmaya layık olmadığımızı hissetmişsek, bu duygu yetişkinliğimizde başarı korkusu olarak karşımıza çıkar. Layık olmadığımızı düşündüğümüz şeyler bizi korkutur.

Başarısızlık korkusunun altında yetersizlik duygusu, başarı korkusunun altında değersizlik duygusu yatar.
Her iki korkuyu da harekete geçerek aşabiliriz. Tek yapmamız gereken korkularımıza rağmen adım atabilmektir.