XIX. YÜZYILDA BOĞAZİÇİ
Sema Uysal

Sema Uysal

Sema Uysal

XIX. YÜZYILDA BOĞAZİÇİ

13 Temmuz 2020 - 10:00

Boğaziçi'nin ilk kargir kasrı Beykoz kasrıdır. Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa buradaki mermer sarayın temellerini 1845'te atmıştır.

II.Mahmut Boğaziçi'nde yeni sahil saraylar yaptırmakla beraber tepelere de rağbet etmiş, buralardaki kasırlara yalnız birkaç saatini geçirmek için değil fakat kısa da olsa birkaç günlük istirahatler için gitmiştir.

Bu devirde hükümdarın rahmet ettiği semtlerden biri Çamlıca olduğu için devlet ricali de Çamlıca'da köşkler edinmişler ve bu suretle de İstanbul'un bu çok güzel semti o devirde bir sayfiye halini almıştır.

II.Mahmut'un sevdiği yerlerden biri Kandilli üstündeki İcadiye Kasrı idi. II.Mahmut Kandilli'ye kayıkla gelir, burada meydana koydurduğu bir binek taşında ata binip İcadiye'ye çıkardı.

II.Mahmut zamanında Dolmabahçe Sarayı'nın arkasındaki bayırda 'Bayıldım Kasrı" vardı. Bu 2 katlı ahşap bir kasırdı. Bu bina ağaçlık bir bahçe ortasında bulunuyordu. Bayıldım Kasrı 1834 yılında Saliha Sultan lie Halil Rıfat Paşanın ve 1836'da Mihrimah Sultan ile Sait Paşanın düğünlerinde misafirlerin ağırlanması ve ziyafetler için kullanılmıştı. Bu kasrın isminin bayıldım olmasının sebebi manzarasıydı ve tüm bu kasrı ziyaret eden kişilerin ilk söyledikleri şey 'Bayıldım' sözcüğü idi. Günümüzde bu yerde Swiss Hotel the Bosphorus Oteli bulunmaktadır ve hemen yanındaki yokuşun adı da halen Bayıldım olarak varlığını sürdürmektedir.

Abdülmecit zamanının Boğaziçi'ndeki meşhur köşkleri, Ihlamur, Maslak, Ayazağa Köşkleridir. Genç hükümdarın bu kasırlarda türlü eğlenceler düzenlediği söylenir.

Bebek Tepesindeki Nispetiye Kasrı evvelce Ali Paşa'ya ihsan edilmiştir. ve II.Abdülhamit tahta çıkınca köşkü diğer biraderi Süleyman Efendiye hediye etmiştir.

II.Abdülhamit şehzadeliğini Maslak Kasrında geçirmiş ve burada hayvan yetiştirmek, geniş arazisini ektirmek suretiyle ticaret işleri ile de uğraşmıştır. Şehzadenin bu hizmetlerini Sarraf Zarifi yapıyordu. Abdülhamit Maslak Köşkünü poyraza karşı olmasından da tercih ederdi. Bu köşkte veliahtliği zamanında Mithat Paşa ile Rüştü Paşa'yı kabul etmiş ve hasta olan biraderi Sultan Murad'ın yerine tahta çıkması için kendisi ile yapılan görüşmelerin ilki bu kasırda olmuştu.

Bu yüzyılda Boğaziçi tepeleri yer yer köşklerle süslenmişti. Baltalimanı sırtlarındaki sünger köşkler, Bebek'te sonradan Mısırlı Halim Paşa'ya geçen Yusuf Kamil Paşa Yalısı üstündeki korulukta eski ve yeni köşkler, Çin Köşkü, Tenezzüh Köşkü, Cit Köşkü Boğaziçi'nin bu yüzyılda sayıları artan köşklerinden bazılarıdır.

Boğaziçi semtleri ile ilgili yazımızla buluşuncaya değin sevgiyle kalın.


Sema Uysal

YORUMLAR

  • 0 Yorum