GÜZEL BOĞAZİÇİ
Sema Uysal

Sema Uysal

Sema Uysal

GÜZEL BOĞAZİÇİ

08 Haziran 2020 - 10:00


Boğaziçi sadece İstanbul'un değil, belki de dünyanın en güzel yerlerinden biridir desek yeridir. Sularının rengi günün saatlerine göre değişir, güneşin doğuşu ve batışı kadar mehtabının da seyrine doyulmaz.

Serin rüzgarları yeşil koruların içinde dolaşır. Pınarlarının suyuna, sahillerinin mahsulüne doyum olmaz. Boğaziçi'ni uzaktan düşünmek bile özellikle bu sıcak yaz günlerinde insana serinlik ve ferahlık verir.

Bizans zamanında Boğaziçi'nde bazı küçük balıkçı köyleriyle birkaç manastır ve ayazma bulunuyordu. İstanbul'un Türkler tarafından fethinden sonra edebiyatıyla, musikisiyle bir Boğaziçi medeniyeti başlamış oldu.

Güngörmüş yerdir Boğaziçi, saraylar yapılmış, kasırlar yıkılmıştır. Bizans'tan Fatih'e, Fatih'den Tanzimat'a, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e kadar nice günler görüp geçirmiştir. 

Hisarlar Boğaziçi'nin ilk Türk yapılarıdır. Bu güzel kıyılarda mimarimiz ilk olarak kale burçları halinde görünmüş, sonra yalılarımız, camilerimiz, kasırlarımız ve saraylarımızla bir Türk Boğaziçi siluetine bürünmüştür.

Mimarimizde Boğaziçi yalılarının ayrı bir yeri vardır. 18. yüzyılda kıyıları renkten ve ışıktan örülmüşe benzeyen lebiderya yalıları ile bir masal alemini hatırlatan güzellikte bir yerdi.

Türk mimarisi, bu yüzyılda su ile yapının birbirleri ile olan uyumunu keşfetmiş ve yalılara en ince ve en güzel tarzını vermişti. 

Tarih, kültür, gezi, arkeoloji, mitoloji, sanat, bilinç alanı ve tarih boyunca günümüzde de en gözde yerlerden biri olan eşsiz Boğaziçi ile ilgili ilginç hikaye, anı ve anıtları hakkında diğer yazılarımda buluşmak dileğiyle şimdilik hoşçakalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum