U2 KONSERİNİN ARDINDAN...
Meriç Egemen

Meriç Egemen

U2 KONSERİNİN ARDINDAN...

20 Kasım 2019 - 15:15


‘’Türkiye’de insan hakları ihlali olduğu için konsere gelmeyi düşünmüyoruz.’’  Görüldü ki bu resmen şehir efsanesiymiş. Bono’nun ağzından çıktığı iddia edilen bu sözler gerçekliğini 6 Eylül 2010 akşamı İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadında son buldu.
 
U2 için gerekli şartları sağladığınızda grubun gelmemesi için bir neden yok. İstanbul Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları doğrultusunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Pozitif işbirliğiyle gelmez denilen efsane grup sonunda ülkemizde konser verdi.
 
Konserle ilgili öncesi ve sonrasında basında bir sürü haber çıktı, ben bu yazımda bunları size tekrar aktarmak istemiyorum. Benim size aktarmak istediğim nokta, grubun hayranı olarak stad çevresi, içi ve konser anından izlenimlerimi elimden geldiğince sizinle paylaşmak.
 
İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’na öğlen saat 12 gibi vardım. Hedefim ilk 2.500 kişi arasında yer alarak saha içinde grubu en özel yerden seyretmekti. Bu özel bölgeye grup ‘Inner Circle’ (daire içi) adını vermişti. Saha içi girişine gittiğimde benden önce gelen 300 civarı U2 hayranının sırada olduğunu gördüm.
 
Daha önce U2 konseri geçmişi olan bir arkadaşım ile sırada buluştum ve bizi görevlilerin yönlendirmesini beklemeye başladık. Ellerimize numara yazarak bizi girişte özel bir yere aldılar ve kapılar saat 17.30 da açılacak denildi. Bu da demekti ki daha 5 saat civarı burada bekleyecektik. Burada açıkçası, ne kadar U2’yu getirdiği için Pozitif ‘i sevsem de, saha içi aktivite ve girişteki büfe organizasyonu açısından resmen sınıfta kaldılar. Kötü soğuk sandviçler, yeterli olmayan içecek seçeneğiyle hiç başarılı bir organizasyon değildi.
 
Saat 17.00 civarı grup ses kontrolü için sahneye çıktı, ve biz de dışarıdan gruba eşlik ettik. Bir saatten fazla süren ses kontrolünden sonra, biz de artık sabırsızlanmaya başladık. Şunu açıkça söylemek isterim ki U2 gerçekten global bir grup, sırada bekleyenlerin %80’i turistlerden oluşuyordu. Ağırlıkta olan ülkeler sırasıyla ; Almanya,Hollanda,Kosova,Portekiz,İtalya,Kanada,Norveç,İsveç’ti.
 
18.00 civarı içeri alındık 100 metre mesafe koşusu gibi Inner Circle için bir yarışa girdik Inner Circle’da mükemmel bir noktada yerimizi aldık. Sahne tasarım ve büyüklük olarak ağız açık bıraktıracak cinstendi.U2 360 Live At The Rose Bowl DVD’sinde  tanıdığım sahneyi bu kadar yakından görünce, gerçekleştirilen prodüksiyonun ne kadar büyük olduğunu anladım.
 
20.30 civarı ön grup olarak  muhteşem Snow Patrol çıktı ve 45 dakikaya yakın sahnede kalarak resmen bizi U2 konserine hazırladı. Bu kadar kısa sürede bile muhteşem bir performans sundular. Ülkemizde çok iyi rock gruplarımız var ama inanın onların bile daha yol alması gereken çok yol var, Snow Patrol bunu kanıtlarcasına sahnede çaldı.
 
 
Saat tam 22.00 de efsanevi grup stada giriş yaptı ve seyircilerin arasından onlar için yapılan özel bir yoldan sahneye David Bowie müziği eşliğinde çıktılar. Yer yerinden oynuyordu tabii ki, ve giriş parçası olarak All That You Can’t Leave Behind albümünün çıkış single’ı olan Beautiful Day ile muhteşem bir giriş yaptılar.

U2 sahnede 2 saat 15 dakika civarı kaldı, konser ses kalitesi, görsellik, grup performansı, prodüksiyon açısından muhteşemdi. Bu adamların şu an dünyada en iyi kazanan rock grubu olmasını bu konserden sonra çok rahat anlıyorsunuz, gerçekten 4 kişilik bu grup sahnede muhteşem çalıyor.
 
Bono bir an bile yerinde durmuyor ve sürekli sizi gaza getiriyor. U2’yu yıllardır bekleyen bir hayranı olarak stattan mutlu bir şekilde ayrıldım. Şunu da eklemek isterim ki, grubu gittikleri her ülkede takip eden kalıplaşmış bir U2 konser hayran kitlesi var, bu da açıkçası adamların bence ne kadar başarılı bir şov sunduklarının kanıtı.
 
Konserde olamayan içinler tek söyleyebileceğim grubu sevmeseniz bile eğer bir daha gelirse bu prodüksiyonu kaçırmayın derim, dikkat ederseniz konser demiyorum çünkü bu gerçekten muhteşem bir prodüksiyon.
 
Son olarak seyrettiğim en iyi konser miydi diye soracak olursanız, buna kesinlikle ‘evet’ diyebilirim. Daha önce konserine gittiğim grup ve sanatçıları size burada yazmak isterim ki etkisini anlamanızda yardımcı olsun; Jethro Tull, Sting, Ray Charles, Bob Dylan, Metallica, The Rolling Stones, Roger Waters, Massive Attack, Depeche Mode, Mark Knopfler, Björk,Scorpions, Rihanna, Alphaville ve aklıma gelmeyen birçok isim.
 
Son olarak size konserde çalınan şarkıların listesini de aşağıda vererek huzurlarınızdan ayrılıyorum.
 
Müziksiz kalmayın…
 
 
Return Of The Stingray Guitar
Beautiful Day
New Year’s Day
Get On Your Boots
Magnificent
Mysterious Ways
Elevation
Until The End Of The World
I Stil Haven’t Found What I’m Looking For
Pride(In The Name Of Love)
In A Little While
Miss Sarajevo
City Of Blinding Lights
Vertigo
I’ll Go Crazy If I Don’t Go Crazy Tonight(Remix)
Sunday Bloody Sunday
Mothers Of The Disappeared
Walk On
One
Where The Streets Have No Name
Ultraviolet(Light My Way)
With or Without You
Moment Of Surrender