STING- SYMPHONICITIES (Deutsche Grammophon-Universal Music 2010)
Meriç Egemen

Meriç Egemen

STING- SYMPHONICITIES (Deutsche Grammophon-Universal Music 2010)

30 Ekim 2019 - 20:22

Sting bilindiği üzere The Police grubu ile ,bence grubun gitaristi Andy Summers ile grubun beynidir, müzik hayatına başlamış bir müzik üstadıdır. 
The Police,1970’lerin sonu ve 1980’lerin ortasına kadar muhteşem albümler çıkartarak bir ara dünyanın en iyi rock grubu olma sıfatını yüklenmiş, kült statütüsünde olan muhteşem punk, avantgarde rock grubudur.
Sting bu grubun işlevselliğini yitirdiğini düşünerek , grupla olan çalışmalarına ara verip, solo müzik kariyerine başlamıştır. The Police grubu 2007 yılında tekrar bir araya gelerek dünya turnesine çıkmış ve hayranlarını sevindirmiştir. 
Bu turne sonucunda 2007-2008 seneleri arası konser hasılatında ilk sıralarda yer almıştır.

Sting solo kariyerinde daha pop ağırlıklı soundu izleyerek, kendi karakteristiğini belli eden muhteşem albümler yapmıştır. Sanatçı son 5-10 yıldır pop ağırlıklı soundu terk ederek, bence açıkçası kendini aşarak eski geleneksel İngiliz müziğini etrafına topladığı muhteşem bir grupla icra etmeye başlamış ve bu tarzda iki albüm çıkarmıştır. 2006 tarihli Songs From The Labyrinth ve 2009 tarihli If On a Winter’s Night.
Sting kalıplaşmış hayran kitlesini bu iki albümle şaşırtsa da , bu albümlerdeki yorumları ile müzik kritiklerinden övgüler almıştır. Bu iki albüm eski albümlerine göre ticari başarı yakalamasa da janrasına göre iyi satış rakamları elde etmiştir.

Elimizde ise 2010 tarihli yeni bir Sting albümü var. Symphonicities , The Police ve Sting’in solo çalışmalarından oluşan 12 parçalık bir albüm. Sting bu albümünde gitaristi Dominic Miller’ı gene yanından eksik etmemiş. Albüm için 3 farklı senfoni orkestrası ile çalışılmış. Bunlar, dünyaca prestijli İngiliz Kraliyet Orkestrası, Londra Orkestrası ve New York Oda Orkestrası.

Sting’in popülaritesini dünyaya tanıtan bu 12 parça muhteşem şekilde yorumlanıp, biz müzikseverlere büyük bir  titizlikle sunulmuştur. Rob Mathes ve Sting tarafından yapımcılığı üstlenilen bu albüm önümüzdeki sonbahar ve kış aylarına yakışacak müthiş bir albüm olmuş. Özellikle açılış parçası ki, bu parça The Police grubunun ilk albümünde yer alan kirli punk rock soundu ile icra edilen Next To You, orkestra düzenlemesiyle apayrı bir kimliğe bürünmüş, albüm açılışında direkt dinleyiciyi koltuklarına yapıştırmaktadır.

Albüm ülkemizde Topkapı Müzik tarafından biz müzikseverler için yayınlanmıştır.

Kesinlikle kaçırılmaması gereken arşivlik bir albüm Symphonicities .

Müziksiz kalmayın…

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum