MICHAEL JACKSON-MICHAEL (Epic-Sony Müzik) 2010
Meriç Egemen

Meriç Egemen

MICHAEL JACKSON-MICHAEL (Epic-Sony Müzik) 2010

06 Kasım 2019 - 10:31


 
    25 Haziran 2009 tarihinde aramızdan ayrılan müzik dünyasının gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarından birisi olan (bence en iyisi) Michael Jackson’ın öldükten sonra yayınlanan ilk albümü Michael 14 Aralık 2010 günü dünya ile aynı anda Sony Müzik Türkiye tarafından ülkemizde de yayınlandı.
 
    Açıkçası çocukluğumun ve ergenlik çağımın idol figürü olan bu insanın bu albümünü nasıl eleştiricem bilemiyorum ama, inanın elimden geldiği kadar objektif olmaya çalışıcam.
 
    51 yıllık yaşantısının 40 yılını müziğe adamış gerçek bir yetenek Michael Jackson. Babasının zorlaması ile kardeşleriyle The Jackson Five daha sonra The Jacksons olan grubu ile başlayan müzik kariyeri, solo çalışmalara başlamasıyla resmen tavan yaptı.
 
    The Jackson Five (The Jacksons) ile de muhteşem başarılara imza atan Michael, resmen gerçek bir ikonun müzik dünyasına geldiğini 1970’lerin başından itibaren zaten hissettirmişti.
 
    1979 yılı Quincy Jones prodüktörlüğüyle yayınlanan Off The Wall müzik dünyasında bir bomba etkisi yarattı. Günümüz de bile hala dans pistlerinde çalınan klasik Don’t Stop Till You Get Enough muhteşem bir liste başarısı yakaladı. Albüm ayrıca She Is Out Of My Life gibi klasik bir slow parça da barındırıyordu. Bu albümle başlayan solo kariyer müzik dünyasını iyice heyecanlandırmıştı, çünkü gerçekten ortada muhteşem bir yetenek vardı.
 
    1982 yılına geldiğimizde ise müzik dünyasını yerinden sarsan bir albüm piyasaya çıktı. Bu albüm tabii ki Thriller’dı. Albümle ilgili size çok  şey söylemek istemiyorum , sadece 2009 yılı sonu itibarıyla 105 milyon adet satış tutarıyla  gelmiş geçmiş en çok satan müzik albümü olma özelliği bence yeterli bir açıklama, başka söze gerek yok sanırım. Yalnız albümün şu özelliğinden bahsetmem gerekiyor;  yayın hayatına yeni başlayan MTV daha önce zenci sanatçıların video kliplerini yayınlamazken bu albüm sonrası Thriller’ın video dünya prömiyerini yaparak, diğer Afro-Amerikalı zenci sanatçılar için uygulamış olduğu bu saçma ayrımcılığa da son vermiş oldu.
 
    1987 yılında Bad albümü ile efsane bize tekrar merhaba dedi. Albüm ülkemizde Uzelli Müzik tarafından aynı günde kaset formatıyla yayınlandı. O zamanlar ülkemizde albümler çok geç basılır ve tek kapak şeklinde çıkartılırdı. Yalnız bu albüm kaset formatı olmasına rağmen açılan bir kitapçığa sahipti ve gerçekten çok iyi kayıt edilmişti. Hiç unutmuyorum kaseti aldığım ilk gün bu açılan kitapçıktan ve şarkı sözleri içermesinden çok etkilenmiştim. Bu kaset hala arşivimde mevcuttur. Albüm Thriller bombasından sonra büyük bir merakla bekleniyordu ve Michael Thriller’dan daha fazla satan bir albüm yapmak istemişti. Quincy Jones-Michael Jackson ortaklığının son albümü olan bu çalışma Thriller kadar satamasa da 35 milyon adet satışıyla iyi bir rakam yakalamıştı. Albümden çıkan 5 adet single da Billboard listesinde 1 numara olarak yeni bir rekor kırmıştı.
 
    1991 yılı Dangerous albümüyle tanıştığımız yıldı, dünya değişiyordu ve Michael hakkında asılsız dedikodular çıkartılıyordu. Albüm Quincy Jones’un parmağı olmayan ilk Michael Jackson solo çalışmasıydı. Teddy Riley efsane ile beraber yapımcı koltuğunu paylaşıyordu.Dangerous müzikalite olarak hala severek dinlediğim muhteşem bir albümdür. Michael bu albümün konser turnesinde 1993 yılında İstanbul İnönü Stadında 55.000 kişiye muhteşem bir konser vermiştir. Bu konsere gidememiş olmam içimde hala büyük bir acıdır.
 
    1995 yılı History, 1997 yılı Blood On The Dance Flor:History In The Mix ve 2001 yılı Invincible albümleri. Bu albümler dışında birçok toplamalar tabii ki yayınlanıyordu. History 2 cd’den oluşur ; ilk cd bir best of olma özelliğini taşıyordu, 2.cd ise yeni parçalardan oluşuyordu. Müzikalite olarak efsane gene yüksek seviyelerdeydi.
 
    2001 yılında 14 Aralık 2010 tarihine kadar son stüdyo albümü olma özelliğini taşıyan Invincible piyasaya çıktı.Albüm satışları hiç fena değildi ama Sony Müzik Michael Jackson’ın albümünü yeterli şekilde pazarlayamadığı için albüm hak eden ilgiyi sağlayamadı.Açıkçası bugün hala  dinlerken albümün aslında ne kadar muhteşem olduğunu  hissedebiliyorsunuz.
 
    Elimizde 2010 tarihli Michael albümü var. Sony Müzik Michael Jackson öldükten sonra sanatçının yeni albüm için çalıştığını ve ellerinde birçok kayıdın olduğunu duyurunca açıkçası çok sevinmiştim. Bu kayıtlardan toplam 10 tanesi bu albümde toplanmış.

    Albüm Akon ile düet olarak kaydedilmiş Hold My Hand parçası ile açılıyor. Albümde Akon yanı sıra, 50 Cent ,Lenny Kravitz ile ortak yapılmış parçalar da var. Michael’ın 1991 ‘den beri çalıştığı yapımcısı Teddy Riley ve Eddie Cascio albümün son rötüşlarını yapmış.
 
    Albüm Michael’ın 2000’li yıllarda değişik zamanlarda kaydetmiş olduğu parçalardan oluşuyor. Bazı ham vokal kayıtları günümüz teknolojisi ile resmen yeni kayıt şekline getirilmiş. Albümle ilgili bazı vokallerin sanatçıya ait olmadığı komplo teorilerine açıkçası albümün orijinal CD formatını dinledikten sonra katılamayacağımı söylemek zorundayım. Bence albüm baştan sona Michael Jackson vokalleri barındırıyor.
 
    Parçalar değişik zamanlarda kaydedildiği için albümde bir bütünlük yok ama seçilen parçalar bir bütün oluşturması için uğraşılmış. Eldeki malzemeyle bence başarılı bir iş çıkarılmış. Albümde favori parçam çok ama Behind The Mask gerçekten muhteşem ötesi.
 
    Bu albüm için açıkçası çok karışık duygular beslemekteyim. Sony’nin para kazanma hırsı bir taraftan beni soğutsa da bir taraftan efsanenin daha önce bilmediğimiz parçalarını bize sunması ve arşivimize katmasından dolayı da çok kızamıyorum.
 
    Gönül isterdi ki Michael yaşasaydı ve bu parçaları onun duymamızı istediği gibi duyabilseydik .
 
Müziksiz kalmayın…