SÖMESTR NOTLARI
İnci Güçer

İnci Güçer

İnci Güçer

SÖMESTR NOTLARI

21 Ocak 2020 - 01:26

Sömestr tatilinde ebeveynler için birkaç hatırlatma yapmak isterim:

Çocuğun başarısını değil çabasını takdir edin:
Başarı sadece akademik alanla ya da okulla sınırlı değildir. Başarının tek ölçütü de, ders notları değildir. Karnedeki notlar, bir çocuğu anlamaya yetmez. Karne aslında çocuğun hangi alanlarda geliştirilmesi gerektiği hakkında bilgi veren bir araçtır. Bu aracı doğru okumak, zamanında kritik müdahaleleri yapabilmemizi sağlar. Dolayısıyla karne, çocuğun ne yapıp ne yapamadığını bütüncül olarak yansıtmaz.
Çocuğunuzun karnesi ile sizin hayalinizdeki karne de uyuşmayabilir. Bu yüzden verilen tepkilere çok dikkat etmek gerekir. Karne ister iyi, ister kötü olsun aşırı tepkiler vermekten kaçınmak gerekir. Siz iyi bir karneye aşırı bir tepki verdiğinizde çocuğunuz, başarının sizin hayatınızda ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olur ve sizi mutlu etmenin yolunun hep başarılı olmaktan geçtiğine inanır. Kötü bir karneye verilen aşırı tepkiler için de aynı durum söz konusudur.  Daima başarısı yerine çabasını takdir edin.

Beklentilerinizden sıyrılıp sahip olduğunuz çocuğu tanımaya odaklanın:
Çocuğunuzun içinde bir sevgimetre vardır, konuşma şeklinizden ve davranışlarınızdan onu ne kadar sevdiğinizi hisseder.  Herkes çocuğuyla daha etkin iletişim kurmayı, hayatına daha yakından dokunabilmeyi ister. Çocukla duygusal yakınlık her yaşta önemlidir. Ebeveynlerin sevgisi, dikkati ve güveniyle yetişen çocuklar psikolojik olarak sağlıklıdır. Ve sağlıklı büyüyen çocuklar doğal olarak başarılı olurlar. Çocukları eleştirmek yerine onları tanımaya çalışalım, onların ufkunu ya da yollarını açalım, nasıl destek olabileceğimizi araştıralım.
 
Sakinliğinizi koruyun:
Çocuğunuzun da bir birey olduğunu ve sizin de bir zamanlar bir çocuk olduğunuzu düşünerek her durumda sakin kalmaya ve sabırlı davranmaya çalışın. Unutmayın ki çocuğunuz; sizin evladınız olsa da sizden farklı düşünce, duygu ve davranışları olan ayrı bir birey.  Bu şekilde olumlu bir rol model olduğunuzu ilerleyen zamanlarda göreceksiniz☺
 
Eğlenceden kaçınmayın:
Çocukların hareket ve eğlence ihtiyaçları bizimkinden daha fazladır, bunu kabul edip keyfini çıkarmaya bakın. Çocukla ebeveynleri arasındaki ilişkiyi geliştirmenin en etkili yolu birlikte oyun oynamak, gülüp eğlenmek ve keyif veren etkinlikleri beraberce yapmaktır. Oyun oynamanın sayısız yararlarından ikisi öğrenmeyi kolaylaştırması ve psikolojik olgunluğu geliştirmesidir.

Açık ve Net Olun:
Yasaklar koyan değil, yol gösteren ebeveynler olun. “Şunu yapma.” yerine “Bunu yaparsan daha iyi olabilir.” Deyin. Çocuğunuz ona saygı duyduğunuzu ve yol göstermeye çalıştığınızı hissettikçe istenen davranışlar artacaktır.
 
Dinlenme her insan için temel bir ihtiyaçtır:
Çocukların da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Kendi yaşı ve deneyimine göre kendince çok yorulmuş olabileceğini göz ardı etmeyin. Size göre yeterince çalışmamış olsa bile, çocuğun dinlenme hakkına saygı göstermek esastır. Tatilde bu açıdan da toleranslı olmakta fayda var.

Bunların ötesinde eğer çocuk yetiştirmede zorlandığınız noktalar var ise uzmanlardan yardım alabileceğinizi hatırlayın, gerektiğinde yardım ve danışmanlık almaktan çekinmeyin. Uzman yardımı almak, zorlukları daha konforlu ve kolayca aşmanızı, ilişkilerinizi yıpratmadan sağlıkla ilerlemenizi sağlar.

Tüm çocuklar ve büyüklerine hem çok dinlenmeli hem de bol eğlenceli tatiller dileğiyle,
 
İnci Güçer
Klinik Psikolog & Psikoterapist