KORONA KONUŞABİLSEYDİ ...
İnci Güçer

İnci Güçer

İnci Güçer

KORONA KONUŞABİLSEYDİ ...

25 Mart 2020 - 18:31Bu aralar canımız sıkkın, gelin azıcık hayal kuralım, beraber düşünelim. Nasılsa vakit çok, malum salgını önlemek için hepimiz evlerimizdeyiz. Şu Korona Virüsü eğer konuşabilseydi neler söylerdi, insanlığa mesajı ne olurdu?

Bence şöyle derdi: Siz insanlar her biriniz kendinizi öyle büyük, öyle önemli buluyorsunuz ki "BEN" diye diye "BİZ" i kaybetmişsiniz, egolar yarışırken insani değerler unutulmuş, dayanışma diye bir şey var oysa. Hiçbir canlı tek başına var olamaz, sadece kendini düşünerek yaşayamaz.  Eskiden söylem şöyleydi. " Ya hep beraber ya hiçbirimiz" diye, hani nerede?! Kendinizi koruduğunuz kadar toplumu korumayı da dert etmediğiniz sürece ben giderim, başkası gelir nasılsa virüs çok! İyisi mi, siz önce birlik olmayı hatırlayın.

Kendi varlığı için diğer yaşam formlarını sömürüp yok eden ben, virüs isem; eh siz de az virüs değilsiniz sanki! İnsan dünyanın virüsü belki de, neden olmasın, bir de bu açıdan düşünün, haksız mıyım?! Doğal kaynakları, gelecek kuşaklara kalıp kalmayacağını düşünmeden harcayan, yağmalayan yine sizler değil misiniz? Hava kirliliği, birçok hayvan ve bitki türlerinin neslinin tükenmesi insanın sorumsuzca davranmasının eseri, değil mi? Herhalde ozon tabakasını pandalar delmedi, değil mi?!

Hadi bunlar bir yana, kendi içinizde huzurunuz yok, hep bir kargaşa, yıkım, savaş; kendi türüne kasteden ne acayip canlılarsınız. Görüyorum ki siz insanlar, birbirini dinlemeden, anlamadan, birbirine bulaşan – karışan  – müdahale eden yaratıklara dönüşmüşsünüz. Öyle olduğum için şimdi bana kızıyorsunuz. Sahi siz ne yaptığınızın yani kendinizin ve davranışlarınızın farkında mısınız?

Evet sevgili okurlar, ne dersiniz, virüsün haklı olduğu taraflar yok mu?...

Yeni bakış açıları kazanarak sağlıkla bugünleri atlatmak dileğiyle,
 
                   
                 İnci Güçer
Klinik Psikolog & Psikoterapist