KARANTİNADA ERGENLİK
İnci Güçer

İnci Güçer

İnci Güçer

KARANTİNADA ERGENLİK

28 Mayıs 2020 - 17:49


Karantina uzadıkça ev içindeki ilişkileri zorlar oldu, bunlarla ilgili çok sayıda yakınma alıyorum bugünlerde. Genellikle gençlerden ve ebeveynlerinden yükselen bu çağrıya kulak vermek benim sorumluluğum.

Karantina sürecini psikolojik olarak okursak şu anlama gelir: Sosyal olarak birbirimize daha çok ihtiyaç duyduğumuz ve sosyal destek kaynaklarımızı kullanmamız gereken bir  yaşam dönemi.

Bu açıdan sosyal mesafe yanlış ve talihsiz bir adlandırma oldu; aslında yaptığımız fiziksel mesafe koymak ve sosyal ilişkilerimizi, bağlarımızı eskisi gibi korumak hatta daha da güçlendirmek olmalı.

Unutmayalım ki gençlik çağında yaşıt ilişkileri ve sosyallik başlıca ihtiyaç ve arkadaşlarıyla online görüşmeler yüz yüze sosyal ortamların yerini tutmaz. Bu açıdan ciddi yoksunluk çeken gençlere, hoşgörümüz ve toleransımızla destek olmalıyız.

Ebeveynler duygusal açıdan ulaşılabilir ve işbirliğine açık davranırlarsa bu dönem tüm aile için daha sağlıklı geçecektir. Elbette bunun için önce kendi sakinliklerini korumaları gerekli.

Ergenlik dönemindeki gençlerde karantina koşullarına bağlı olarak, sevdiği şeylerden artık zevk alamama, yalnız kalma ihtiyacında artma, “bana bir şey olmaz ki” şeklinde düşünme biçimi görülebilir. Sokağa çıkma yasağının etkisiyle baskıya karşı direnç gelişebilir, şöyle ki genç dışarı çıkma izni verilen günlerde evden çıkmak istemeyebilir, halsizlik, isteksizlik vb. yaşanabilir.

Gençler bu dönemde birbirine zıt ihtiyaç ve duyguları aynı anda yaşayabilir, bu yoğunluk onları psikolojik yönden zorlayabilir, bazen kendileri de ne istediklerini tam anlamayabilirler. O bakımdan yalnız kalabilmelerine izin vermek, bunu doğal karşılamak ancak iletişime açık kalmak önemlidir. Yani yalnız kalmak kadar iletişim halinde olmaya da ihtiyaç duyar gençler. Bu noktada onların daha fazla kendilerini ifade etmelerine izin vermek ve daha az konuşup daha fazla dinlemek ebeveynlerin yapacağı en büyük destek olacaktır. Çocuklara ve gençlere neye ihtiyaçları olduğunu danışmaktan çekinmeyin. “Sence ne yaparsak sana daha iyi gelir?”, “Bu konuda sence ne yapabiliriz?” gibi sorularla fikirlerini alabilirsiniz.

Pandemi hala bitmediğinden gençler ellerinden gelen tüm önlemleri aldıklarını düşünseler de salgının henüz bitmediği ve hala dikkat edilmesi gerektiği bir gerçek. Bu konuda gencin önlemleri sorgulaması olağandır. Yapılması gereken polemiğe girmeden dayanışma için gencin desteğini istemektir.

Bu konuda yazmaya devam edeceğim. Bir de duyuru yapalım: yarın iki klinik psikolog –ben İnci Güçer ve Ayça Yıldırım- instagram canlı yayınında ergenlik ve karantina döneminde gençlere yaklaşım hakkında bilgi veriyor olacağız. Yarınki yayınımızı izleyerek bize sorularınızı sorabilirsiniz.


Canlı yayını takip edebileceğiniz instagram adresi: @uzm.psk.inci_gucer