KARANTİNADA ERGENLİK-2
İnci Güçer

İnci Güçer

İnci Güçer

KARANTİNADA ERGENLİK-2

09 Haziran 2020 - 10:31

 “Kimse beni anlamıyor!” çok sık duyduğumuz bir yakınmadır.  Yani gençler anlaşılmak ister, duyulmak ister, biri onları dinlesin ama gerçekten dinlesin, anlamasa da yine dinlesin, anlayamasa bile anlamaya çalışsın, merak ve ilgiyle yaklaşsın isterler. Ebeveynleri ve akranlarıyla iletişim kurmak, iletişim halinde olmak isterler.
Gençler aynı anda birbirine zıt duygular ve ihtiyaçlarla boğuşurlar, bu psikolojik ve zihinsel işler onları yorar. Lütfen anlayış, lütfen destek…

Yalnızlık gençlik çağı için önemli mesele çünkü hem bir ihtiyaç hem de genç yaşta taşınması ağır bir yük. Gençlerin yalnız vakit geçirmeye, odasına kapanmaya ihtiyacı var ancak onları yalnız bırakmamıza değil! Yapılan araştırmalar son 20 yılda yalnızlık duygusunun hem çocuk hem de gençlerde katlanarak arttığını göstermekte! Evet tek başına olmasına olanak tanıyın, kapısı kapalıysa çalmadan odasına dalıvermeyin ama iletişime açık olun, onları içsel bir yalıtılmışlık (izolasyon), yalnızlık ve terk edilmişlik duygusuyla baş başa bırakmayın. Duygularını ifade etmesi için imkân verin, siz de kısa ve yalın olarak kendi duygularınızdan söz edin.

Gençler değerli hissetmek isterler. Gencin değeri ne aldığı notlardadır ne de sınavda kaçıncı olduğunda. Sınıfta ne kadar popüler olduğu da değerini belirlemez, sosyal medyada kaç takipçisi olduğu da. Gençler her koşulda değerlidir, koşullar ne olursa olsun onlara değerli olduklarını hissettirmek gerekir. Böylece umutsuzluğa kapılmalarını önlemek mümkündür. Umutsuzluk depresyona ve madde bağımlılıklarına yol açtığından değerlilik duygularını artırmak ve umut aşılamak son derece kritiktir.

Gençlerin kendilerini var edebilecekleri tek alan çevrimiçi alanlar olarak kısıtlanınca bu dönem ekran ve internet kullanımının artması normaldir. Evdeki aile içi iletişimin sıkı tutulması internet bağımlılığını önler. Aile içi çatışmalı ilişkiler onları daha fazla ekrana bağlar. Yine de erkan başındaki sürelerde artışın fazla olması ve ergenin işlevselliğini bozması halinde uzman yardımı alınması faydalıdır.

Ve güzel bir haberle yazıyı bitireyim:
Kaygı Çağı’nda Ergenlik ve Sınavları konuşacağımız canlı yayınımız TV35 ekranlarında, 10 Haziran Çarşamba günü saat 16.00 da. Seyhan Kuralı'nın konuğu olarak ben de sizleri davet ediyorum. Çarşamba Saat 16.00’da canlı yayında, tekrarları ise Cumartesi ve Pazar sabahları 11.00’da... TV35 uyduda, Dsmart’ta, Tivibu’da, TVPlus’ta, KabloTV’de, tv35.com.tr’de, Facebook TV35 sayfasında... Sorularınızla programa katılmak için aşağıdaki görselde bulunan telefondan bize ulaşabilirsiniz. 
 
               

                   İnci Güçer
Klinik Psikolog & Psikoterapist