KARANTİNA NOTLARI
İnci Güçer

İnci Güçer

İnci Güçer

KARANTİNA NOTLARI

19 Nisan 2020 - 10:20

Bahar gelse de havada bir ağırlık, bir kasvet; malum bize hergün karantina.. Oysa ne yeşeren dalların umurunda bu, ne de tomurcuk açan ağaçların! Annemin leylakları ne güzel açmış meselâ, her yerde kuş cıvıltıları… Sevdiklerimize uzaktan bakmakla geçmekte bu rengahenk bahar; sabır diyor hayat bize… Doğadan duyup esinlendiğim şu; duygularımızda dalgalanmalar yaşasak da sağduyulu davranmayı sürdürebiliriz. Kısa süreli değişimlere göre anlık tepkiler vermek yerine sürece odaklanarak serinkanlılıkla ilerlemeye devam etmek, yaşamdan aldığımız doyumu artıracaktır.

Kısa süreli değişimlere göre anlık tepkiler vermek, koşulların etkisinde kalakalmaktır. Örneğin; "bugün canım sıkkın" deyip ders çalışmayı bırakmak, kendini iyi hissetmediği için okula gitmemek, ergenlik çağındaki evladının bir davranışına takılıp misliyle reaksiyon göstermek, vb. Anlık tepkiler vermek duygusal iniş çıkışları tetikler ve insanı giderek daha fazla yorar. Yorulan birey sağduyulu ve tutarlı davranmakta zorlanmaya başlar; psikolojik gücü zayıflar.

Uzun vadeli süreçlere odaklanabilmek ise içsel ya da dışsal etkilerden kendini koruyabilmek ve böylece amaçlarına doğru ilerleyebilmektir. Örneğin; canı istemese de okula/işe gidebilmek, mutsuz da olsa dersin başına geçmek, çocuğunun tepkilerini üstüne alınmamak. Çünkü burada bir üst amaç için sebat etmek söz konusudur. Örneğin okuldan mezun olabilmek, kariyerini geliştirmek, büyüyen çocuğuyla sağlıklı iletişim kurabilmek, vb.

Dolayısıyla sürece odaklanmak, duygusal olgunluğu geliştirirken sağduyulu düşünebilmeyi, rasyonel kararlar alabilmeyi ve davranışların zaman içinde tutarlılığını sağlar. Tüm bu unsurlar yaşam kalitesini artırarak hayattan alınan keyfi katmerlendirir.

Sağlıkla ve umutlu kalın.                 İnci Güçer
Klinik Psikolog & Psikoterapist