CORONA GÖLGESİNDE YAŞAM
İnci Güçer

İnci Güçer

İnci Güçer

CORONA GÖLGESİNDE YAŞAM

22 Mart 2020 - 16:20

Virüs salgını tehdidiyle birlikte nasıl da hızla değişiverdi rutin gündelik yaşamımız! Okul, sınavlar, iş hayatı, ekip toplantıları, vs, … her şey bir anda askıya alındı, önemini yitirdi… Peki şimdi önemi olan ne? İnsan hayatı, şimdi ve her zaman önemli. Salgının yayılımını yavaşlatmak önemli, bunun için evde kalmaya devam, kesinlikle! 

Corona gündemiyle yaşarken; kafanızın karışık olması,  öfkeli ve gergin davranmanız, ruh halinizde değişkenlik, haberlere mola vermek istemeniz, sürekli düşünmeniz, kendinizi hazırlıksız hissetmeniz, rutin düzenin bozulmasından sıkılmanız, arkadaşlarınızdan farklı hareket etmek istemeniz,  kararsız kalmanız, olumlu yaklaştığınız için kendinizi suçlamanız, iyi hissetmek için kendinize izin vermeniz, tutumlarınızı sorgulamanız, vb, hepsi ama hepsi normal! Tümü insan olmanın ve salgın tehdidiyle yaşamanın bir boyutu. Bir bütün olan beden ve zihin sağlığınızı korumak için, kendinizle iletişim halinde kalın yani duygularınızın, zihinsel ve ruhsal durumunuzun farkında olun. Bu sayede sakinliğinizi, metanetinizi koruyabilir ve sağduyulu davranmayı sürdürebilirsiniz.
 
Durup düşünmeye vakit bulduğumuz, mecburi olarak evde kaldığımız bu günlerde kendi duygularımıza ve yakınlarımızın duygularına kulak verelim, merak edelim, gerçekten dinleyelim. Aynı evi paylaştığımız sevdiklerimizle gündelik telaşlarla ayrı düşmüş olabiliriz, ve şimdi yeniden yakınlaştığımızda, bu, keyifli olduğu kadar rahatsız edici de gelebilir. Sanki onlar değişmiş gibi hissedebilir, yakınlarınızın daha önce farketmediğiniz yönleriyle karşılaşabilirsiniz. Unutmayın ki her birimiz sürekli değişim halindeyiz, hele çocuklar ve gençler çok çabuk gelişiyorlar. Sadece anlamaya çalışın. Değişime bir tehlike gibi bakmak yerine yaşamın doğası olarak kabul etmeyi deneyin; böylece ilişkileriniz daha da kolaylaşır, güzelleşir.
 
Ev içinde huzuru sürdürmek bugünlerde pek kolay olmayabilir. Bunun için sorumlulukları aile üyeleriyle eşit ve adil paylaşmaya, kendinize ev içinde kişisel alan yaratmaya ve korumaya, bütün gün beraber dizi izlemek yerine farklı uğraş ve hobiler bulmaya, yalnız başınıza yürüyüş yapmaya ve hava almaya ve en önemlisi bugünlerin gelip geçici olduğuna odaklanmaya çalışın. İyi günde de kötü günde de sevginin var olmasına uğraşın.
 
Doğal olarak korku ve belirsizlik içindeyiz. Umut, en iyi ilacıdır kaygıların, korkuların, belirsizlik ortamının. Tedbiri elden bırakmadan umudu yeşertelim. Sağlıkla kalın.

Sevgilerimle...