1 MAYIS MÜCADELENİN GÜNÜ...
İnci Güçer

İnci Güçer

İnci Güçer

1 MAYIS MÜCADELENİN GÜNÜ...

01 Mayıs 2020 - 13:54

1 Mayıs.Mücadelenin günü.

Kutlu olsun.

Emek ve dayanışmayla, demokrasi ve farklılıklara saygıyla gönenen bir dünyayı özlüyoruz hâlâ.

Yazarken, düşünürken bile güzel, değil mi? Gerçekleştirecek olan biziz.

Neden olmasın?!

Psikolog olarak suya yazı yazmaya benziyor işimiz; malzememiz insan hizmetimiz soyut olunca emeğimiz pek görünmüyor, kolay kolay anlaşılmıyor, hatta sıklıkla değersizleştiriliyor.

Psikoloji öğrencisi olduğum yıllardan beri  -ki 25 yıl geçti neredeyse- istenen bağımsız ruh sağlığı meslek yasası hâlâ çıkmış değil. Neden gerekli bu yasa? Ehil ellerden güvenilir ve geçerli ruh sağlığı hizmeti alabilmek için gerekli, yani tüm toplumu ilgilendiren bir konu.

Ruh Sağlığı Meslek Yasası'nın yokluğunda ne mi oluyor?

Hatalı ve zarar verici uygulamalar (malpractices), toplum sağlığını ve psikolog kimliğine duyulan güveni bozuyor. Meydan sahte psikologlara, yeterli donanımı olmaksızın para hırsıyla psikoterapistliğe soyunanlara kalıyor.

Yani çok yazık oluyor.

Çocuklar, kadınlar, erkekler, gençler, yaşlılar, psikolog olanlar, olmayanlar,... hepimiz bundan zarar görüyoruz.
 
Böyle durumlarda huzur isyanda; mesleğim boyunca daima ayrımcılığın her türüne karşı çıkarak haksızlığa ve travmaya uğrayan, acı çeken ya da görülmeyen insanların yanında oldum. Olmaya da devam edeceğim. Çok sevdiğim değerli hocam Jeffrey'nin (Prof. Dr. J. Koetler) dediği gibi iyi psikolog mu olmak istiyorsunuz? İyi insan olun. Usta terapist mi olmak istiyorsunuz? İyi insan olun! 

1 Mayıs'ın hakikaten kutlanacağı günler dileğimle...

YORUMLAR

  • 0 Yorum