YEMEK PROGRAMLARINI NEDEN İZLERİZ?
Halil Kutuka

Halil Kutuka

YEMEK PROGRAMLARINI NEDEN İZLERİZ?

03 Kasım 2019 - 18:07


              Çocukluğunuzu, gençliğinizi düşünün aklımıza gelenler nelerdir?, sabah hep beraber oturulan kahvaltıları, Pazar günlerine anneniz tarafından yapılan özel yemekleri, bayramlarda yapılan özel yemekleri şimdilerde ise yoğun iş temposu ile artık çok az mutfakta zaman geçirir olduk.Evimizin en az kullanılan alanlarından biri oldu mutfaklar şimdiki zamanlarda en fazla televizyon karşısında geçirilen zamnlar var peki biz neler izliyoruz ya da neyi gördüğümüz de dikkatimizi çekiyor. Ben Hep neden yemek programları görünce izliyorum derdim.
 
             Yemek programlarını olan ilgi giderek daha da artıyor.Bu beni daha da şaşırtıyor yemek pişirmek için daha az vakit ayırıken başka insanların televizyonda hiç yiyemeceğiz yemekleri yapmalarını izleme süremiz daha da arttmaktadır.
 
            Günlük hayatta artık işletmelere bıraktığımız ve kendimiz için yapmadığımız bir sürü şey var bunlarla ilgili programlarıda izlemiyoruz.
 
            Nedense yemek yapımı ile programlar farklı, programın başına çeken bir şey var bunun sebebinin de eskiden bize annelerimiz babalarımız ve büyüklerimiz tarafından yemek pişirme ile ilgili güçlü hatıralara sahip olmamız olduğunu düşünüyorum. Bence bu sevgi ve cömertliği yansıtan bir eylem, birçoğumuz için hala bu hatıralar kalbimizde yaşıyor ve son derece de etkili bir hatırlatıcıdır.
 
            Bir önceki yazımda ateş yakmayı öğrenmenin ve bununla yemekleri ateşte pişirmenin beyinlerimizi büyüttüğünü ve evrimin yapısını değiştirdiğini anlatmıştım. Yemek ile ilgili tüm ilkel düşüncelerimiz beynimizde duruyor ve isteseniz de istemeseniz de bu tür programları izliyoruz.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum