BAYRAM EN GÜZEL FIRSATTIR
Engin İnce

Engin İnce

Engin İnce

BAYRAM EN GÜZEL FIRSATTIR

24 Mayıs 2020 - 09:31


Bayram dendiği zaman, yüzünde mutlu ve uzaklarda kalan bir çocukluğun hüznüyle gülümsemeyen kimse yoktur. Bayramlar hep çocukluğumu hatırlatır bana. Çünkü en çok çocuklar bayramlarda hoş tutulur, bir dedikleri iki edilmezdi. Tabii ki eski bayramlardan bahsediyorum. Eski bayramlar gelenekleri bakımından bugünkü bayramlardan farklıydı. O zamanlarda cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler yoktu. Aileler, akrabalar, uzaktaki yakınlar bir araya gelir, hasret giderilir, yoğun duygusal anlar yaşanırdı. Biz bu bayramların çocuklarıydık. Günümüz çocukları için maalesef bunlar, adeta bir masal oldu. 

Eskiden bayramlarda özellikle çocuklara ayrı bir önem verilirdi. Aileler yakınlarıyla bir araya geldiklerinde sohbetler edilir hal hatır sorulur, çocuklara bayram harçlıkları verilirdi. Şimdi maalesef yan dairede oturan komşumuzu bile tanımayan, kimseyle bayramlaşmak istemeyen insanlara dönüştük. Birbirimize saygımızı da yitirdik. Hoşgörüsüz ve en küçük tartışmada şiddete yönelen insanlar olduk. İçinde bulunduğumuz salgından dolayı sokağa çıkma yasağından bahsetmiyorum bile. Hoş, bu pandemi bitmiş olsa bile, acaba bir şey değişir miydi?

Popüler kültür artık tüketimle beraber bayramlarımızın anlamını da değiştirdi.   Şimdi bayram demek bol alışveriş, bol mutsuzluk demek! Eskiden küçücük hediyelerle mutlu olan insanlar artık hep daha fazlasını, hep daha iyisini, hep son modelini istemekte. Ve tüketimin artmasıyla doğru orantılı olarak giderek artan bir doyumsuzluk ve mutsuzluk yaşamakta.

Bakın bu bayram sabahı ne yapın biliyor musunuz? Erken kalkın, kendinizi güzel bir bayram kahvaltısıyla ödüllendirin, sevdiğiniz kıyafetlerinizi giyin ve bu sefer interneti sevdiklerinize bağlanmak için kullanın. duygusal yakınlığı artırın. Dokunamıyor, sarılamıyor, öpemiyor olabiliriz ama zorunlu hale gelen fiziksel mesafeleri, sosyal ve duygusal yakınlıkla kapatmak elimizde. 

Eskiler boşuna dememiş, bayramlarda küsler barışır diye; küs olduğunuz biri olmasa bile uzun zamandır haberleşmediğiniz yakınlarınızla, eski dostlarınızla haberleşmek, belki duraklayan iyi ilişkileri tekrar başlatmak için bayram en güzel fırsattır. Herkesin bayramını kutlarım.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum