ARABA KONUŞUYOR!!!
Engin İnce

Engin İnce

Engin İnce

ARABA KONUŞUYOR!!!

03 Nisan 2020 - 10:01

Merhaba sevgili Gazete4.com okurları. Bugün itibarıyla otomotiv ve teknoloji Oile ilgili konuları sizlerle paylaşacağım. Ayrıca aracınızla ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı bana yazarak bilgi alabilirsiniz.
 
Kış aylarının soğuk ve yağmurlu havaları yerini sıcak, güneşli günlere bırakırken, yıpranmış, aşınmış otomobilinizi yeni mevsime hazırlamak ve sorunsuz bir yaz geçirmek için bakım yaptırılmalısı gerktiği gibi, hayati bir önem de taşımaktadır.

İçinde bulunduğumuz şu karantina günlerini de göz önünde bulundurursak, salgının yavaş yavaş kaybolmaya başlaması ile herkesin kendini dışarıya atacağını, dur kalklı trafiğin tekrar geri geleceğini söylemek süpriz olmaz.

İlk olarak klima (Air Conditioning) bakımı önem taşımakta. Kış aylarında neredeyse hiç çalıştırılmayan klimanızın, soğutup soğutmadığını kontrol ettirmek şarttır. Sistemdeki gaz miktarını eksikse tamamlatıp en önemlisi de dışarıdan araç içine giren havadaki her türlü micro organizmayı engelleyen klima (polen) filtresini orijinali ile yenilenmelidir. Bunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım.

Soğutma sistemi; yaz seyahatlerinin başta gelen sorunu motorun hararet yapmasıdır. Soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol edilir ve eksilmişse (genellikle 50/50 antifriz/su karışımı önerilmektedir) ilave edilir. Motor tamamen soğumadan radyatör kapağı açılmamalı, kayışların, kelepçelerin ve hortumları sıkılıkla kontrol edilmelidir.
 
Motor yağı ve yağ filtresini katalogda ya da kullanıcı el kitabında belirtilen sürelerde değiştirilmelidir. Motor performansı için, hava ve yakıt filtreleri (tozlu koşullarda daha da kısa sürelerde) değiştirilmeli, cam silecekleri yaz seyahatlerinde de gereklidir. Yağmurlu, çamurlu yollarda araç kullanmanız da gerekebileceği gibi, iyi silmeyen ya da iş grömeyen silecekler görüşünüzü bozarak gözünüzün yorulmasına ve güvenli sürüşünüzün tehlikeye girmesine neden olabilir. Ayrıca yanınıza yeterli miktarda cam silecek sıvısı almayı da ihmal edilmemeli, eski lastiklerle yola çıkılmamalıdır.  Aracınızda kış lastikleri takılı ise önümüz yaz olduğu için dört mevsim lastikleri ile değiştirilmelidir. Yedek lastik kontrol edilerek hazır durumda olması sağlanmalı,. lastik basınçları ayda bir kontrol edilmelidir.
 
Özetle; lastikler uzun yollarda hayati önem taşımaktadır. Kış lastikleri mutlaka çıkarılmalıdır. Kış şartlarında kullanılan otomobillerin yaz bakımı çerçevesinde özellikle ön takımlarının kontrol ettirilmesi çok önemlidir. Kış şartlarında yolların deforme olması ve otomobillerin sık sık çukurlara girmesi sebebiyle süspansiyon ve amortisörlerde arızalar oluşabilmektedir. Ön takımların dışında fren bakımının da ihmale gelmeyeceğini unutmamak gerekir. Balataların bakımının yapılması, gerekiyorsa değiştirilmesi, araçtaki tüm sıvı seviyelerinin -motor yağı, radyatör suyu/sıvısı, klima sıvısı, fren hidroliği, kavrama hidroliği, direksiyon dişli yağı, vites ve diferansiyel yağları- kontrol edilmesi gerekir. Bujilerin temizlenmesi, akünün kontrolü, hava filtresinin bakımı, polen filtresi, benzin filtresi, elektrikli fanın devreye girme derecesi ve kayışlar kontrol ettirilmelidir. Silecek lastiklerinin kontrolü, klima ve havalandırma sisteminin bakımı ve far ampulleri kontrol edilmelidir. Devir daim pompası ilgili hortumlar eskimişse değiştirilmeli ve kelepçeler yenilenmelidir.

Buradaki açıklamalar araçlara yönelik özel değil genel açıklamaları içermektedir. Aracınızı kazalardan uzak ve trafik güvenliğinden ödün vermeden kullanmanız dileğiyle...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İnci Güçer
    1 ay önce
    Pek anlaman kullandığımız arabalar konusunda çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Tebrikler. Devamını da bekliyoruz