Categories Vize

Soru: Kibrisa Vize Nasil Alinir?

KKTC’de elçilik, konsolosluk veya temsilciliği olan ülke yurttaşları ile Avrupa Birliği ülkeleri yurttaşlarına girişte vize verilebilmesi, en az 2 ay geçerli pasaport ile giriş yapılmasına bağlıdır. Bu şahıslar dışındaki şahıslara girişte vize verilebilmesi için en az 6 ay geçerli pasaport ile giriş yapmaları gerekir.

Kıbrıs’ta en fazla kaç gün kalınır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine Gitmek İçin Gerekli Evraklar KKTC’ye seyahate etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs ‘ ta kalabilme süresi 3 ay yani 90 gündür. 90 günü aşan bir seyahat planı yapan Türk Vatandaşlarının Umuma mahsus (Bordo) Pasaporta sahip ise pasaport tarihlerinin seyahat bitim tarihinden

Türk vatandaşları Güney Kıbrısa gidebilir mi?

Kıbrıs Rum Kesimine giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Güney Kıbrıs Rum Kesimi Vizesi almak zorundadırlar. Kıbrıs’ın iki kesimi arasındaki serbest geçişler, T.C. vatandaşları için geçerli değildir.

KKTC vatandaşı hangi ülkelere vizesiz girebilir?

Kıbrıs vatandaşları seyahat özgürlüğü açısından dünyada 16. sırada yer alır. Kıbrıs vatandaşları Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerine vizesiz seyahat edebilirler. Ancak bu sadece Kıbrıs vatandaşlarına özel bir haktır.

You might be interested:  Soru: Abd Için Vize Nasıl Alınır?

Kuzey Kıbrıs’ta oturma izni nasıl alınır?

Kuzey Kıbrıs ‘ ta Oturma İzni

 1. Orijinal Pasaport ve tam fotokopisi.
 2. Mülkünüzün adınız altında tapu işleri (fotokopi ile birlikte) veya orijinal satış ve fotokopi sözleşmesi.
 3. Kiralanan bir konaklama yerinde yaşanması durumunda, Kiracılık Anlaşması’nın orijinal kopyası ve fotokopileri de gereklidir.
 4. 2 adet vesikalık fotoğraf.

Kıbrıs çok pahalı mı?

Her yaştan ve her kültürden insanın kolaylıkla hayat süreceği Kuzey Kıbrıs ‘ta yaşam masrafları Türkiye’ye göre biraz pahalı olabilir ancak birçok Avrupa ve Akdeniz ülkesine göre oldukça düşüktür. Kuzey Kıbrıs ‘ta 2021 yılında verilen asgari ücret brüt 4 bin 400 TL’dir.

Kıbrıs çalışma izni ne kadar sürede çıkar?

3.Ülke vatandaşları için ön izin başvurusunun onaylanma süresi en az 15 gün sürmektedir. İşçi daha önce adaya giriş yapıp 3 gün içerisinde tekrar çıkış yapmışsa, kişi hakkında Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan Polis Araştırması işlemi gerekmemekte ve ön izin başvurusu 3 veya 4 gün içerisinde onaylanabilmektedir.

Türkler Kıbrısa gidebilir mi?

Ülkemiz 2003 yılından bu yana GKRY vatandaşlarının sınır kapılarında vize alarak Türkiye’ye seyahat etmelerine olanak tanımaktadır. Buna karşın, GKRY AB üyesi ülkeler ve diğer bazı ülke vatandaşlarının KKTC’den güneye geçmelerine izin verdiği halde Türk vatandaşlarına bu imkanı tanımamaktadır.

Kuzey KKTC vatandaşları Güney Kıbrıs’a gidebilir mi?

Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Güney Kıbrıs kesimine geçebilmeniz için tek şart KKTC ya da Avrupa Vatandaşı olmanızdır. Özel araçla geçebilmeniz için Avrupa Birliği vatandaşlığı ve pasaportu gerekmektedir fakat Kuzey Kıbrıs’tan kiraladığınız bir araçla Güney Rum Kesimine geçiş yapamazsınız.

Larnaka Rum kesiminde mi?

Larnaka ‘da Gezilecek Yerler Kıbrıs adasının güneydoğusunda konumlanan Larnaka, adanın en turistik şehirlerinden biri. Günümüzde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sınırlarında bulunan şehir, kendi ismiyle anılan körfezin kıyısında kurulu önemli bir ticaret limanına da sahip.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Vize Ne Ise Yarar?

KKTC vatandaşlar hangi pasaportu kullanır?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaportu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına ülke dışına seyahat yapmaları için verilen belgedir. Pasaport ile sadece 7 ülke ziyaret edilebilmektedir.

Türk pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir?

Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler

 • Antigua ve Barbuda.
 • Arjantin.
 • Arnavutluk.
 • Azerbaycan.
 • Bahamalar.
 • Bahreyn.
 • Barbados.
 • Beyaz Rusya.

KKTC vatandasi nasil olur?

Kıbrıs vatandaşlığının kazanılması

 1. Kıbrıs vatandaşıyla evlilik. Birincisi, bir Kıbrıs vatandaşı ile en az 3 yıl evli olunması ve başvuru tarihinden önce Kıbrıs’ta 2 yıllık ikamet tamamlaması durumunda vatandaşlığa başvurulabilir.
 2. Kıbrıs kökenli olmak.
 3. Yatırım yoluyla vatandaşlığa kabul.
 4. Yeni doğan bebek.

KKTC daimi ikamet izni nasıl alınır?

İkamet izni başvuruları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine girişte verilmiş olan vize süresinin başlangıcından itibaren en geç otuz gün içerisinde başvuran yabancıların ikamet adresinin bulunduğu bölgeden sorumlu İlçe Polis Müdürlüğünün Muhaceret Amirliğine yapılır.

Kıbrıs oturma izni nasıl alınır öğrenci?

K.K.T.C. ‘de on sekiz yaşını tamamlamış olan fakat halen ortaöğretime devam eden yabancılar, Öğrenci ikamet izinleri için Muhaceret Dairesine bu hususta yapacakları başvuru üzerine ve ortaöğretime devam ettiklerini ispatlamaları neticesinde başka bir koşul aranmaksızın öğrenci ikamet izni alabilirler.

Türk vatandaşı KKTC den ev alabilir mi?

Türk vatandaşı olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ev aldığınızda, 1 yıllık oturma iznini alabiliyorsunuz. 3 yılı doldurduktan sonra ise süresiz ikamet izni için başvurabilirsiniz. Tapu devriyle beraber ilk 3 yıl boyunca her yıl oturma izninizi yenilemeniz gerekiyor.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *