Categories Vize

Sık sorulan: Yeşil Vize Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport için anne, baba veya yakın akrabalarınızdan birilerinin devlet memuru olması veya devlet memurluğundan emekli olması gerekiyor. Yeşil pasaporta sahip kişilerin vize alması ve yurtdışına çıkmaları epey kolay oluyor. Yeşil pasaportu almak için de yine Emniyet Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabiliyorsunuz.

Yeşil pasaport almak için kaç yıl çalışmak lazım?

Yeşil pasaport devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine verilirken; bordo pasaport için devlet çalışanı olma şartı aranmaz. Yeşil pasaport en çok 5 yıl süre ile verilirken, bordo pasaportu 10 yıl süre ile alabilirsiniz.

Yeşil pasaportu olanlar vize alır mı?

1) Yeşil ( Hususi ) pasaporta sahip T.C. vatandaşları Bordo (Umumi) pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir. 2) Yeşil pasaport sahipleri pasaport harcından muaftır. Bordo pasaportlular, pasaport çıkartmak için defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere 2 ödeme yapmak zorundadır.

Iş adamlarına yeşil pasaport nasıl alınır?

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Hususi pasaport başvurusu yapacak kişilerin gerekli belgeleri tamamlayarak ve gerekli ödemeleri yaparak il nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Yeşil pasaport başvurusu için randevu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından online olarak alınabilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Abd Hangi Ülkelerden Vize Istemiyor?

Engelli yeşil pasaport alabilir mı?

neticesinde, çoğu engelli, sağlık durumlarının elvermemesi sonucu birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolara yükselemeden emekli olmaktadır. 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14. maddesinin (A) bendindeki düzenleme, hususi damgalı ( yeşil ) pasaport alabilecek devlet memurları ve diğer kamu görevlilerinin, “kadro

Yeşil pasaport almak için nereye başvurulur?

İl Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın Yeşil pasaport başvurusu sadece İl Nüfus Müdürlüğü’nden yapılabilmekte ama herhangi bir şehirde başvurabilirsiniz.

Öğretmen yeşil pasaport nasıl alınır 2020?

Öğretmenler ve öğretmen emeklileri yeşil pasaport için İlçe Milli Eğitim/İl Milli Eğitim Müdürlüklerine dilekçe ile başvurarak işlemleri başlatabilir.

Yeşil pasaport 180 günde 90 gün kuralı nedir?

Yeşil pasaportunuz ile vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz. Bu duruma yeşil pasaport 6 ay kuralı deniyor, yani 6 ay içerisinde en fazla 3 ay kesintisiz olarak kalabiliyorsunuz.

Hangi ülkeler yeşil pasaporta vize istiyor?

Yeşil pasaporta vize isteyen ülkelerin 2021 yılı güncel listesi

 • Afganistan.
 • Amerika Birleşik Devletleri.
 • Angola.
 • Avustralya.
 • Benin.
 • Burkina Faso.
 • Burundi.
 • Butan.

Portekiz yeşil pasaporta vize istiyor mu?

Polonya Cumhuriyeti seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hususi Pasaport ( Yeşil ) ve Diplomatik Pasaport (Siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamili olanlar 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Polonya ‘ya vizesiz seyahat edebilmektedir.

Yeşil pasaport için gerekli belgeler nelerdir?

Yeşil Pasaport Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İç İşleri Bakanlığı’na hususi pasaport talep yazısı,
 • 1 adet biometrik fotoğraf,
 • Nüfus kartının aslı,
 • Çalışmakta olanlar: çalıştıkları kurumun il, bölge veya genel müdürlüklerinden alınmış imza sirküleri,

Yeşil pasaport nasıl alınır 2020?

Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girerek en yakın olan ilgili kurumdan size uygun gün ve saatte pasaport başvurusu için randevu alabilir. 2. Yeşil pasaport randevusu alabilmek için ikinci yol, telefonla arayarak randevu almak.

You might be interested:  Vize Almak Için Nereye Başvurulur?

Devlet memuru yeşil pasaport nasıl alınır?

1. senesinin sonunda kişi 1 kıdem ilerler ve 9 derece 2 kıdem, yani 9/2 olur. Derece ise, sicilinde bir olumsuzluk olmaması halinde 3 yılda bir ilerler. Bu hesaba göre 1., 2. ve 3. dereceden kadrolu memurlar yeşil pasaport almaya hak kazanır.

Engelliler hangi pasaportu alabilir?

Engelli kişilere pasaport harçlarında veya işlemlerinde herhangi bir ayrıcalık sağlanmamaktadır. Engel durumunun beyan edilmesi ve belgeler arasında sağlık raporunun da bulunması gerekliliği dışında herhangi bir işlem farkı bulunmaz.

Yeşil Pasaportlular Almanyaya gidebilir mi?

Vizesiz girişler: 6 aylık dilim içinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri ( yeşil, gri ve siyah pasaportlar), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler. 4

Yeşil pasaport çocuğa nasıl alınır?

18 yaşını geçmiş ve engeli olan çocuklar için pasaport talep edilirken Sağlık Kurulu Raporu da verilmelidir. Yeşil pasaport almak için gerekli evraklar tamamlandıktan ve ödemeleri yaptıktan sonra İl Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekmektedir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *