Categories Vize

Sık sorulan: Pasaport Yenilenince Eski Vize Ne Oluyor?

Eski pasaportumu yanımda taşıyabilir miyim? Yeni pasaport almanız durumunda eski pasaportunuzun vize sayfalarına iptal kaşesi tatbiki yapılmadan pasaportunuzun diğer sayfaları iptal edilerek size geri verilebilmektedir.

Eski pasaporttaki vizeler geçerli mi?

Genel olarak ifade etmek gerekirse süresi dolmuş bir pasaportta bulunan geçerli bir vize, üzerine iptal damgası vs. basılarak geçersiz kılınmadığı müddetçe geçerlidir ve pasaportla birlikte ibraz edilebilir.

Eski pasaport atılır mı?

Süresi geçmiş pasaport ile seyahat etmek gerçekten de imkansızdır. Yurt dışı seyahatleri söz konusu olduğunda süresi geçmiş pasaport kesinlikle işinize yaramaz. Pasaport hamilleri pasaportlarının süresi dolmuş veya önümüzdeki 6 ay içinde sona erecekse derhal yenilemelidir.

Süresi bitmeyen pasaport uzatılabilir mi?

Pasaport sisteminin değişmesiyle birlikte geçerlilik süresi sona eren pasaportlar içerisinde yer olsa bile yenilenmiyor, yeni bir defter almak gerekiyor. Yani pasaport süresi uzatma diye bir işlem yok. Pasaport yenileme işlemlerini sıfırdan pasaport başvurusu yapıyor olarak düşünmek gerek.

Pasaport süresi nereden uzatılır?

Bunun için ilgili nüfus müdürlüğünden online randevu alınabilir ya da ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden gerekli bilgiler edinilebilir. Pasaport başvurusu için gereken belgelerin yanı sıra eski pasaportla beraber nüfus müdürlüğüne başvurularak uzatma işlemi gerçekleştirilebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Irak Türkiye Vize Ne Zaman Kalkacak?

Eski pasaporttaki Amerikan vizesi geçerli mi?

Eski pasaportunuzda yer alan Amerika vizesi halen geçerlidir. Ancak tüm uçuşlarınızda mutlaka 2 pasaportunuzu da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu durumda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Pasaport süresi geçerse ne olur?

Süresi geçen pasaportunuzu da yanınızda götürmeniz gerekir. Süresi biten pasaportlarınız randevu aldığınız Nüfus Müdürlükleri tarafından alınacak ve yeni pasaport işlemleriniz yapıldıktan sonra sizlere yeni pasaport verilecektir. Süresi biten pasaportunuz yerine ülkenizde yeni pasaport çıkarabilirsiniz.

Eski pasaport iade edilir mi?

Yeni pasaport almanız durumunda eski pasaportunuzun vize sayfalarına iptal kaşesi tatbiki yapılmadan pasaportunuzun diğer sayfaları iptal edilerek size geri verilebilmektedir.

Eski pasaportun süresi yeni pasaporta eklenir mi?

Geçerlilik süresi bulunan pasaport ile müracaat eden kişilerin eski pasaportundaki geçerli süre, yeni düzenlenecek pasaportun süresine eklenir. Bu durumda yalnızca pasaport defter bedeli ile eski pasaporttaki mevcut süre bedelinin talep edilen süre bedelinden düşülerek hesaplanacak harç miktarı tahsil edilir.

Eski tip pasaportlar ne zamana kadar geçerli?

E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona erecektir. Eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşlarımız geçerlilik süresi içinde ve her durumda 24 Kasım 2015 tarihine kadar bu pasaportlarını kullanabilecektir.

Pasaport yenilenmezse ne olur?

Pasaport süresi uzatma, pasaport yenileme anlamına gelir. Kişinin pasaportu geçerliliğini yitirdiğinde süresinin uzatılması gereklidir. Pasaportun yenilenmesi oldukça önemlidir. Eğer pasaport yenilenmezse hiçbir işe yaramaz.

Yurtdışına çıkarken pasaport süresi ne kadar olmalı?

Bazı ülkeler en az 1 yıl geçerlilik süresi istemekte, bazıları ülkede kalınacak süreye göre pasaport geçerlilik süresi istemektedir. Fakat genel olarak ülkelerin geçerlilik süresi 3 ay ve 6 ay arasında olmaktadır.

Pasaport yırtılırsa ne olur?

Pasaportun Yırtılması veya Yıpranması Durumunda Pasaportun herhangi bir sayfasının yırtılması veya sayfalardaki bilgilerin okunması zorlaştıracak şekilde yıpranma olması durumunda, sadece defter bedeli ödenerek pasaportun yenilenmesi gerekiyor. Çıkarılacak pasaportun geçerlilik süresi ise eski pasaport ile aynı oluyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Vize Başvuru Formu Hangi Renk Kalemle Doldurulur?

Pasaport süresi nasıl uzatılır 2021?

2021 yılında pasaport yenileme işlemi, il ve ilçe nüfus müdürlükleri aracılığı ile yapılmaktadır. Kuruma gitmeden önce randevu alınmalıdır. Pasaport ücretleri, alınacak olan pasaportun süresine göre değişiklik göstermektedir.

Pasaport süresini uzatmak için ne yapmalıyım?

Pasaport yenileme randevu işlemi Alo 199 çağrı merkezinden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ internet adresinden alınabilir. Randevu aldıktan sonra pasaport yenileme evrakları ve pasaport yenileme ücreti hazır edilmeli.

Pasaport harcı hangi bankaya yatırılır 2021?

Bordo pasaport ve yeşil pasaport harçları için anlaşmalı bankalara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. AKBANK T.A.Ş. AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş. ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *