Categories Vize

Okuyucular soruyor: Araç Vize Trafik Cezası Ne Kadar?

2021 Aracı Muayene Yaptırmama Cezası Ne Kadar Oldu? 2021 yılı itibarıyla aracını muayeneden geçemeyen araç sahipleri için ceza 314 TL’ye çıkmış durumda. Yani muayene yapılmış bir araçla trafiğe çıkıldığı zaman 314 TL değerinde ceza ödemek mecburiyetinde kalınmaktadır.

Muayenesi olmayan aracın trafik cezası ne kadar?

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? Ticari amaçlı kullanılan araçların yıllık olarak düzenli bir şekilde muayene raporu alır. Bununla birlikte zamanı gelmesine karşın işlemlerin yaptırılması durumunda muayenesiz araç kullanma cezası 291 TL’dir.

Araç muayenesi 10 gün geçerse ne olur?

Aracın muayenesi 1 gün de gecikse 10 gün de gecikse araç, muayene geçerlilik tarihinin bittiği günden itibaren araç muayene cezasına tabiidir. Yani araç muayenesi 1 gün bile gecikse gecikme cezası ödenir.

Araç muayene yapılmazsa ne olur?

Araçlar muayenesiz oldukları için bağlanacaktır. Eğer ilk defa muayenesiz olduğunuz için cezai işleme tabii tutuluyorsanız aracınız bağlanmaz, sadece para cezası uygulanır. İlk seferden sonra aracınız muayenesiz her yakalanışında çekilir ve çekici üzerinde aracın ruhsatlı sahibine teslimi sağlanır.

Muayenesiz araç Bağlanir mı?

Muayenesiz yakalanılan ilk seferde aracınız size direkt olarak teslim edilir fakat eğer hala muayene yaptırmaz ve ikinciye muayenesiz olarak trafik kontrolüne takılır veya yakalanırsanız aracınız hemen olarak çekilir ve bağlanma olayı gerçekleşir.

You might be interested:  FAQ: Ingiltereye Vize Nasıl Alınır?

Muayene cezası kaç TL?

Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14,36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

Araç muayene cezası 2020 ne kadar?

Ayrıca 2020 yılı itibarıyla aracını muayeneden geçemeyen araç sahipleri için ceza 288 TL’ye çıkmış durumda. Yani muayene yapılmış bir araçla trafiğe çıkıldığı zaman 288 TL değerinde ceza ödemek mecburiyetinde kalınmaktadır.

Araç muayenesi bittikten sonra kaç gün içinde yapılmalıdır?

Muayene tekrarı süresi ne zamana kadar geçerlidir? Muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri takdirde kendilerine 1 aylık süre tanınmaktadır. Aracın 1 aylık süre içerisinde eksikliklerini tamamlayıp gelmesi gerekmektedir.

Egzoz muayenesi bir günü geçerse ne olur?

Egzoz muayenesi geciktiği için ekstra olarak bir ceza ücreti kesilmez. Kesilen cezalar 30 gün içerisinde ödenmezse ödenmeyen her ay için %5 gecikme faizi uygulanmaktadır.

Araç muayene tarihi ne kadar gecikebilir?

Araç sahiplerinin düzenlemeden yararlanması için belirli bir gecikme süresi sınırı bulunmamaktadır. İlgili düzenlemeden, muayenesi 1 ay geciken araçlar da faydalanabildiği gibi, 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabilecektir.

Araç muayene gecikme cezası aylık ne kadar?

Kanun çıktıktan sonra muayene süresi dolan araçlar, geciktikleri takdirde, her ay için yüzde 5 ceza ödemeye devam edecektir. Motorlu taşıt vergisi ve trafik cezası yapılandırmaları için 31/8/2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ilgili idareye başvuruda bulunulmalıdır.

Egzoz Muayene cezası var mı?

Egzoz muayene gecikme cezası 2021 yılı itibariyle 2067 liradır. Bu ceza ilk 15 gün içerisinde ödenecek olursa %25 ceza indiriminden faydalanılarak 1550,25 Türk lirası olarak ödenebilir. Muayene sonucunda standartların dışında bir ölçüm çıktıysa, buna sebep olan araç sahiplerine 4136 lira para cezası kesilir.

You might be interested:  Soru: Interrail Için Vize Nasıl Alınır?

Muayene cezası nasıl ödenir?

T.C. kimlik numaranız ya da araç plakanız ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk yöntem: https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-trafik-para- cezasi -borcu-sorgulama-ve-odeme adresini ziyaret ederek Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme” sayfasına giriş yapın.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *