Categories Vize

Hızlı Cevap: Araçlarda Vize Ne Demek?

Trafik kanunun tarafından bu esaslar belirlenmiş olup ; araç vizesi, motorlu ve motorsuz araçların trafikte bulunabilmesi için teknik bakımdan yeterli bir düzeyde olup olmamasının tespit edilmesi amacıyla yetkilendirilmiş yerlerce yapılan kontrollerdir.

Arabaya vize yaptırmak ne kadar?

2021 araç muayene ücreti, aracın niteliğine göre değişir. Bu kapsamda araç cinslerine göre muayene ücreti aşağıda belirtilmiştir: Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 372,88 TL. Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 462,56 TL.

Vize yapıldı ne demek?

Vize, yurt dışına seyahat etme planı bulunan kişilerin, gitmek istediği ülkenin talep ediyor olması durumunda ilgili kurumlardan alması gereken izin belgesidir. Vize başvurusu, konsolosluklar ya da aracı kurumlar gibi dış temsilcilikler ya da havalimanı ve sınır kapılarında bulunan gişeler aracılığı ile yapılır.

Aracın muayenesi neden önemli?

Trafik muayenesinde amaç; trafikte yer alan araçların kusurlarının giderilip bunların sebep olabileceği kazaların önüne geçmektir. Diğer bir ifade kusurlu araçların trafikte kazalara neden olmasını engellemektir. Her taşıt sahibinin araç muayenesi yaptırması gereklidir.

Araç muayenesi hangi durumlarda yapılır?

Araç Muayene Periyodları İlk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir muayene edilmelidir. İlk bir yaş ve sonrası yılda bir muayene edilmesi gerekmektedir. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.) İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir.

You might be interested:  Sık sorulan: Belçika'ya Nasıl Vize Alabilirim?

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir?

Araç sahiplerinin düzenlemeden yararlanması için belirli bir gecikme süresi sınırı bulunmamaktadır. İlgili düzenlemeden, muayenesi 1 ay geciken araçlar da faydalanabildiği gibi, 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabilecektir.

Araç muayenesi yapılmayan aracın cezası nedir?

ARAÇ MUAYENE CEZASI Cezai işlemlerin yanında aracın trafikten men edilmesi gibi durumlarla da karşılaşılabilir. Muayenesiz araç kullanma cezası 2021 yılında 314 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Eğer bu ceza tebliğ tarihinden sonraki 15 gün içerisinde ödenirse ceza üzerinden %25’lik bir indirim uygulanacaktır.

Vize yi kim verir?

VİZE NEREDEN ALINIR? 3. Konsolosluğundan alınır. 4. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

Vize çıkınca nereden alınır?

Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır.. Bir ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir. Bu hususu da ilgili temsilcilikten önceden öğrenmenizde yarar vardır.

Vize ve pasaport arasındaki fark nedir?

Pasaport 6 ay, 1, 2, 3 veya 5 yıllık olmak üzere hazırlatılabilir. Vize bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır.

Araç muayenesinde nelere bakılıyor 2021?

Kontrol Edilen Noktalar

  • Taşıt tanıtımı
  • Fren Sistemi.
  • Direksiyon, Direksiyon sistemi.
  • Görüş Özellikleri.
  • Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi.
  • Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon.
  • Şasi ve Şasi Bağlantıları
  • Zorunlu Ekipmanlar.

Araç muayeneye başkası gidebilir mi?

İstasyonlarımızda araç muayenesi yapılırken, ruhsat sahibi olması şartı aranmamaktadır. Aracınızı siz ya da farklı bir kişi istasyonlarımıza götürerek muayene ettirebilir. Ancak, muayene bittikten sonra yalnızca aracı getiren kişiye araç teslimi yapılmaktadır.

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir 2021?

31 Aralık 2021 ‘e kadar geçerli yeni düzenlemenin tüm araç tipleri için geçerli olduğunu açıklayan TÜVTÜRK, gecikme süreleri için de bir sınır olmadığını duyurdu. Buna göre, düzenlemeden muayenesi 1 ay geciken araçlar gibi 5 veya 10 yıldır muayeneye gelmeyen araçlar da faydalanabiliyor.

You might be interested:  FAQ: Vize Süresi Ne Zaman Başlar?

Araç muayenesi hangi durumlarda yapılmaz?

Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılmaktadır ve trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları sorgulanmaktadır. Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, muayenesi yapılamamaktadır.

Araç Muayene tekrarında geçmezse ne olur?

Muayene tekrarında kusuru giderilmediği tespit edilen ya da bir ay içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır. Bir sonraki muayeneye bu raporla gelinmesi zorunludur. Eksikler giderilmediği sürece muayene tamamlanmış sayılmaz.

Sıfır araç muayene ne zaman?

Yeni otomobil yeni sıfır km bir araç satın aldıysanız ilk üç sene boyunca muayeneye ihtiyacınız olmaz. İlk muayeneden sonra ise 2 yılda bir aracınızı muayene ettirmeniz gerekir. Otomobilin ruhsatında yazan “Tescil Tarihi” kısmından muayene geçerlilik sürenizi öğrenebilirsiniz.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *