Categories Türkiye

Türkiye Yüzölçümü Ne Kadardır?

Türkiye yüzölçümü dünyada kaçıncı sırada?

Yüzölçümü bakımından Türkiye Dünyanın en büyük 37’inci Ülkesi. Türkiye 783.562 km2’lik yüzölçümü ile Almanya’nın yaklaşık olarak 2, İtalya’nın 2,5, Büyük Britanya’nın 3 katı büyüklüğe sahip.

Türkiye’nin en büyük yüzölçümü şehri hangisi?

Ülkedeki en fazla nüfusu barındıran il İstanbul, en az nüfusu barındıran il Tunceli’dir. Ayrıca en büyük yüzölçümüne sahip il Konya, en küçük yüzölçümüne sahip il Yalova’dır.

Amerika kaç m2?

Rusya Federasyonu’nun ardından dünya üzerindeki en büyük yüzölçümüne sahip olan ülke olarak karşımıza Kanada çıkıyor. 9.984.670 kilometrekarelik toprak büyüklüğüne sahip olan Kanada’nın başkenti ise dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında sayılan Ottawa. Ülkede toplam on eyalet ve üç de bölge bulunuyor.

Türkiye hangi il yüzölçümü sıralaması?

Türkiye ‘nin yüzölçümü en büyük illeri

  • Konya. En büyük yüzölçümüne sahip şehrimiz, çoğu kişinin bildiği gibi Konya’dır.
  • Sivas. Türkiye ‘nin en büyük ikinci ili ise Sivas.
  • Ankara.
  • Erzurum. Doğu Anadolu’nun önemli şehirlerinden Erzurum’un yüzölçümü 25.006 kilometrekaredir.
  • Van.
  • Antalya.
  • Şanlıurfa.
  • Kayseri.

Türkiye’de en büyük yüz ölçümü hangi ilde?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu 2021 yılı illerin yüzölçümü verilerine göre, 780 bin 043 kilometrelik alana sahip olan Türkiye’de, en büyük alana sahip iller bir kez daha açıklandı. Verilere göre 40 bin 838 kilometre kare ile ilk sırada Konya yer aldı.

Türkiye’nin en büyük şehri Konya mıdır?

Konya, Türkiye ‘ nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehridir. 31 ilçeden oluşur. Konya İl Nüfusu: 2.250.020’dir. (2020) Trafik plaka numarası 42’dir.

You might be interested:  Türkiye Finans Kimin Feto? (Çözünme)

Çin’in yüzölçümü ne kadardır?

Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre ise dünya üzerinde toplam 208 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin 117 tanesi Asya ve Avrupa kıtalarında bulunmaktadır.

Dünyanın en küçük ülkesi neresi?

Yapılan ölçümlere bakıldığında, bu ülkeler arasında en küçük olan ülke Vatikan’dır. Vatikan yüz ölçümü olarak dünya üzerinde yer alan en küçük ülkedir. Dünyanın hem nüfus hem de yüz ölçümü olarak en küçük ülkesi olarak bilinir.

En çok nüfus hangi ülkede?

1 – Çin ( Nüfus 1.407.692.960)

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *