Categories Türkiye

Türkiye Nin En Yaşlı Ağacı Nerede?(Soru)

Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki porsuk ağacı 4 bin 115 yaşında. Anadolu’nun bilinen en yaşlı ağacı, dünyanın da en yaşlı beş ağacı arasına giren porsuk ağacının tarihlendirilmesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Ercan Oktan ve Dr.

Türkiye’nin en eski ağacı nerededir?

Zonguldak Alaplı’daki porsuk ağacı yıllara meydan okuyor. Türkiye ‘ nin en yaşlı ağacı olan “Gümeli Porsuğu”, 4 bin 115 yaşında ve artık “anıt ağaç ” statüsünde korunacak.

Türkiye’nin en yaşlı çınar ağacı kaç yaşında?

Türkiye ‘ nin en yaşlı ağaçlarından olan çınarın kuruyan dalları kesildi, ilaçlama yapıldı. Karadeniz’in kıyısında tüm ihtişamıyla dimdik ayakta duran çınar ağacı tam 800 yaşında.

Dünyanın en yaşlı ağacı nerede?

Günümüze kadar ulaşılmış olan ve bilinen en yaşlı ağaç Utah’da bulunan Pando ağacıdır.

Türkiye’nin en büyük ağacı nerede?

Artvin’in Murgul ilçesinde, 11 metre genişliği, 3,5 metre gövde çapı ve 25 metre yüksekliğindeki 2 bin yıllık porsuk ağacı, ‘Anıt Ağaç ‘ olarak tescillendi. Türkiye ‘ nin en geniş çaplı porsuk ağaç türü, koruma altına alındı.

En eski çınar ağacı nerede?

Konya Taşkent’teki 2001 yaşındaki kokulu ardıç ve Hatay Samandağ’da 2001 yaşındaki doğu çınarı da Türkiye’nin en yaşlı ağaçları arasında yer alıyor. Türkiye’deki anıt ağaçların en yükseği, Gümüşhane Torul ilçesindeki 401 yaşındaki Göknar ağacı. Göknar ağacının boyu 55 metre olarak hesaplandı.

You might be interested:  Türkiye Hastanesi Nerede?(EN iyi 5 ipucu)

Anıt ağaç nerede?

Türkiye’de bulunan anıt ağaçlar

 • Eskişehir, İnönü’deki Oklubalı Ardıçları
 • Kütahya, Domaniç’teki Mızıkçam,
 • Bursa’daki Alufeli çınar,
 • Hatay, Bedirge’deki Yavuz Selim Meşesi,
 • İstanbul, Sultanahmet’deki Şecer-i Vak vak çınarı
 • Antalya, İbradı’nın Kestaneleri,
 • İstanbul, Gülhane’deki Taşlıçınar,

En büyük çınar ağacı kaç yaşındadır?

İnkaya Çınarı – Bursa Adını Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü’nden almıştır. 600 yıllık tarihi çınar muhteşem görünümü ile dünyaca ünlüdür. Çapı 3, yüksekliği ise 35 m. olan bu anıt ağaç, 13 ana kola sahiptir.

Çınar ağacı ne kadar büyük?

Dev çınarın hemen yanı başında ise bu kez çevresi 9 metreyi bulan ve yüksekliği 29 metreye ulaşan Yılanlı Çınar ‘ın da tescillenmeye aday ikinci büyük ağaç olduğu belirtildi. Bilindiği üzere Türkiye’nin en yaşlı ve meşhur çınarı Uludağ yolundaki İnkaya Çınarı 9.2 metre genişliği ve 35 metre yükseklikte.

En çok yaşayan ağaç kaç yaşında?

Buda’nın aydınlanmaya eriştiği ağaç olarak bilinen Jaya Sri Maha Bodhi, bir insan tarafından dikildiği bilinen dünyanın en eski yaşayan ağacı tam 2305 yaşında. 3200 yaşındaki dev bir sekoya olan ‘Başkan’, gövde hacminin ölçüsüne göre dünyanın üçüncü büyük ağacıdır ve dünyadaki beşinci en eski klonal olmayan ağaçtır.

En uzun yaşayan ağaç hangileri?

En Uzun Ömürlü 7 Ağaç

 • Bristlecone Çamı
 • Patriarca da Floresta.
 • Llangernyw Yew.
 • Pando.
 • Porsuk Ağacı
 • Vouves Zeytin Ağacı
 • Senatör.

Dünyanın en uzun ağacının adı nedir?

Hyperion, 115.61 metrelik boyuyla dünyanın yaşayan en uzun ağacı olarak ölçülen sahil sekoyası (sequoia sempervirens) türündeki, Kuzey Kaliforniya’daki Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı’nda bulunan ağaçtır.

Bir ağaç en fazla kaç yıl yaşar?

Sedir-1000; Kavak-Söğüt:100-150 yıl; Meşe, Ihlamur, Köknar 1000 Yıl; Kayın 900 Yıl; Zeytin 400 Yıl; Elma, Armut 300 Yıl; Ceviz: 500 Yıl; Çam: 100 ila 1000 yıl; Şeftali: Ortalama 30 Yıl Yaşar; Badem Ağaçları Ortalama 50 Yıl Kadar Yaşar.

You might be interested:  Türkiye Haritası Batman Nerede?(Doğru cevap)

Ülkemizde anıt ağaç olarak en fazla rastlanan ağaç türleri nelerdir?

Ülkemizde en fazla anıt ağaca rastlanan türler; Doğu Çınarı (Platanus orientalis), Toros Sediri (Cedrus libani), Meşe (Quercus sp.), Boz Ardıç (Juniperus excelsa), Adi Porsuk (Taxus baccata), Anadolu Kestanesidir (Castanea sativa) (Asan, 1987).

600 yıllık çınar nerede?

Bursa ‘nın Karacabey ilçesinde 4 tane asırlık çınar ağacı bulundu. En genci 600 yaşında olan ağaçların en yaşlısının ise bin 100 yaşında olduğu belirlendi. Bursa ‘nın longoz ormanlarıyla ünlü ilçesi Karacabey ‘de belediyenin Ihlamur Vadisi çalışmalarını sürdürdüğü bölgede büyük çınar ağaçları olduğunu fark etti.

Istanbul’un en yaşlı ağacı nerede?

En yaşlısı ise Bahçeköy’de bulunan 800 yaşındaki doğu çınarı. 4 metre genişliğindeki gövde çapı ile İstanbul ‘ un en yaşlı ağacı olma özelliğini taşıyan doğu çınarı, geçen zamana meydan okuyor. Görünümüyle oldukça dikkat çeken bu ağacın gövdesinin içi ise, çürümeler nedeniyle boşalmış durumda.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *