Categories Türkiye

Türkiye Komünist Partisi Kim Kurdu?(Soru)

Ilk Türk Komünist kimdir?

Türk Komünist Fırkası, Türk Kurtuluş Savaşı döneminde kurulmuş siyasi parti. 18 Ekim 1920’de kuruldu. Türk Komünist Fırkası’nın kurucuları arasında, Tevfik Rüştü Aras, Mahmut Esat Bozkurt, Celal Bayar, Yunus Nadi, Kılıç Ali, Hakkı Behiç Bayiç, İhsan Eryavuz, Refik Koraltan, Eyüp Sabri Akgöl ve Süreyya Yiğit vardı.

Türkiye Komünist Partisi lideri kimdir?

Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “TKP” şeklindedir. Simgesi çarkla çevrelenmiş çekiç ve üstünde bulunan yıldızdır. Genel başkanı Ali Rıza Aydın’dır.

Türkiye Komünist Partisi ne zaman kuruldu?

,, /: Türkiye Komünist Partisi ne zaman kuruldu? Komünist parti hangisi? T

  • TKP/ML Hareketi.
  • Toplumcu Kurtuluş Partisi (Türkiye)
  • Türk Komünist Fırkası
  • Türkiye Halk İştirakiyyun Fırkası
  • Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi.
  • Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi/Devrimci Koordinasyon Birliği.
  • Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi.
  • Türkiye İşçi Partisi (2017)

Türkiye Komünist Partisi nereyi kazandı?

Tunceli Belediye Başkanlığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Komünist Başkan lakabıyla tanınan Ovacık Belediye Başkanı ve TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli’nin yeni Belediye Başkanı seçildi. Fatih Mehmet Maçoğlu Türkiye’nin ilk TKPli İl Belediye Başkanı oldu.

Solcu ne anlama gelir?

Solculuk, var olan sosyal hiyerarşiyi kaldırmak isteyen ve zenginliğin eşit dağılımını destekleyen politik hareketlere karşılık gelen terimdir. Emek-sermaye çelişkisinde emekten taraftır. Solculuk kavramı ilk olarak, Fransız Devrimi sonrasında kurulan meclisteki oturma düzeninden esinlenilerek oluşturulmuştur.

Erkan Baş hangi partiden?

Erkan Baş (d. 14 Temmuz 1979, Berlin), Türk siyasetçi ve akademisyen. 2009 yılı başında Türkiye Komünist Partisi genel başkanlığı yaptı, 2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekili seçildi, daha sonra Türkiye İşçi Partisi’ne geçti.

You might be interested:  Türkiye Maçı Hangi Radyoda? (Çözünme)

Komünist partiler hangi parti sistemidir?

Komünist parti, işçi sınıfının önderliğinde üretim araçlarının mülkiyetinin kolektifleştirilmesini hedefleyen ve tüm dünyada herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacı kadar ilkesi doğrultusunda sınıfsız, sınırsız ve sömürüsüz bir dünya kurmayı amaçlayan yasal veya yasa dışı olarak örgütlenen, silahlı kanadı da

TKP ML tikko nun açılımı nedir?

Türkiye Komünist Partisi-Marksist-Leninist (TKP-ML), 24 Nisan 1972’de İbrahim Kaypakkaya ve arkadaşları tarafından kurulan yasa dışı komünist parti. Partinin siyasi düşünceleri doğrultusunda askeri kolu Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) ve gençlik örgütü Türkiye Marksist-Leninist Gençlik Birliği’dir (TMLGB).

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *