Categories Türkiye

Türkiye Haritasında Edirne Nerede?(Mükemmel cevap)

Edirne ili Türkiye‘nin kuzeybatısında bulunan Marmara Bölgesinin batı kesiminde yer almaktadır. Doğusunda Kırklareli ve Tekirdağ illeriyle, güneyinde de Çanakkale iliyle komşudur. Yine güneyinde Ege Denizine kıyısı olan Edirne‘nin batısında Yunanistan ve kuzeyinde de Bulgaristan ile sınırı vardır.

Edirne Tam olarak nerede?

Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde yer alan Edirne Bulgaristanve Yunanistan sınırını oluşturan bölgededir. Edirne; doğusunda Kırklareli veTekirdağ, güneydoğusundaÇanakkale, batısında Bulgaristan, kuzeyinde Yunanistan güneyinde de Ege Denizi ile komşudur.

Edirne hangi şehre yakın?

Edirne, Çanakkale ile birlikte Marmara Bölgesinin nüfus yoğunluğu en düşük olan illerinden biridir. Komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusudur. Doğusunda yer alan Kırklareli ve Tekirdağ ile Marmara Bölgesinin Trakya kesimini oluştururlar. Şehrin güneydoğusunda ise Çanakkale yer alır.

Edirne nerenin ilçesi?

Edirne, Türkiye’nin Edirne ilinde yer alan şehir ve aynı ilin merkez ilçesi. Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yer almaktadır. 2018 sayımına göre toplam nüfusu 180.327’dir.

Edirne’nin en güzel semti neresi?

Edirne ‘ nin en özel ve güzel mahallesi – Karaağaç

Edirne’nin özellikleri nedir?

Edirne ‘ nin ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır. Ovaları oldukça bereketli olan Edirne toprakları tarıma elverişlidir. Faal nüfusun yaklaşık %75’i tarımile uğraşan Edirne ‘de buğday, pirinç, şekerpancarı, pırasa, domates, patlıcan, fasulye en çok yetiştirilen ürünler arasında yer almaktadır.

Trakya hangi bölgeye ait?

Türkiye’nin en batısında ve Avrupa Birliği ülkelerinden, Bulgaristan ve Yunanistan sınırında yer alan TR21 Trakya Bölgesi; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinden oluşmaktadır. Türkiye ile Avrupa arasındaki karayolu geçişlerinin bulunmasının yanı sıra.

You might be interested:  Türkiye Kupası Kuraları Ne Zaman Çekilecek?(En iyi çözüm)

Edirne Eski ismi nedir?

İS II. yy’ da Roma İmparatoru Hadrianus, (117-138) Orestia Kasabası’ nın stratejik önemi nedeniyle buraya kent statüsü verdi ve kendi adını koydu. Böylece, Roma Dönemi’nde kent Hadrianopolis/Hadrianupolis/Adrianupolis/Adrianapolis adlarıyla anıldı. Adrianopolis zamanla Adrianople/Adrianopel olarak değişti.

Edirne Anadolu mu?

Edirne, Anadolu ‘yu Avrupa’ya birleştiren bir konumda olması nedeniyle zengin bir kültüre de sahiptir. İl genelinde Osmanlı Türk kültürünü yansıtan 612 tarihi eser vardır.

Edirne’nin toplam kaç köyü var?

EDİRNE ilinin plakası 22, EDİRNE ilinin ilçe sayısı 9, EDİRNE ilinin mahalle sayısı 95, EDİRNE ilinin köy sayısı 253.

Keşan ilçesi hangi ile bağlıdır?

Türkiye Trakyası’nın Çorlu, Tekirdağ, Çerkezköy, Edirne ve Lüleburgaz’dan sonra en büyük 6. yerleşim bölgesidir. Kuzeyde İpsala ve Uzunköprü, doğuda Tekirdağ’ın Malkara, güneydoğuda Tekirdağ’ın Şarköy, güneyde Çanakkale’nin Gelibolu, güneybatıda Enez ilçeleri ve Ege Denizi’yle çevrilidir.

Istanbul ilinin ilçeleri nelerdir?

İSTANBUL ilçeleri alfabetik sırasına göre ADALAR, ARNAVUTKÖY, ATAŞEHİR, AVCILAR, BAĞCILAR, BAHÇELİEVLER, BAKIRKÖY, BAŞAKŞEHİR, BAYRAMPAŞA, BEŞİKTAŞ, BEYKOZ, BEYLİKDÜZÜ, BEYOĞLU, BÜYÜKÇEKMECE, ÇATALCA, ÇEKMEKÖY, ESENLER, ESENYURT, EYÜPSULTAN, FATİH, GAZİOSMANPAŞA, GÜNGÖREN, KADIKÖY, KAĞITHANE, KARTAL, KÜÇÜKÇEKMECE,

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *