Categories Türkiye

Türkiye Haritasında Çankırı Nerede?(Doğru cevap)

Çankırı ili Türkiye‘nin İç Anadolu Bölgesinin en kuzey kesiminde yer almaktadır. Kuzeyinde Kastamonu, doğusunda Çorum, güneydoğusunda Kırıkkale, güneybatısında Ankara, batısında Bolu ve kuzeybatısında Karabük illeriyle de komşudur.

Çankırı ili hangi ile yakın?

Çankırı, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi’nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir.

Cankiri hangi bölgede yer alır?

Çankırı, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir ildir. Kuzey ilçeleri Karadeniz Bölgesi ‘nde kalan il, kuzeyde Karabük ve Kastamonu, doğuda Çorum, güneydoğuda Kırıkkale, güneyde Ankara ve batıda Bolu illeriyle çevrilidir.

Çankırı ne tarafa düşüyor?

Türkiye’de bir il olan Çankırı, Orta Anadolu’nun Kuzeyinde, Batı Karadeniz ve Kızılırmak ana havzaları arasında yer almaktadır. Çankırı ilinin matematiksel konumu, 40 derece 30 dakika ve 41 derece kuzey enlemleri ile 32 derece 30 dakika ve 34 derece doğu boylamları arasında yer almaktadır.

Çankırı’nın kaç köyü var?

Güncel Nüfus Değerleri (TÜİK 4 Şubat 2021 verileri) 4 Şubat 2021 TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 12 İlçe, 15 belediye, bu belediyelerde 96 mahalle ve ayrıca 371 köy vardır.

You might be interested:  Türkiye Çocuk Hakları Sözleşmesini Ne Zaman Imzaladı?

Kızılırmak Çankırı’nın Hangi ilçesi?

Çankırı ‘ nın güneydoğusunda yer alan Kızılırmak İlçesi, Kalecik ilçesinin Çankırı ‘ya bağlı olduğu Osmanlı döneminde, bu ilçeye bağlı bir nahiye merkeziydi. Eski ismi “İnallu Banu”, daha sonra ise Hüseyinli olan ilçe 1985 yılında belediye, 1987 yılında da ilçe olmuştur.

Ankara Çankırı ne zaman il oldu?

1922 yılında Ilgaz nahiyesi ilçe haline getirilip Çankırı iline bağlanmıştır. 1925 yılında çıkartılan 1642 sayılı vilayetler idaresi kanunu ile livalar kaldırılarak vilayet haline getirilince Çankırı bu tarihte il olmuştur.

Çankırı Daha önce nereye bağlıydı?

Çankırı, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan aynı adlı ilin merkezidir. Çankırı ‘nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından “Çangırı” ya da “Çengiri” biçiminde yazılmıştır. Kent eski Gangra adlı kentin yerinde kurulmuştur. Önceleri Paphlagonia’ya bağlıydı.

Cankiri merkez nufusu kac?

ÇANKIRI ili MERKEZ ilçesinin 2020 ilçe toplam nüfusu 97326. ÇANKIRI ili MERKEZ ilçesinin ilçe toplam erkek nüfusu 48936, ÇANKIRI ili MERKEZ ilçesinin ilçe toplam kadın nüfusu 48390. İlçe Merkez nüfusu 87589, bu Merkez nüfusun 43966 ‘si Erkek, 43623’si kadın nüfustür.İlçe Belde/Köy Toplam nüfusu 9737’tür.

Kırıkkale hangi bölgede yer alır?

İç Anadolu Bölgesi ‘nde Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum, Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde Çankırı illeri ile komşudur.

Çankırı ilçeleri arası kaç km?

Çankırı ve İlçeleri Arası Mesafeler Çankırı ↔ Eldivan 12.2 km. Çankırı ↔ Ilgaz 35.1 km. Çankırı ↔ Kızılırmak 42.4 km. Çankırı ↔ Korgun 16.8 km.

Çankırıda ne var?

Çankırı İli Bölgesindeki En İyi Gezilecek Yerler

 1. Tuz Magarasi. Mağaralar ve Oyuklar.
 2. Ilgaz Dağı Kayak Merkezi. Kayak ve Snowboard Bölgeleri.
 3. Yıldıztepe Doga ve Kış Sporları Merkezi. Kayak ve Snowboard Bölgeleri.
 4. Çankırı Müzesi.
 5. Kırkpınar Yaylası
 6. Bayramören Köprüsü
 7. Kadınçayırı Tabiat Parkı
 8. Tas Mescit.
You might be interested:  Türkiye Hangi Kıtalar Arasında Yer Almaktadır?(Doğru cevap)

Çankırı ne yenir?

Çankırı’da Ne Yenir? Sizin İçin 10 Lezzetli Çankırı Yemekleri Listeledik

 • 1.1 1.Sarımsaklı Et.
 • 1.2 2- Tatar Hamuru Çorbası
 • 1.3 3– Yaren Güveci.
 • 1.4 4- İnce Ekmek Muskası
 • 1.5 5- Yazma Çöreği.
 • 1.6 6- Kül Çöreği.
 • 1.7 7- Nokul.
 • 1.8 8- Bazlama.

Yapraklı da kaç köy var?

Yapraklı, Çankırı ilinin bir ilçesidir. Merkez belediyesi dışında 3 belde, 39 köy ve 3 mahalleden oluşmaktadır.

Çankırı’nın en büyük ilçesi hangisi?

2007 yılından itibaren hayata geçirilen Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi ile birlikte her yıl istikrarlı bir şekilde büyüyen Şabanözü, 01 Şubat 2019 Cuma günü açıklanan 2018 yılı nüfus sonuçlarına göre 9188 olan ilçe merkezi nüfusu ile Çankırı ‘ nın en büyük ilçesi oldu.

Çorum merkeze bağlı kaç köy var?

Çorum ‘a bağlı 14 ilçe, bu ilçelere bağlı 24 belde ve 725 köy bulunmaktadır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *