Categories Türkiye

Türkiye Haritası Nerede Ne Yetişir?(Çözülmüş)

Türkiye’de nerede ne yetişir?

Türkiye ‘de ekili dikili anlarda en fazla tahıllar, daha sonra ise endüstri bitkileri ile sebze ve baklagiller gelmektedir. Türkiye ‘de yetiştirilen fındık, fıstık, incir, üzüm, tütün ve çeşitli sebze meyveler ihracatta pay sahibidir.

Türkiye’de en çok ne yetişir?

Türkiye ‘de en fazla üretilen tarla ürünlerinde ilk sırayı buğday, yaş sebzede domates, meyvede üzüm aldı Türkiye ‘de geçen yıl 61 milyon 769 bin ton tarla bitkisi, 16 milyon 875 bin 947 ton meyve ve 28 milyon 569 bin 781 ton yaş sebze üretildi.

Hangi ürünler yetiştirilir?

Dünya’da en fazla yetiştirilen tarım ürünlerinden olan pirinç yetiştiriciliği de yine ülkemizde yaygındır. Su içerisinde yetiştirilen pirinç daha fazla kurak alanlarda yetiştirilmektedir.

 • Buğday. Ülkemizde en fazla yetiştirilen tarım ürünlerinin başında buğday gelmektedir.
 • Arpa.
 • Çavdar ve Yulaf.
 • Mısır.
 • Pirinç

Tarım ürünleri nelerdir?

Buğday, arpa, pamuk, kırmızı mercimek, susam, çeltik, Antep fıstığı, üzüm, zeytin, tütün, karpuz, domates, biber ve patlıcan, tarımsal faaliyetler sonucu elde edilen tarım ürünlerinin başında gelmektedir.

Istanbul’da hangi tarım ürünleri yetişir?

İstanbul ‘ da; buğday, arpa, yulaf, çeltik, mısır, bakla, nohut, fasulye, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, patates ve yonca üretimi yapılmakta olup, buğday, ayçiçeği ve arpa İlimizdeki en önemli bitkisel ürünlerdir.

You might be interested:  Türkiye Ceza Kanunu Hangi Ülkeden Alınmıştır?(En iyi çözüm)

Türkiyede hangi ürünler üretiliyor?

Türkiye üretiminde dünyada birinci olduğu fındık, kiraz, incir kayısının yanı sıra ayva, haşhaş tohumu, kavun ve karpuzda ikinci; mercimek, Antepfıstığı, kestane, vişne ve hıyarda üçüncü; ceviz, zeytin, elma, domates, patlıcan, ıspanak ve biberde ise dördüncü sırada bulunuyor.

Iç anadolu bölgesinde hangi meyve ve sebzeler yetişir?

İç Anadolu Bölgesinde, tahılın yanı sıra; şeker pancarı, soğan, patates, kabak, ayçiçeği, fasulye, nohut, mercimek, mısır, çeltik, havuç, elma, armut, domates üretimi de yapılmaktadır.

Karadeniz bölgesinde hangi tarım ürünleri yetişir?

Karadeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri ve Teknolojileri

 • Fındık. Karadeniz denince akla gelen ilk ürün, büyük oranda fındık olmaktadır.
 • Çay. Karadeniz Bölgesi’nde fındıktan sonra en çok akılda kalan ürün elbette ki çaydır.
 • Mısır.
 • Tütün.
 • Turunçgiller.
 • Kivi.
 • Elma.
 • Pirinç

Türkiye’de yetişen meyveler nelerdir?

TÜRKİYEDE YETİŞEN MEYVE TÜRLERİ

 • -Sert Çekirdekli Meyveler. Erik. Şeftali. Kayısı Kiraz.
 • -Yumuşak Çekirdekli Meyveler. Elma. Armut. Ayva. Ünnap.
 • -Sert Kabuklu Meyveler. Ceviz. Badem. Fındık. Antepfıstığı
 • -Üzümsü Meyveler. Üzüm. Çilek. Dut. Karadut.
 • -Subtropik Meyveler. Limon. Portakal. Mandarin.
 • -Tropik Meyveler. Mango. Guava. Papaya.

Ege Bölgesindeki tarım ürünleri nelerdir?

Bazı ürünlerin üretim miktarında Ege Bölgesi birinci sırada bulunur. Bölgede yetiştirilen ürünlerin başında incir, zeytin, tütün, haşhaş, pamuk, üzüm ve anason gelir.

GAP tarım ürünleri nelerdir?

Güneydoğu Anadolu Projesi ( GAP ) Eylem Planı kapsamındaki Şanlıurfa’da, pamuğun yüzde 43’ü, buğdayın yüzde 8’i, mercimeğin yüzde 36’sı ve arpanın yüzde 11’i üretiliyor. GAP ile sulu tarımın yaygınlaşmasının ardından çiftçiler kinoa, patates, soya fasulyesi, çilek gibi alternatif ürünleri denemeye başladı.

Erzurum en çok ne yetişir?

Buğday, arpa, çavdar, fiğ (hayvan yemi), mercimek, pancar, ayçiçeği, korunga yetişir. Yetişen sebze yeterli olmayıp, ihtiyacının mühim kısmı güney illerden gelir. Meyve olarak, elma, armut, erik, vişne, kiraz, ceviz, ayva, kayısı ve kızılcık yetişir. Erzurum ve Pasinler ovasında sulama tesisleri yapılmıştır.

You might be interested:  Türkiye Internete Ne Zaman Bağlanmıştır?(Soru)

Tarım en çok hangi bölgemizde yapılır?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, en fazla tarım alanının İç Anadolu Bölgesi ‘nde olduğunu, bölgenin, Türkiye tarım alanlarının yüzde 28,43’üne sahip olduğunu kaydetti.

Adana’da en çok hangi tarım ürünü yetişir?

Çukurova’nın kalbinde yer alan Adana ili; 1.4 milyon ton narenciye üretimi ile Türkiye üretimin %28’ini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir. 1 milyon ton karpuz üretimi ile Türkiye’deki karpuz üretiminin %25’ini karşılamakta olup bu alanda Türkiye birincisidir.

Türkiye hangi tarım ürünlerini ihraç ediyor?

Türkiye ‘nin ihraç ettiği tarım ürünleri ise ağırlıklı olarak; fındık, üzüm, tütün, domates, kayısı, limon, incir, yumurta, mercimek, portakal, mandalina, kiraz, zeytin, pamuk, biber, tavuk eti, haşhaş tohumu, salatalık, nohut, buğday, ceviz, elma, Antep fıstığı, soğan, ayçiçeği, çilek, şeftali, kabak, mısır, patates ve

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *