Categories Türkiye

Türkiye Haritası Aydın Nerede?

Aydın Türkiyenin ne tarafında?

Türkiye’nin güneybatısında yer almaktadır. Batısında Ege Denizi, kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusundaDenizli ve güneyinde Muğla ili yer almaktadır. İstanbul’dan 600 kilometre, Ankara’dan ise 550 kilometre mesafede yer almaktadır.

Aydın ili hangi ile yakın?

Aydın kuzeyden İzmir, kuzeydoğudan Manisa, doğudan Denizli, güneyden Muğla illeri, batıdan Ege Denizi kıyılarıyla çevrilidir.

Türkiye haritasında Aydın nerededir?

Aydın 37°K 27°D koordinatlarında yer alır. Aydın ilinin yüz ölçümü 8.116 km2‘dir. Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla illeri, batısında Ege Denizi yer alır.

Aydın kaç ilçe var?

Aydın ili, Merkez ( Aydın ), Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenipazar ilçelerinden meydana gelmiştir.

Aydın ili nereye bağlı?

Kuşadası, Germencik, İncirliova, Köşk, Nazilli ve Sultanhisar ise İzmir ile aynı sınırı paylaşan Aydın ‘ın ilçeleri olarak bulunmaktadır. Diğer yandan Muğla, Denizli ve Manisa illeriyle de sınır paylaşan ilçeleri bulunmaktadır. Aydın Hangi Bölgede? Aydın ili Ege Bölgesinde yer almaktadır.

Aydın hangi bölgede yer alır?

AYDIN NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? Aydın ilinin yüz ölçümü 8.116 km2’dir. Ege Bölgesi’nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerdendir. Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla illeri, batısında Ege Denizi bulunmaktadır. İlin denizden yüksekliği 64 metredir.

You might be interested:  Joker 2019 Ne Zaman Çıkacak Türkiye?(Çözüm bulundu)

Aydın’ın merkez ilçesi hangisi?

Aydın ‘ ın; Efeler merkez ilçe dışında; Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenipazar ilçeleri bulunuyor. Efeler merkez ilçe olarak en fazla nüfusa sahiptir.

Efeler hangi şehirde?

Ege bölgesinde bulunan Aydın’ın Efeler ilçesi, batısında İncirliova, güneybatısında Koçarlı, güneyinde Çine, doğusunda Yenipazar ve Köşk ilçeleriyle birlikte kuzeyinde de İzmir’in Tire ve Ödemiş ilçeleriyle komşudur.

Aydın’ın en büyük ilçesi hangisi?

2020 nüfus sayım verilerine göre, en kalabalık ilçe Efeler, nüfusu en az olan ise Karpuzlu ilçesidir.

Türkiye Haritasında Samsun nerede?

Karadeniz Bölgesi’ndeki Orta Karadeniz Bölümü’nde, Türkiye coğrafyasının en kuzeyinde merkezî bir noktada yer alır. Doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrili olup kuzeyinde Karadeniz bulunur.

Türkiye Haritası Adana nerede?

Adana ili Türkiye ‘nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesinin batısında yer alır. Kuzeyinde Kayseri, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş, doğusunda Osmaniye, güneydoğusunda Hatay, güneybatısında Mersin ve kuzeybatısında Niğde illeriyle komşudur ve güneyiyle de Akdeniz’e kıyısı olan illerimizdendir.

Batman ili Türkiye haritasında nerede?

Batman ili Türkiye ‘nin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Muş, kuzeydoğusunda Bitlis, doğusunda Siirt, güneydoğusunda Şırnak, güney-güneybatısında Mardin ve batısında da Diyarbakır illeriyle komşudur.

Aydının kaç tane köyü var?

Aydın ‘a bağlı 17 ilçe, bu ilçelere bağlı 36 belde ve 491 köy bulunmaktadır.

Aydın Merkez mı Nazilli mı?

Nazilli. Nazilli, Aydın şehir merkezine yaklaşık 46 kilometre uzaklıkta bir ilçedir.

Muğla Merkez ilçesi hangisi?

Bu veriye göre üç ilçesi, Muğla ‘nın merkez ilçesi Menteşe’den büyüktür. Türkiye’de bu özellikte olan başka bir il yoktur. Toplam nüfusa göre en küçük üç ilçe ise sırasıyla Kavaklıdere, Datça ve Ula’dır. İl merkezine en yakın ilçe Ula iken 2012 yılında ilçe yapılan Seydikemer 147 km’lik mesafesiyle en uzak ilçedir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *