Categories Türkiye

Türkiye Ehliyeti Hangi Ülkelerde Geçerli?

Yeni Ehliyetler 84 Ülkede Geçerli

Sıra No Katılan Ülke Ülke Rumuzu
1 Almanya DE
2 Arnavutluk AL
3 Avusturya AU
4 Azerbaycan AZ

80 

Türkiye’den alınan ehliyet yurtdışında geçerli mi?

01.01.2016 tarihinden itibaren düzenlenmeye başlanan yeni tip sürücü belgesiyle Karayolu Trafiği Konvansiyonuna üye olan 84 ülkede araç kullanılabilmektedir.

Türk ehliyeti kaç ülkede geçerli?

Türk ehliyetlerinin yenilenmesi ile beraber en çok merak edilen konulardan bir tanesi de yeni Türk ehliyetlerinin kaç ülkede geçerli olduğu ve bu ülkelerinin hangileri olduğudur. Açıklanan listeye göre yeni Türk ehliyetleri yurt dışında 2021 yılı itibarıyla 84 ülkede geçerlidir.

Türkiye ehliyeti avrupada geçerli mi?

Avrupa Birliği standartlarıyla üretildiği belirtilen çipli ehliyetler, halen bazı Avrupa ülkelerinde geçerli değil. Avrupa Birliği (AB) ile uyum çerçevesinde değiştirilen ehliyetler 2016 yılından itibaren çipli olarak veriliyor. Ancak bu ehliyetleri kullanan Türk vatandaşları, Avrupa’da sorun yaşamaya devam ediyor.

Türk ehliyeti Azerbaycanda geçerli mi?

Azerbaycan da bulunan Türk vatandaşlarının ülkemizden aldıkları sürücü belgeleri 1 yıl süreyle geçerlidir.

Türk ehliyeti ingilterede ne kadar geçerli?

Ehliyet ve Araba Kiralamak. İngiltere’ye giden Türk Vatandaşları, ilk 12 ay süresince Türk ehliyeti ile İngiltere’de otomobil kullanabilir. Ancak 12 aydan sonra Türk ehliyeti geçerli olmayacaktır. Bunun için ilk 12 aylık süresi içinde İngiliz ehliyeti almak zorundalar.

You might be interested:  Türkiye Petrol Rafinerileri Nerede?(EN iyi 5 ipucu)

Turkiye ehliyeti isviçre’de geçerli mi?

İsviçre ‘ye giriş tarihinden itibaren bir seneye kadar Türk ehliyeti ile araba kullanılabilinir. Bir senelik süre bitiminde kontrol sürüş tarihi alınana kadar araba kullanılamaz. Başvuru tarihinden itibaren en geç üç ay içinde kontrol sürüşüne girilmesi zorunludur. Sürüş esnasında park ve manevra yapılmamaktadır.

Türk ehliyeti Japonyada geçerli mi?

Ülkemizin de taraf olduğu 1949 tarihli Cenevre Beynelmilel Karayolu Trafiği Mukavelenamesi kapsamında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından düzenlenen Beynelmilel Şoför Ehliyetnamesi (IDP) Japonya’da tanınmaktadır. 1969 Viyana Sözleşmesi kapsamında düzenlenen uluslararası sürücü belgeleri Japonya’da geçersizdir.

Rusyada Türk ehliyeti geçerli mi?

Rusya ‘da oturma izni ya da vatandaşlık alan yabancılar için de aynı şart koşuluyor. Rusya ‘ya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, sadece Türkiye’de kullanımı geçerli olan Türk ehliyeti ile araç kullanmak istiyor ise; bu ehliyetini Rusya noterlerinden onaylı tercüme yaptırmak zorundadır.

Türk ehliyeti Sırbistan’da geçerli mi?

Sırbistan, hem AB ehliyetlerini hem de Türk ehliyetini geçerli sayıyor. Zaten ülkeler arsında yapılan antlaşmalarda da bu net bir şekilde belirtilmiştir. Kısacası uluslararası ehliyete gerek yoktur dedi. Bu ehliyet, Avrupa Birliği (AB) ehliyetidir.

Tr ehliyeti Almanyada geçerli mi?

Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi uyarınca, Almanya ‘ya giden Türk vatandaşları, Türkiye ‘de almış oldukları ehliyetlerini 6 ay süreyle kullanabiliyorlar. Almanya’da yerleşik hayata geçenlerin bu süre dolduktan sonra Almanya kanunlarına göre ehliyetlerini yeniden sınava girerek almaları gerekiyor.

Yeni ehliyet yurtdışında geçerli mi?

Yeni nesil çipli ehliyetler ise toplam 84 ülkede geçerli. Bu durumda eski ehliyetlerle yeni çipli ehliyetler arasında yurt dışında geçerlilik bakımından bir fark yok. 6 aydan sonra yurt dışında tekrar ehliyet sınavına girmelisiniz.

Suudi Arabistan ehliyeti Türk ehliyetine çevriliyor mu?

YABANCI SÜRÜCÜ BELGESİ TÜRKİYE’DE GEÇERLİ Mİ? Türk vatandaşı ya da yabancı uyruklu kişiler, ülkeler arası yapılan antlaşmalar gereği yurtdışında aldıkları ehliyetleri Türkiye’de kullanma hakkına sahiptirler.

You might be interested:  Almanyadan Türkiye Telefonla Nasıl Aranır?(En iyi çözüm)

Türk ehliyeti Polonyada geçerli mi?

Fakat bir ülkede 6 aydan fazla kalacaksanız, orada uzun dönem vize veya oturum sahibi iseniz, ehliyetinizi yerel ehliyete dönüştürmeniz gerekiyor. Her ne kadar Polonya’da uzun yıllar yaşayıp eski Türk ehliyeti ile sorun yaşamamış kişiler varsa da, kural olarak değiştirmeniz gerekiyor.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *