Categories Türkiye

Türkiye Diploması Hangi Ülkelerde Geçerli?(En iyi çözüm)

Türkiye’de aldığım diploma yurt dışında geçerli mi?

Diploma Eki, Diplomanın Avrupa’da geçerli olmasını sağlar mı? Diploma Eki ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarınca verilen diplomaların başka ülkelerde otomatik olarak tanınmasını sağlayan bir “tanıma/geçerlilik/denklik belgesi” değildir. Diploma Eki almak, diplomanın başka Avrupa ülkelerinde geçerli olmasını sağlamaz.

Türkiye’deki üniversite diploması Almanyada geçerli mi?

Türkiye ‘de edindiğiniz meslek Almanya’da geçerli olabilecek! Alman Federal Konseyi ( Bundesrat) yurtdışında edinilen mesleki ve akademik diplomaların niteliklerinin tespit edilip tanınmasını sağlamak için, daha önce Eylül ayında parlamento tarafından kabul edilmiş olan Tanıtım Yasasını ( Anerkennunggesetz) onayladı.

Mavi diploma hangi ülkelerde geçerli?

2021 Yılında Mavi Diploma ‘nın geçerli olduğu Avrupa Birliği Üyesi olan ülkeleri şöyle sıralanmaktadır:

 • Almanya.
 • Avusturya.
 • Bulgaristan.
 • Belçika.
 • Malta.
 • Polonya.
 • Portekiz.
 • Hollanda.

Diplomam ingilterede geçerli mi?

İngiltere’deki üniversitelerde Avrupa Birliği kapsamında eğitim veren ülkelerdeki eğitim kurumlarından alınmış olan diplomalar geçerli olmakla birlikte birçok Kanada, Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkenin diploması da geçerlidir.

Türkiye hangi ülkelere denklik veriyor?

Lisansta denklik verilen ilk 4 ülke sırasıyla Azerbaycan, Suriye, Bulgaristan ve Ukrayna’dır. Yüksek lisansta ise listenin başında sırasıyla Birleşik Krallık, ABD, Almanya ve Fransayer almaktadır.

You might be interested:  Ankaragücü Türkiye Kupasını Ne Zaman Aldı? (Çözünme)

Diplomam Kanada’da geçerli mi?

Türkiyedeki Diploma Ne Olacak? Öğrenciler Türkiye’de aldıkları diplomanın Kanada ‘da işe yerleşmelerini sağlayıp sağlamayacağını soruyorlar. Kanada ‘da bir firmadan iş teklifi almışsanız bu denkliğe zaten ihtiyacınız olmuyor. Üniversitede master yapmak isteyen öğrenciler için de denklik aranmıyor.

Ustalik belgesi Almanyada geçerli mı?

“ Almanya’da ustalık belgesi sınavları farklı bölümlerden oluşuyor. Ustalık belgesini almak için tüm bölümleri başarıyla tamamlamak gerekli. Yurtdışında alınmış ustalık belgeleri bu bölümleri içeriyorsa sorun yok.

Türk hukuk diploması Almanyada geçerli mi?

Almanya’da avukatlık yapmak için Alman vatandaşı olmak şartı yoktur. Hukuk fakültesi mezunları genel olarak avukatlık yapmaktadırlar. Avukatlık stajı 2 yıldır.

Almanya hangi meslekleri alıyor?

Almanya ‘da en çok aranan meslekler içinde 10 tanesi ve bu mesleklerin net maaşları nasılmış bakalım:

 1. Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği / 3000-3500 Euro.
 2. Cloud Architect – Bulut Mimarlığı / 3000-3500 Euro.
 3. 3. Robot Mühendisliği / 3000-3500 Euro.
 4. E-Ticaret Meslekleri / 2500-3000 Euro.
 5. Veri Analisti / 2800-3100 Euro.

Mavi diploma her ülkede geçerli mi?

Mavi diplomayla ilgili merak edilen tüm detayları derledik. Mavi diploma, herkesin almak istediği diplomalardan biridir. Mavi diploma alan bireyler, Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde eğitim alabilir.

Hangi universiteler mavi diploma veriyor?

Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2021

 • Anadolu Üniversitesi.
 • Atatürk Üniversitesi.
 • Adıyaman Üniversitesi.
 • Adnan Menderes Üniversitesi.
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi.
 • Akdeniz Üniversitesi.
 • Atılım Üniversitesi.
 • Başkent Üniversitesi.

Fırat Üniversitesi mavi diploma veriyor mu?

FIRAT ÜNİVERSİTESİ DİPLOMASININ GÜCÜ: Üniversite, AB tarafından diploma etiketi ile ödüllendirilmiştir (genellikle mavi diploma olarak bilinir). Ayrıca ABD ve diğer ülkelerde yürütülen ortak programlar ile öğrencilerine, uluslararası çift diploma imkânı da sunmaktadır.

Ingiltere diploma denkliği nasıl alınır?

Diploma denklik işlemleri ” UK NARIC ” aracılığı ile yapılmaktadır. Öncelikle Naric web sitesi üzerinde bulunan bir link aracılığıyla online formu doldurmanız gerekmektedir. Ardından da £58 olan ödemeyi yapıyorsunuz. Ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra size bir e-mail gönderilecektir.

You might be interested:  Hollanda Dan Türkiye Cep Telefonu Nasıl Aranır?

Yurtdışı Diploma Denkliği nasıl alınır?

Bu başvuru e devlet ya da YÖK resmi internet adresinden yapılır. Kurum tarafından ön inceleme başvuru yapıldıktan sonra gerçekleşir. Ön incelemede diplomanın teyit edilmesi yer alır. Bu işlem ilgili resmi kurumdaki kişiler tarafından yurt dışındaki temsilcilerle iletişim kurularak gerçekleşir.

YTÜ diploması yurtdışında geçerli mi?

Bologna Süreci En kaba tabiriyle YTÜ ‘den aldığınız diplomanız sadece Türkiye’de geçerli olmayacak. İlerde yurtdışında yaşamak isterseniz şayet, Avrupa’nın bir çok yerinde diplomanızın geçerli olmasını sağlayan bir program Bologna.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *