Categories Türkiye

Türkiye De Vatandaşlık Nasıl Alınır?(Soru)

Yetkili Makam Kararı ile Türk Vatandaşlığı Kazanma Başvuru için gerekli şartlar: Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak. Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye‘de kesintisiz beş yıl ikamet etmek. Türkiye‘de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek.

Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Vatandaşlığımızı kazanılması için yurt içinde İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine ve istisnai olarak İçişleri Bakanlığına, yurt dışında ise temsilciliklerimize müracaat edilmelidir. Bizzat veya özel vekaletname ile bu işlemler başlatılır.

Türk vatandaşı olmak için nereye başvurulur?

Nereye başvurmam gerekiyor? Türk Vatandaşlığının kazanılmasında başvurular yurt içinde yerleşim yerinin bulunduğu valiliğe (il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü), yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat veya bu hakkın kullanılmasına ilişkin özel vekâletname ile yapılır.

Türkiye çifte vatandaşlığı kabul ediyor mu?

Türkiye, birden fazla vatandaşlığa izin veren ülkeler arasında yer alıyor. Çifte vatandaş olmak için istenen belgelerin sağlaması şartıyla Türkiye çifte vatandaşlığa sıcak bakan ülkeler arasında yer alıyor.

Çifte vatandaşlar türkiyede ne kadar kalabilir?

Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahibi kişilerin (emekliler dahil) taşıtları Türkiye’de 730 güne kadar kalabilir. Soru: Yabancılara ait taşıtlara da 730 gün süre verilecek mi?

You might be interested:  Türkiye De Trüf Mantarı Nerede Yetişir?(Doğru cevap)

Yurt dışında vatandaşlık nasıl alınır?

Bu 3 yılın en az 18 ayını ülke sınırları içinde geçirmeniz gerekiyor. Bu süre zarfında da aynı kişiyle evli kalıyorsunuz. Yaşınızın 18’den büyük olması gerekiyor. Vatandaşlığa başvurduğunuz eyalette en az 3 aydır ikamet ediyor olmalısınız.

Türkiye vatandaşlık kaç yılda alınır?

Başvuru için gerekli şartlar: Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak. Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye ‘de kesintisiz beş yıl ikamet etmek. Türkiye ‘de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek.

Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı nasıl alınır?

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olma Şartları

  1. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan yabancının en az 3 yıldan beri Türk vatandaşı ile evli olması ve evliliğin devam ediyor olması;
  2. Eşlerin aile birliği içinde yer alması;
  3. Yabancının evlilik birliğine aykırı faaliyette bulunmaması;

Türk vatandaşlığı için hangi evraklar lazım?

Türk Vatandaşlığı için İstenilen Belgeler:

  • Başvuru Formu ( Uzman danışmanlarımız tarafından doldurulmaktadır.)
  • 2 adet biometrik foto.
  • Pasaport ve noter onaylı Türkçe tercümesi.
  • Doğum belgesi.
  • Medeni durum belgesi.
  • Sağlık raporu.
  • Gelir durumunu gösteren belgeler.

Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır 2021?

TC vatandaşlık başvurusu sonuçlanma süresi, 6 aydan 2 seneye kadar sürebilmektedir. TC vatandaşlık başvurusu, başvuru sahibinin başvuru türüne göre farklı sürelerde sonuçlanır. 250.000 dolara denk gelen gayrimenkul satın alarak ya da Türk vatandaşı ile evlenerek başvuru yapabilirsiniz.

3 ülke vatandaşlığı nedir?

Çok vatandaşlık, çift vatandaşlık, çoklu vatandaşlık veya çifte vatandaşlık, bir kişinin eşzamanlı olarak bu ülkelerin yasalarına göre birden fazla ülkenin vatandaşı olarak kabul edildiği vatandaşlık statüsüdür. Bir kişinin milliyetini veya vatandaşlık statüsünü belirleyen uluslararası bir sözleşme yoktur.

Çifte vatandaşlık hangi pasaport?

Çifte vatandaşlar talepleri halinde Türk pasaportu alabilmektedirler.

You might be interested:  Ziraat Türkiye Kupasında Hangi Takımlar Var?

Cifte vatandaslar askerlik yapar mi?

Askeralma Kanunu’nda yer alan düzenleme gereğince kişi Türk vatandaşı olup yabancı bir devletin vatandaşlığını sonradan kazanarak çifte vatandaşlık sahibi olmuş ise askerlik ödevini dövizle askerlik şeklinde yerine getirme hakkına sahiptir.

Fransiz vatandasi turkiyede ne kadar kalabilir?

FRANSA vatandaşları 90 gün süreli turistik amaçlı seyahatlerde Türkiye vizesinden muaftır. 90 günü aşkın turistik ziyaretler için oturum izni alınması zorunludur. Esasen, Türkiye dış temsilciliklerince verilen vizelerin süresi de 90 günü aşamaz.

Çifte vatandaş hakları nelerdir?

Vatandaşın ülkeye girmesi engellenemez ve vatandaş her hangi bir sebepten dolayı sınır dışı edilemez. Çifte vatandaşlık veya çok vatandaşlık durumunda, kişi vatandaşı olduğu ülkeye karşı diğer ülkenin vatandaşlığını öne süremez. Vatandaş başka bir ülkeye iade edilemez.

Mavi Kart sahibi türkiyede ne kadar kalabilir?

Mavi kart hamili ve çift uyruklu vatandaşlarımız da dahil tüm vatandaşlarımızın bu kapsamda getirdikleri taşıtlarına azami 730 gün süre verilmektedir. Yabancılar tarafından getirilen taşıtlara ise Türkiye ‘de kalabilecekleri kadar süre verilmektedir.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *