Categories Türkiye

Türkiye De Kestane Nerede Yetişir?(Çözülmüş)

Kestane hangi şehirde meşhurdur?

Aydın ili ilk sırada yer almaktadır. Bunun en büyük sebebi ise kestane ağaçlarının nemli ortamları sevmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca Aydın ilinde nemin arttığı dönemlerde kestanenin yetişebilmesi için oldukça uygun koşullar sağlanmaktadır.

Türkiye’de kestane hangi illerde yetişir?

KESTANE HANGİ İLDE YETİŞİR? Kestanenin en çok yetiştirildiği bölgeler Doğu Karadeniz, Ege ve Marmara Bölgesi’dir. Türkiye ‘deki kestane yetiştiriciliğinin yüzde 70’e yakını Ege Bölgesi’nden alınır. Aydın kestane yetiştiriciliği için önemli bir ilimizdir.

En iyi kestane hangi ilin?

Kestane yetiştirmek için en uygun il Aydın’dır. En verimli kestanelerde Aydın ilinde yetişirler. İlk sırada yer almasının başlıca sebebi kestane ağaçlarının oldukça kaliteli olmasındandır.

Kuzu kestanesi nerede yetişir?

Türkiye’nin en çok kestane veren bölgesi Ege’dir. Ege bölgesinde ise en fazla kestanenin üreten il ise Aydın ilidir. Aydın ilinde yaklaşık yüzde 70’lik bir ihtiyaç karşılanmaktadır. Ege Bölgesi’nin haricinde Karadeniz ve Marmara bölgelerinde de kestane yetiştirilmektedir.

Kestane fidanı nereden temin edilir?

Türkiye ‘de birçok bölgenin ikliminde yetişen ışıklar kestane fidanı, fidandeposu.com adresinden temin edilebilmek mümkündür. Türkiye’nin her yerine kargo ile teslimat yapılır.

Kestane ağacı hangi rakımda yetişir?

Kışın nostaljik bir meyvesi olan kestanenin ağacının yetişebilmesi için ılıman hava şartlarına ihtiyacı vardır. Soğuk iklim şartlarına da dayanıklı bir ağaç türüdür. Ortalama 2000 metreye kadar yüksekliklerde kestane ağacının yetişebildiği gözlemlenmektedir. Ağacın yetişmesinde ise en uygun rakım 400 metre olmaktadır.

You might be interested:  Türkiye De En Çok Define Nerede Var? (Çözünme)

Türkiyenin en iyi kestanesi nerede yetişir?

Adeta bir kış klasiği olan bu atıştırmalık, Türkiye’de Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye’de ise, en çok Aydın ilinde yetiştirilmektedir. Ege bölgesi toplam üretimde yaklaşık %70 payla ilk sıradır.

At kestanesi ağacı nerede yetişir?

Özellikle İngiltere ve Güneydoğu Avrupa’da yetiştirilen at kestanesi ağacı doğru şekilde sulanmalıdır. Bunun yanı sıra zamanında budanan ve bakımı yapılan at kestanesi ağaçları verimli olur.

Kestane ağacı su ister mi?

Su olmadan çok çok yüksek verimlere sahip bir Kestane yetiştiriciliği yapmak zordur. Bakımın önemli unsurlarından birisi de sulamaktır, ayrıca ucuz da bir şey değildir. Bu yüzden gereğinden fazla sulamak yerine bahçenizin, tarlanızın normal su ister hale gelmesi gerekmektedir.

Istanbulda hangi ormanda kestane var?

Yağan yağmur bütün kestaneleri yere dökünce Çekmeköy ve civar ilçelerde oturan İstanbullular maşallah soluğu ormanda almış. Özellikle kış aylarında evlerin vazgeçilmezi olan Kestane, Alemdağ ormanlarında bolca var. Hemen hemen her ilde bulunan kestane aile bütçesine de katkı sağlıyor.

Kestane hangi hayvan yer?

Çiftçilerin ziyafetlerinde geyik, karaca, sülün v.s. gibi hayvanlarla birlikte mutlaka kestane pişmiş veya pişmemiş olarak yer alırdı (Jaynes, 1979). A.B.D.’de büyük kıtlık esnasında başlıca yiyecek kestane olmuştur. Bu dönemde evcil ve yabani hayvanların beslenmesinde çok önemli bir yiyecek idi.

Bursada kestane hangi bölgede toplanır?

Bursa ‘da Uludağ’ın eteklerinde kestane hasadı başladı. Geçen yıla göre rekoltenin daha iyi olması beklenirken, kestanenin kilosu 15-20 liradan satışa çıktı. Bursa ‘nın meşhur kestane şekerlerinin yapıldığı kestaneler Uludağ’ın eteklerinde toplanmaya başladı.

Kestane hangi mevsimde olur?

Kestane ağaçlarda sonbaharın başlarında olgunlaşmaya başlamaktadır. Ekim ve kasım aylarında ise kestane meyvesinin hasadı yapılmaktadır.

You might be interested:  Türkiye De Ilk Otomatik Çamaşır Makinesi Ne Zaman Çıktı? (Çözünme)

Kestane ağacı ne zaman dikilir?

Aşılı açık kök kestane fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Aralık ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren), Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının sonhaftasına kadar dikilebilmektedir.

Akdeniz bölgesinde kestane yetişir mi?

“Halk arasında ‘Pelit ya da Pıynar” olarak adlandırılan meşe ağaçlarının yetiştiği her bölgede kestane de yetişir. Elde edilen sonuçla özel iklim yapısından dolayı Akdeniz Bölgesinde de kestanenin yetiştirilebileceği anlaşıldı.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *