Categories Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kısaltması Nasıl Yazılır?(Mükemmel cevap)

DOĞRU YAZIMI. Gelenekleşmiş olan T.C. ( Türkiye Cumhuriyeti) ve T. (Türkçe) kısaltmalarının dışında büyük harflerle yapılan kısaltmalarda nokta kullanılmaz. Örnek kullanım: “T.C.

T.C. den sonra nokta konur mu?

Ancak bazen kelimelerin, özellikle son kelimenin birkaç harfinin kısaltmaya alındığı da görülür. Bazen de aradaki kelimelerden hiç harf alınmadığı olur. Gelenekleşmiş olan T.C. ( Türkiye Cumhuriyeti ) ve T. (Türkçe) kısaltmalarının dışında büyük harflerle yapılan kısaltmalarda nokta kullanılmaz.

Resmi yazışmalarda T.C. nasıl yazılır?

İlk satıra “ T.C. ” kısaltması, ikinci satıra kurum ve kuruluşun adı büyük harflerle, üçüncü satıra ise ana kuruluşun ve birimin adı küçük harflerle ortalanarak yazılır. Başlıkta yer alan bilgiler üç satırı geçemez.

Uyruk T.C. nasıl yazılır?

Cevap: Bizim uyruğumuz Türkiye Cumhuriyeti olarak geçer. Forma “Türkiye Cumhuriyeti” veya kısaltması olan ‘ T.C. ‘ yazabilirsin. Uyruğumuz bizim hangi devlete bağlı olduğumuzu daha doğrusu hangi ülkenin vatandaşı olduğumuzun sorusudur.

No nasıl yazılır?

Ve “numara” nın kısaltması, ne yazık ki İtalyancadaki şekliyle dilimize yerleşti, yani “ no “ olarak. Oysa “numara“nın kısaltması, TDK yayını İmla Kılavuzu’nda her zaman “Nu” şeklinde gösterilmiştir.

T.C. Kısaltmasında neden nokta var?

Eğer kısaltmanın açılımının okunması zorunlu ise harflerin arkasına nokta konulur. Tıpkı ” T.C. ” örneğinde olduğu gibi. Dolayısıyla bunu “TeCe” olarak değil “Türkiye Cumhuriyeti” açılımıyla seslendirmek gerekir.

You might be interested:  Massey Ferguson Türkiye Fabrikası Nerede?

Sokak kısaltması nasıl yazılır?

Mahalle, meydan, bulvar, cadde, sokak adlarında geçen mahalle, meydan, bulvar, cadde, sokak kelimelerinin baş harfleri büyük harfle başlar. Halit Rıfat Paşa Mahallesi gibi Papatya mahallesi kısaltılmışı Papatya mah. olacaktır. Fenerciler sokak kısaltılması Denizciler sok. olacaktır.

Dilekçeye T.C Kimlik yazılır mı?

İlgililerin dilekçelerine işlem yapan birimlerin düzenleyecekleri yazı, form, belge vb. yazışmalarda ilgililerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını zorunlu olarak kullanmaları gerekmektedir.

TC Kimlik Numaralı nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle TC şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı T.C. şeklinde olmalıdır.

T.C Kimlik Numaraları Nasıl Yazılır?

Kimlik No, on bir (11) haneden oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye vatandaşlarına verilmiş 11 rakamdan oluşan kişiye özgü bir sayıdır. Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunmaktadır; ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermektedir.

CV de uyruk nedir?

Uyruk kelimesi tanım olarak kişinin vatandaşlık bağı ile bir ülkeye bağlı olması demektir. Bir ülkeye ait olmak ve orada soybağı bulunması olarak da kullanılmaktadır. Örneğin Türk olan bir kişinin uyruk bilgisinde TC olarak yazılmaktadır. Açılımı ise Türkiye Cumhuriyeti şeklinde olmaktadır.

Güzel mi güzel nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Güzelmi güzel şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Güzel mi güzel şeklinde olmalıdır.

Osmanlı devletinde nasıl yazılır TDK?

Bu kelime genellikle Osmanlı Devletindeki şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Osmanlı Devleti ‘ndeki şeklinde olmalıdır.

No nasıl kısaltılır?

ve daha sayısız kısaltmayı latince kullanan bir dilde ilk öğrendiği kısaltmayı garipseyen yazar beyanıdır. no kısaltması latince numero sözcüğünün kısaltması. pek çok dilde de bu şekilde kullanılıyor (bazen o harfinin altı çizilerek veya o harfi derece işaretiyle yazılarak).

You might be interested:  Türkiye Şu An Hangi Saat Dilimini Kullanıyor?(En iyi çözüm)

Vesaire nasıl kısaltılır?

Türkçede et cetera veya, etc. yerine vs., vb., vd. kullanılır, ki sözcük olarak karşılıkları, vs: ” vesaire “, vb: “ve benzeri”, vd: “ve diğerleri” dir. İngilizcede vs. veya vb. kısaltmaları yerine et cetera sözünün kısaltması olan etc. kullanılır ve her zaman önünde bir virgül, sonunda bir nokta bulunmalıdır.

Türkçe kelimesi nasıl kısaltılır?

Not: Sadece Türkiye Cumhuriyeti (TC.) ve Türkçe (T.) kelimelerinin kısaltması yapılırken nokta kullanılır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *