Categories Türkiye

Pkk Türkiye Den Ne Istiyor?

PKK neden kuruldu?

PKK (Türkçe telaffuz: /pekaka/ veya /pekeke/) veya tam adı ile Partîya Karkerên Kurdistanê (Türkçe: Kürdistan İşçi Partisi), Türkiye’nin doğu ve güneydoğusu, Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ın kuzeybatısını kapsayan bölgede devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye sınırları

Türkiye Ypg’yi ne zaman terör örgütü ilan etti?

Demokratik Birlik Partisi (PYD), 14-15 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen 13. İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinin sonuç bildirgesinde PKK, YPG, IŞİD, Boko Haram, el-Kaide gibi birçok örgüt ile birlikte terör örgütü olarak tanımlandı.

PKK kimler tarafından kurulmuştur?

Mazlum Kobani (Arapça: مظلوم عبدي), Mazlum Abdi, Ferhat Abdi Şahin veya kod adı ile Şahin Cilo (d. 1967, Afrin), Suriye Demokratik Güçleri başkomutanı.

Terörün hedefleri nelerdir?

Terörizmin temel amacı, bir davaya veya siyasal anlaşmazlığa dikkat çekilmesidir. Bu “dikkat çekme” şiddet eylemleri neticesinde toplumda oluşturulan korku ve dehşet havası ile sağlanmaktadır.

PKK nerede ne zaman kuruldu?

1978, Lice, Türkiye /: PKK nerede ne zaman kuruldu?

Türkiye’de kaç tane terör örgütü var? Türkiye ‘de terörizm

  • Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)
  • Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi (DHKP/C)
  • Maoist Komünist Partisi (MKP)
  • Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP/ML)
  • Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP)
  • Kürdistan İşçi Partisi (PKK)
  • Kürdistan Devrim Partisi (PŞK)

PYD ve YPG ne demek?

Halk Savunma Birlikleri ( YPG ), 2003’te PKK’nın Suriye kolu olarak kurulan Suriye Demokratik Birlik Partisi’nin ( PYD ) askeri kanadı konumunda. 2011’de kurulan YPG, ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede en önemli müttefiki konumundaydı.

You might be interested:  Türkiye Fransa Maçı Ne Oldu?(Çözüm bulundu)

KCK terör örgütü nedir?

KCK, Türkçe tam adı ile Kürdistan Topluluklar Birliği (Kürtçe: Koma Civakên Kurdistanê), Abdullah Öcalan’ın teorize ettiği demokratik konfederalizm çerçevesinde kurulan çatı örgüt. Türkiye’de 2009 yılından bu yana zaman zaman KCK ‘ya yönelik çeşitli operasyonlar düzenlenmektedir.

Cemil Bayık Türk mü?

Cemil Bayık 26 Şubat 1955’te Rahan-Mustafa Bayık çiftinin çocukları olarak Elazığ’ın Keban ilçesinin Aşağıçakmak köyünde doğdu.

Duran Kalkan Kürt mü Türk mü?

Duran Kalkan (d. 1 Ocak 1954, Adana), PKK’nın yaşayan beş kurucusundan biri ve örgütün üst düzey yöneticilerinden olan Türk kökenli militan.

Kobane Şu an kimin elinde?

19 Temmuz 2012 tarihinde Kobani, Beşar Esad kuvvetlerinin; Şam’daki ihtiyaç nedeniyle Kuzey Suriye’den çekilmesiyle beraber YPG militanları tarafından kontrol altına alınmıştır.

Rojava kimin kontrolünde?

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ya da Rojava Özerk Yönetimi, Suriye’nin kuzeydoğu kesimindeki Suriye Kürdistanı’nda Arap, Çerkes, Kürt, Süryani ve Türkmenlerin yaşadığı, Ekim 2019 itibarıyla de facto özerk olan yönetim alanı.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *