Categories Türkiye

Kırıkkale Nerede Türkiye Haritası?(Çözüm bulundu)

Kırıkkale hangi illere yakın?

İç Anadolu Bölgesi’nde Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum, Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde Çankırı illeri ile komşudur.

Kırıkkale hangi tarafta?

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Kırıkkale ‘nin batısında Ankara, doğusunda Çorum ve Yozgat, kuzeyinde Çankırı, güneyinde ise Kırşehir yer alır. Ankara’ya 78 kilometre, İstanbul’a 525 kilometre, Kayseri’ye 245 kilometre mesafededir.

Kırıkkale hangi şehirde?

Kırıkkale, Türkiye’nin iç anadolu bölgesinde yer alan bir ilidir. 9 adet ilçesi bulunan şehrin, toplamda 185 adet köyü bulunmaktadır. Kırıkkale, en son nüfus sayımına göre 271 bin olarak ölçülmüştür.

Kırıkkale tam olarak nerede?

Kırıkkale, İç Anadolu Bölgesinde yer alan ilidir. İlin kuzeyinde Çamlıca, Karakaya ve Kırıkkale tepeleri bulunur. Topraklarının denizden ortalama yüksekliği 700 m. olup kuzeybatıdan güneydoğuya doğru Koçu Dağı uzanmaktadır. Bu dağ, 4×7 km boyutlarındadır.

Kırıkkale halkı nereden gelmiştir?

Kırıkkale ili, Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Yörükan taifesinden olduğu zikredilen Oğuz Oymağı, Anadolu’yu Türkleştirerek ve İslamlaştırarak, Türk vatanı haline getiren, aynı zamanda “Türkmen adıyla da bilinen büyük bir aşirettir.

Kırıkkale’nin merkez ilçesi neresidir?

Kırıkkale (il merkezi ) Bahşili.

Kırıkkale’nin kaç tane ilçesi var?

KIRIKKALE ilçeleri alfabetik sırasına göre BAHŞILI, BALIŞEYH, ÇELEBİ, DELİCE, KARAKEÇİLİ, KESKİN, MERKEZ, SULAKYURT, YAHŞİHAN, ilçeleridir. KIRIKKALE ilçeleriyle ilgili detaylar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. KIRIKKALE ilçeleri detaylarına ilçe adına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Amasya Nerede Türkiye Haritası?(Mükemmel cevap)

Kırıkkale nasıl bir yerdir?

Kırıkkale ılıman iklim kuşağında yer alsa da deniz seviyesinden yüksek oluşu, etrafının dağlarla çevrili olmasından dolayı karasal iklim özellikleri hâkimdir. Kışları soğuk, yazları ise sıcak geçer. Şehre en fazla yağış kış ve bahar aylarında düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 12 derecedir.

Kırıkkale neyi ile meşhur?

Kırıkkale ilimizin en meşhur yiyecekleri ve içeceklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Un Tarhanası
  • Sızgıt.
  • Pelte.
  • Kömbe.
  • Katmer.
  • Keskin tava.
  • Sarığı burma.
  • Haside.

Kırıkkale’nin kaç köyü var?

Kırıkkale ‘ye bağlı 9 ilçe, bu ilçelere bağlı 11 belde ve 185 köy bulunmaktadır.

Kırıkkale merkez nüfusu ne kadar?

Merkez nüfusu 2020 yılına göre 199.032. Bu nüfus, 98.426 erkek ve 100.606 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,45 erkek, %50,55 kadındır.

Türkiye Haritası Yalova nerede?

Yalova ili Türkiye ‘nin kuzeybatısında yer alan Marmara Bölgesinin doğuya yakın kesimlerinde yer almaktadır. Doğusunda Kocaeli ve güneyinde de Bursa illeriyle komşudur. Kuzey ve batı sınırlarının tamamıyla güney sınırlarının bir kısmı Marmara Denizine kıyıdır.

Türkiye Haritasında Samsun nerede?

Karadeniz Bölgesi’ndeki Orta Karadeniz Bölümü’nde, Türkiye coğrafyasının en kuzeyinde merkezî bir noktada yer alır. Doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrili olup kuzeyinde Karadeniz bulunur.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *