Categories Türkiye

Hangi Ülkenin Türkiye Ile Kara Sınırı Yoktur?(En iyi çözüm)

Türkiye’nin hangi ülkelere sınırı vardır?

Türkiye sınırlarına komşu ülkeler:

  • Yunanistan.
  • Bulgaristan.
  • Gürcistan.
  • Ermenistan.
  • İran.
  • Irak.
  • Nahçıvan.
  • Azerbaycan.

Türkiyenin kaç ülkeye kara sınırı vardır?

Kara sınırlarının uzunluğu 2.949 km ve kıyı sınırlarının uzunluğu 7.816 km olan Türkiye ‘ nin toplam sınır uzunluğu 10.765 km’dir. Batıda Yunanistan ve Bulgaristan, doğuda Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan/ Nahçivan, İran, güneyde Irak ve Suriye ile kara sınırları vardır.

Türkiyenin hangi ülkeyle kara sınırı yoktur?

Bulgaristan – Yunanistan – Gürcistan – Ermenistan – Nahcivan – İran – Suriye – Irak – Azerbaycan Not:Bu arada hatırlatmakda fayda var.Azerbaycan ile direk sınır komşusu değiliz.Nahçıvan ile sınır komşusuyuz.Nahçıvan ise Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir.

Türkiye’nin kaç sınır kapısı var?

İki kıtada sınırları bulunan Türkiye ‘ nin kara komşuları Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’dır. Ve bu komşularla arasında 26 tane sınır kapısı vardır.

Hangi ülkelerde sınırımız yoktur?

Suriye Bulgaristan Yunanistan Romanya.

Türkiye Azerbaycan sınırı var mı?

Azerbaycan’a bağlı Nahcivan’ın yalnız İran, Ermenistan ve Türkiye ‘ye kara sınırı kalmıştır.

Türkiyenin kaç tane sınır komşusu var?

Türkiye ‘ye 8 ülke ile sınır komşusudur. Kuzeybatı komşuları Bulgaristan ile Yunanistan’dır. Doğu’da ise Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur.

You might be interested:  Türkiye Izlanda Milli Maçı Hangi Kanalda?(EN iyi 5 ipucu)

Türkiye’nin hangi sınırı en uzun kara sınırıdır?

Suriye- Türkiye sınırı, Suriye ile Türkiye arasındaki 911 km’lik kara sınırıdır. Batıda Akdeniz’den başlar ve doğuda Irak sınırıyla kesişen noktada sona erer. İki ülke sınırı hem Suriye’ nin hem de Türkiye ‘ nin en uzun sınırıdır.

Türkiye’nin en uzun kara sınırı hangi ülke?

Suriye.

Sinir komşularımızın isimleri nelerdir?

Ülkemizin, deniz ve kara sınırları olmak üzere 8 tane sınır komşusu bulunmaktadır. Türkiye’nin batı sınırında Yunanistan ve Bulgaristan, doğu sınırında Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ve İran, güney sınırında ise Irak ve Suriye’dir.

Türkiye İran sınırı kaç km?

İran – Türkiye sınırı 534 km uzunluğundadır. Kuzeyde Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti sınırının kesiştiği noktadan başlar ve Irak- Türkiye sınırının kesişme noktasında sona erer.

Edirne kaç tane sınır kapısı var?

SINIR KAPILARIMIZ: Edirne; Ülkemizin Avrupa’ya kara ve demiryolu ile bağlantısı sağlayan 5 sınır kapısına sahiptir. Kapıkule sınır kapısı, Türkiye’nin en büyük kara ve demiryolu sınır kapısıdır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *