Categories Türkiye

Hangi Ülkenin Türkiye Ile Kara Sınırı Vardır?

Türkiye‘ye 8 ülke ile sınır komşusudur. Kuzeybatı komşuları Bulgaristan ile Yunanistan’dır. Doğu’da ise Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur. Sınır uzunluğunun en yüksek olduğu Suriye ise Irak ile birlikte güneyde yer alır.

Türkiyenin kaç ülkeye kara sınırı vardır?

Kara sınırlarının uzunluğu 2.949 km ve kıyı sınırlarının uzunluğu 7.816 km olan Türkiye ‘ nin toplam sınır uzunluğu 10.765 km’dir. Batıda Yunanistan ve Bulgaristan, doğuda Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan/ Nahçivan, İran, güneyde Irak ve Suriye ile kara sınırları vardır.

Türkiye’nin hangi ülkelere sınırı vardır?

Türkiye sınırlarına komşu ülkeler:

  • Yunanistan.
  • Bulgaristan.
  • Gürcistan.
  • Ermenistan.
  • İran.
  • Irak.
  • Nahçıvan.
  • Azerbaycan.

Türkiye’nin hangi ülkeye olan kara sınırı daha uzundur?

Türkiye ‘ nin hangi ülkeyle olan kara sınırı daha uzundur? Doğru cevap: Ermenistan olacaktı.

Türkiye’nin kaç sınır kapısı var?

İki kıtada sınırları bulunan Türkiye ‘ nin kara komşuları Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’dır. Ve bu komşularla arasında 26 tane sınır kapısı vardır.

Hangi ülke ile kara sınırımız yoktur?

Suriye Bulgaristan Yunanistan Romanya.

Türkiyenin kaç tane sınır komşusu var?

Türkiye ‘ye 8 ülke ile sınır komşusudur. Kuzeybatı komşuları Bulgaristan ile Yunanistan’dır. Doğu’da ise Azerbaycan, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur.

You might be interested:  Survivor Türkiye Yunanistan 2006 Kim Kazandı?(Doğru cevap)

Türkiye Azerbaycan sınırı var mı?

İki ülkenin kara sınırları Aras Nehri boyunca uzanır ve biter. Azerbaycan’a bağlı Nahcivan’ın yalnız İran, Ermenistan ve Türkiye ‘ye kara sınırı kalmıştır. Türkiye Azeri gazını Iğdır üzerinden kârsız Nahçıvan’a iletmektedir.

Türkiye’nin hangi sınırı en uzun kara sınırıdır?

Suriye- Türkiye sınırı, Suriye ile Türkiye arasındaki 911 km’lik kara sınırıdır. Batıda Akdeniz’den başlar ve doğuda Irak sınırıyla kesişen noktada sona erer. İki ülke sınırı hem Suriye’ nin hem de Türkiye ‘ nin en uzun sınırıdır.

Türkiye’nin Komşulari kimlerdir?

Türkiye ‘ nin sınırlarında 8 komşu ülke bulunmaktadır. Bulgaristan ve Yunanistan Kuzeybatı komşularıdır ve Avrupa’da yer alır. Doğu kanadında İran, Ermenistan, Gürcistan ve Nahçıvan yer alır. Türkiye ‘ nin diğer komşuları Irak ve Suriye’dir.

Hangi ülke komşularımız içinde kara sınırı uzunluğu bakımından ikinci sıradadır?

İran, komşularımız içinde kara sınırı uzunluğu bakımından ikinci sıradadır.

Türkiye’nin Suriye ile olan sınır uzunluğu kaç kilometredir?

Türkiye kara sınırı toplam uzunluğu 2.753 km ‟dir. Bu sınırlarımız Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Ġran, Irak ve Suriye devletleriyle olup en uzun sınır Suriye ile olandır. Türkiye – Suriye sınırı 877 km uzunluğunda olup, Türkiye kara sınırlarının % 31,8‟ini oluĢturur.

Türkiye Gürcistan kara sınırı kaç km?

Gürcistan – Türkiye sınırı 276 kilometre olup Türkiye ‘nin en uzun üçüncü, Sarp, Hopa köyüyle başlayan Ermenistan sınırına kadar devam eden kara sınırıdır.

Edirne kaç tane sınır kapısı var?

SINIR KAPILARIMIZ: Edirne; Ülkemizin Avrupa’ya kara ve demiryolu ile bağlantısı sağlayan 5 sınır kapısına sahiptir. Kapıkule sınır kapısı, Türkiye’nin en büyük kara ve demiryolu sınır kapısıdır.

1 звезда2 звезды3 звезды4 звезды5 звезд (нет голосов)
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *